Moderní zdvižně posuvné systémy neboli HS portály jsou v poslední době stále oblíbenějším prvkem pro moderní rodinné i bytové domy. Nabízejí velkolepé výhledy do okolní krajiny díky větší ploše skla a interiér opticky propojí se zahradou, a to dokonce zcela bez bariér.
Záplava světla díky zúženému rámu
Zdvižně posuvné dveře poskytují interiéru vzdušnost a dostatek slunečních paprsků. Ještě více světla propouští do místnosti HS portál ve variantě SLIM, kterému zúžený rám poskytuje větší míru zasklení. „Konstrukce, v jejíž pevné části je sklo uloženo přímo do rámu, zaručuje maximální prosvětlení interiéru. Za tímto účelem má model SLIM v provedení z hliníku pohledovou šířku v pevné části sníženou na pouhých 74 mm oproti standardním 100 mm,“ upřesňuje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Kromě podstatného zvětšení plochy skla se zdvižně posuvné dveře HS PORTAL SLIM liší od modelu STANDARD tím, že díky menšímu množství použitého hliníku poskytují lepší tepelnou izolaci, kdy hodnota Ug dosahuje až 0,91 W/m2K. SLIM řešení je ovšem dostupné také pro zdvižně posuvné dveře ze dřevohliníku.
Foto: VEKRA
Celá konstrukce se stavební hloubkou rámu 165 mm ve svém dvoukolejnicovém provedení nabízí stejné kování, stejné možnosti tloušťky zasklení, napojení na okenní rámy, nulový práh a hmotnost křídla až 400 kg, přesně jako její sesterský model HS PORTAL STANDARD. I přes svoji vysokou hmotnost přitom poskytují snadné ovládání a bezpečné zavírání. Postará se o to systém SOFT CLOSE, který zajišťuje bezhlučný a pomalý dojezd křídla. Tento inovativní tlumič je integrovaný přímo do křídla, takže nenaruší vzhled dveří. Při pohybu křídlo krátce před koncovou polohou jemně přibrzdí a samočinně jej přitáhne. Díky tomu nehrozí žádné nárazy spojené s poškozením konstrukce a je zajištěna i větší bezpečnost, zejména malých dětí.
Na terasu bez bariér
Maximální propojení s okolím podtrhuje minimalisticky pojatý práh, který navíc usnadňuje výstup na terasu či zahradu i pro hůře se pohybující členy domácnosti. Kromě jeho bezbariérové varianty, která je v dnešní době již samozřejmostí, lze pro HS portál zvolit i tak zvaný nulový práh.
Foto: VEKRA „Zatímco za bezbariérový přístup se označuje přechod, kde rozdíl výšek nepřesahuje 20 mm, u nulového prahu je to pouhých 5 mm. Díky takto malé výšce nabízí hliníkové nulové prahy ještě vyšší míru komfortu než jiné standardní bezbariérové prahy,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Izolační vlastnosti nulových prahů se oproti těm bezbariérovým nesnižují, a to díky jejich konstrukci s přerušeným tepelným mostem a těsnicím břitům chránícím proti průniku chladu, průvanu i vlhkosti. Velkolepé výhledy do okolní krajiny a spojení interiéru se zahradou tak díky nulovému prahu nebude nic rušit.