Pro mnoho lidí se stalo saunování nedílnou součástí života. Je zdraví prospěšné, příjemné a můžete se při něm dokonce slušně pobavit. A víte, že máme i svého mistra v saunování?
SAUNOVÝ CERERMONIÁL
Ano, je to tak. Letos takto uspěl český zástupce Jiří Žákovský na mistrovství světa v saunových ceremoniálech v nizozemském Soesterbergu. Pobyt v sauně lze strávit různě. Relaxace se zavřenýma očima, možná i s poslechem hudby, je jedna varianta. Nicméně stále více lidí vyhledává i saunové ceremoniály, při kterých mistr baví potící se publikum doslova komorním divadelním představením.
Foto: archiv redakce
Z tradičních saunových představení, kdy mistři předváděli akrobatické kousky s ručníkem, zůstalo již jen energické mávání osuškou a přibyly saunové herecké etudy, které využívají světelných, zvukových i aromatických efektů. Na Valašsku zpestřili ceremonii i o oblíbené polévání kamenů nezbytnou slivovicí.
FINSKÁ TRADICE
Většina lidí ale stále sází na klasické procedury v prostorné finské sauně, která využívá rozžhavených kamenů a páry. Ne vždy se ale doma najde prostor pro vybudování této svatyně odpočinku. Lidé, kteří myslí na své zdraví, si však mohou dopřát parní saunování i při omezených prostorových možnostech. Vždy ale musíte počítat s tím, že i malá finská kabina bude zabírat více prostoru než infrasauna. Nutné jsou menší stavební přípravy a dobrý výběr místa, včetně zajištění dostatečného odvětrávání vlhkosti ze sauny i z přilehlé místnosti. Finská sauna je jako stvořená pro využití síly vůní a bylin, pomáhajících vyladit tělo i psychiku a podpořit léčbu, zejména při podzimních virózách.
Foto: archiv redakce
infraČERVENÁ alternativa
Lidé, kteří si oblíbili saunování, si ale nemusí zoufat ani v případě, že jejich obydlím je malý byt nebo garsoniéra. Jejich možnostem dobře vyhoví infrasauna, která využívá pronikavé síly infrapaprsků, které prohřívají tkáně, kosti a klouby cíleně a do hloubky. Nevzniká při tom žádná pára a v sauně není vysoká teplota. Infrasauny jsou také účinné při posilování imunity i respiračních onemocněních, ale pomáhají zejména při potížích s pohybovým aparátem. A to jistě dnešní sedavý člověk velmi ocení. V sortimentu jsou kabiny i pro jednu osobu a pro instalaci postačí rovný podklad a standardní elektrické připojení. Pro jistotu by kabina měla mít svůj vlastní jistič.
Foto: archiv redakce
PRAVIDLA SAUNY
Hlavním pravidlem saunování je, že má být co nejpříjemnější. Zdá se to jednoduché, ale přesto bychom měli na pár věcí dávat pozor. Za prvé – nic se namá přehánět. Pokud tápete, kolikrát lze cyklus prohřátí a zchlazení opakovat, platí i zde pravidlo třikrát a dost. Zpočátku stačí na jedno posezení pár minut. Ideální doba je mezi 20 až 30 minutami, po kterých následuje ochlazení, usušení a krátký relax, nejlépe s nealkoholickým, nepříliš slazeným nápojem, který doplní tekutiny a ztracené minerály. Do sauny bychom neměli chodit ani nalačno, ani přejedení. Požitek si musíme odpustit při již rozvinutých virózách, problémech s vysokým tlakem, srdcem i ledvinami.
Foto: archiv redakce
ŽBLUŇK!
Ve Finsku se to saunuje. Velkou porci země zabírají křišťálová jezera střídaná lesem, jezery a zase lesem... A také je tam často zima a divoké podmínky. Finové si postaví srub, nahřejí v něm kameny a po saunování skočí do jezera, které mají pár metrů od dveří. V našich podmínkách je ideální zařídit saunu poblíž venkovního bazénu. Zimní a bytová varianta je vana, případně vířivá. Nebo příjemná sprcha napodobující letní déšť i drsnější skotské střiky. Výraznější střídání teplot vody zařadíme raději až po rozjezdovém tréninku. Tělo si zvykne poměrně rychle a výhody otužování organismu pomocí sauny oceníme nepozději letos v zimě.