Jakkoliv paradoxně to může znít, dobrá ergonomie při sezení představuje volnost pohybu. Platí to nejen v případě židle pracovní, ale i té jídelní, které se až tolik pozornosti nevěnuje, což je škoda. Existují totiž velmi dobré důvody, proč si dát na výběru jídelní židle opravdu záležet.
Foto: archiv redakce
Ergonomie sezení
Jak by tedy měla jídelní židle vypadat, aby splňovala požadavky na zdravé a pohodlné sezení? V ideálním případě má ergonomicky tvarované opěradlo podporující bederní páteř a mírný sklon dozadu. Jen tak můžete na židli pohodlně spočinout a zbavit se napětí v zádech. Sedák s takto mírným sklonem vás rovněž nutí se nehrbit, a tím netlačit na žaludek. Pochopení ergonomie před nákupem jídelních židlí je proto velmi důležité.
Foto: archiv redakce
Nekupujte zajíce v pytli
Před samotným nákupem byste měli vyzkoušet co nejvíce židlí, abyste zjistili, který model židle splňuje požadavky na ergonomii a pohodlí, ale také na váš osobní vkus. Dostatek času na vědomé rozhodování je proto nejvyšší prioritou. Při výběru jídelních židlí nezapomeňte zohlednit i výšku a věk ostatních členů domácnosti a také velikost vaší kuchyně či jídelny.
Foto: archiv redakce
Stále častěji vidíme u jednoho jídelního stolu několik různých židlí lišících se nejen materiálem, stylem, barvou, ale i stářím. A má to šmrnc!
Foto: archiv redakce
Opravdu potřebuje jídelní židle opěrky?
Židle s područkami svým vzhledem zve k větší relaxaci při sezení, proto vám bude vyhovovat v případě, že u stolu trávíte opravdu hodně času. Mějte však na paměti, že pro židle s područkami potřebuje více místa a některé mohou bránit přisunutí židle ke stolu. Proto je někdy lepší si tu vaši vysněnou pořídit jako samostatný solitér, než se ji snažit „nacpat“ ke stolu, kde pro ni není místo.
Foto: archiv redakce
Jaký zvolit materiál?
Zda dáte přednost židli čalouněné, nebo bez čalounění, záleží čistě na vašich preferencích a stylu. Už dávno neplatí, že čalouněné židle jsou náročné na údržbu, protože moderní potahové látky jsou odolné proti nečistotám, vodě, oděru a některé dokonce i proti žáru. Vyplatí se zaměřit i na celkovou konstituci židle, tedy na její pevnost a zpracování jednotlivých materiálů.
Foto: archiv redakce
Židle s dobrou ergonomií dovolí při sezení uvolnit páteř prostřednictvím cílené podpory a pohybu a to je přesně to, co vaše záda chtějí!
Foto: archiv redakce
Na co se zaměřit
- Mezi sedákem a spodní hranou desky jídelního stolu musí být alespoň 26 cm. Pamatujte na to, že tloušťka desky a výška horní lišty mohou znamenat rozdíl.
- Výška sedáku židle by měla být cca 45 cm, což jsou rozměry, kdy je koleno v pravém úhlu a chodidla jsou položena na podlaze. Samozřejmě je potřeba brát v potaz výšku daného člověka.
- Hrana sedací plochy by neměla být ani příliš měkká, ani příliš tlačit, jinak by mohla omezovat proudění krevního oběhu ve vašich nohách, což neznamená, že se máte poohlížet pouze po čalouněných židlích.
- Prostor kolem každé jídelní židle nacházející se na jedné hraně stolu by měl být alespoň 1,2 m.
- Berte v potaz i to, jak je židle těžká a jak se vám s ní bude v případě potřeby manipulovat.
Tvar opěradla musí zádům poskytnout skutečnou oporu, přičemž výška opěradla by měla dosahovat alespoň na úroveň lopatek.