Několik měsíců se těšíte na malé stvoření, které navždy změní váš život. Využijte tento čas a užijte si zařizování prvního dětského pokojíčku, ale nepřehánějte to.
1. Podnětné prostředí
To nejdůležitější, co vašemu miminku můžete dát, je vaše láska. Hned v závěsu je světlý, přátelský a bezpečný pokojíček, který bude stimulovat jeho smysly, protože batole vyrůstající v rozmanitém a podnětném prostředí má vyšší naději, že se u něho rozvine sebevědomá zvídavost a aktivní inteligence.
Foto: archiv redakce
2. Základní výbava
Budoucí rodiče, hlavně maminky, často „trpí“ syndromem hnízdění a chtějí mít dětský pokojíček vybavený od A do Z, ale pravda je taková, že v prvních týdnech života krásně vybavený pokojíček miminko neocení. Z počátku se soustřeďte na to podstatné, což je přebalovací pult, postýlka a dostatek úložných prostorů pro všechny přebalovací potřeby a oblečení. Police na odkládání hraček, šatní skříň, hrací deka apod. mohou přijít na řadu až později. Způsob, jak se vyhnout unáhleným nákupům, je počkat, až budete mít jasno v individuálních potřebách vaší nové rodiny.
Foto: archiv redakce
3. Pro sladké sny
V prvních týdnech života má většina rodičů miminko obvykle v koši, kolébce nebo menší postýlce v obývacím pokoji přes den a přímo v ložnici v noci, ale po několik měsících je přesouvá do „velké“ dětské postýlky ideálně výškově nastavitelné s odnímatelnými tyčemi. Postýlka by měla zajišťovat dobrou cirkulaci vzduchu, s baldachýny proto opatrně. Rozteč mezi tyčemi musí být dostatečně malá, aby jimi dítě nemohlo prostrčit hlavičku.
Foto: archiv redakce
4. Přebalovací stůl
Ať už zvolíte přebalovací stůl, nebo levnější a prostorově úspornější přebalovací podložku, kterou umístíte na komodu, důležité je, aby měla dostatečnou ochranu proti pádu, ideálně byla omyvatelná a miminku příjemná. Důležitá je i výška, měli byste být schopni miminko přebalit se vzpřímenými zády.
5. Pohodlné křeslo
Investuje do skutečně pohodlného křesla, které bude maminka využívat na kojení i k odpočinku. Zapomeňte na houpací křeslo, je příliš tvrdé a ani houpání nemusí být pohodlné.
Foto: archiv redakce
6. Zaoblené hrany
Důležitým aspektem vybavení je, že všechny kusy nábytku v dětském pokoji musejí mít zaoblené rohy a hrany, aby se dítě nezranilo. Vývojové kroky přicházejí rychleji, než si myslíte, proto i tady platí – připravte se včas.
7. Rostoucí nábytek
Z miminkovského pokoje se brzo stane dětský pokoj. Zaměřte se na víceúčelový nábytek z ekologických materiálů, který kromě prvotní funkce ukrývá také úložné prostory. Šikovný je také rostoucí nábytek, ať už se jedná o stůl, židli, nebo postel, a máte na několik let vystaráno.
8. Textilie
Rodiče často podléhají představě, že čím více měkkých a nadýchaných dek, polštářků apod. v postýlce, tím je děťátko více chráněno a cítí se bezpečněji, ale pediatři pro první rok života doporučují spíš opak. Důležitá je kvalitní matrace a případně hnízdečko a mantinel, které zajišťují zdravý a bezpečný spánek.
Foto: archiv redakce
9. Bezpečné dekorace
Rámečky na obrazy, nástěnné police a lampy musejí být v dětském pokoji pevně a bezpečně připevněny, zásuvky opatřeny záslepkami, aby nedošlo k ohrožení dítěte.
10. Barvy stěn
Ať už zvolíte výmalbu, nebo tapety, případně samolepky, je ideální zvolit genderově neutrální světlé béžové či pastelové tóny, které vytvoří v dětském pokoji přátelskou a uklidňující atmosféru. Barvy i materiály musejí být samozřejmě zdraví bezpečné. Je pravda, že kontrasty stimulují smysly dítěte, učí je hodnotit vzdálenosti a rozvíjet trojrozměrné vidění. Pozornost dítěte můžete upoutat kontrastními obrázky, případně tapetami a samolepkami, které ale některé děti mohou i rušit, jejich výběr je velmi individuální podle povahy vašeho dítěte.
Tip: Myslete na to, že dítě se v prvních měsících života dívá nahoru na strop. Můžete na něj umístit fluorescenční samolepky třeba v podobě měsíce a hvězd.
11. Osvětlení
Zpočátku se dětský pokoj využívá především na přebalování, oblékání, spaní a miminko se obvykle dívá nahoru a jasné stropní světlo by ho příliš oslňovalo, proto k zajištění základního osvětlení dětského pokoje zcela postačí stmívatelná závěsná lampa, případně nástěnná lampa bez oslnění umístěná poblíž postýlky a přebalovacího pultu. Skvělá jsou i noční světla, která využijte při nočním kojení, přebalování nebo ho můžete nechat svítit, má-li dítě strach ze tmy.
12. Podlaha
Důležité je uvědomit si, že nejmenší děti často leží na bříšku na zemi. Vhodně zvolená podlahová krytina tlumí hluk, „polyká“ prach, nabízí dítěti příjemný povrch pro lezení a první krůčky. Nemusí to být nutně extra měkký koberec, jak se možná mnozí domnívají, ale skvělou volbou je dřevěná, vinylová nebo korková podlaha v kombinaci s menším kusovým kobercem nebo podložkou opatřenou protiskluzem, případně hrací podložkou.
13. Volný prostor
Zejména v bytech, kde jsou dětské pokoje menší, je mnohem těžší nezastavět pokojík nábytkem a ponechat dítěti dostatek volného prostoru, aby se mohlo volně pohybovat. Svižné plazení a posléze první krůčky budou na programu co nevidět.
14. Schovávačky
Batolata mají silnou touhu po objevování a zkoumání a všechno je pro ně přitažlivé a vzrušující, zejména pokud si mohou zalézt do domečku, stanu nebo obyčejné krabice, ze kterých se vydávají na průzkumy. Stále však pamatujte na to, že zvídavost dětí je může přivést do nebezpečných situací.
Foto: archiv redakce
15. Miminko a sourozenec
Sourozenecké pokoje jsou určitě fajn, ale než miminko do společného pokoje přemístíte, vezměte v úvahu, zda už dítě v noci dobře spinká, aby nebudilo starší dítě. A také zda jsou všechny potencionálně nebezpečné hračky, zejména drobné předměty jako například kostičky Lega apod. bezpečně uložené.