Ať chceme, nebo nechceme, práci si domů nosíme, a tak má pracovní stůl nebo aspoň malé místečko na notebook už asi každá dnešní domácnost. Aby byla práce doma příjemná, je dobré zařídit si k tomu vhodné podmínky.
ABY TO ŠLO LÉPE
Možnost brát si v práci home office, tedy pracovat občas z domu, je v současnosti oblíbeným benefitem, který nabízí mnoho zaměstnavatelů. Není to ale varianta vhodná pro všechny, protože ne každý doma dokáže najít morálku k tomu, aby se věnoval opravdu jen práci a nenechal se rozptylovat jinými činnostmi. Když se to ale člověk naučí, z domu toho zvládne i daleko víc.
Foto: archiv redakce
Aby byla taková práce efektivní i příjemná zároveň, musíte si k tomu zařídit správné podmínky. Ideální situací je, když je v bytě či domě samostatná místnost, v níž si můžete zřídit kancelář, u které za sebou zavřete dveře a máte na práci absolutní klid. To ovšem nebývá tak časté a spíše se musíme spokojit s menším místem, které je na to v bytě vyčleněné. Když to aspoň trošku půjde, najděte v bytě koutek, který není v úplném centru rodinného dění, ale spíše v klidové zóně. Důležitý je dostatek denního světla a možnost vyvětrat. Nezapomeňte na dobrý stůl a pohodlnou židli.
ZÓNA PRO PRÁCI
Pracovní stůl zpravidla vybíráme podle druhu činnosti, kterou na něm budeme vykonávat, a také podle prostorových možností bytu. Někomu stačí pár centimetrů k položení notebooku a jiný potřebuje kolem PC i místo k rozložení dokumentů či pracovních pomůcek. Důležitým hlediskem výběru bude i doba, kterou u něj budeme trávit. Budeli to někdy až 8 hodin denně, zakupte stůl s fortelnou konstrukcí a na omak příjemnou pracovní deskou.
Foto: archiv redakce
Vhod přijdou zásuvky pod deskou, kam po práci zasunete notebook a schováte nejnutnější potřeby. Není od věci si v prodejně vyzkoušet, jak se vám u stolu bude sedět. Pokud máte malý byt a občas potřebujete pracovat na PC z domu, nedělejte to u jídelního stolu, ale pořiďte si třeba menší pracovní skládací stolek. Je totiž dobré oddělit doma pracovní zónu od té rodinné a relaxační.
ERGONOMICKÁ ŽIDLE
Správně vybraná židle sníží zátěž zádových svalů a únavu při práci na počítači. Samozřejmě je také důležité na židli správně sedět. Pokud na ní budete sedět denně více hodin, upřednostněte pohodlí před designem. Komfortní sezení dopřeje dynamická židle se synchronní mechanikou, která umožní plynulé nastavení sklonu zádového opěráku a nastavení sklonu sedáku.
Foto: archiv redakce
To je dobré proto, abyste neseděli jen v jedné strnulé pozici, ale abyste se v průběhu práce trochu pohybovali a tím zapojovali svalstvo. Neméně podstatný je také materiál, z nějž je kancelářská židle vyrobená. Konstrukce musí být bytelná a potah z příjemného, nejlépe dobře omyvatelného materiálu. Máli židle područky, pozor na to, aby nepřekážely při přisunutí ke stolu. Rozhodně nekupujte židli bez toho, že byste ji nevyzkoušeli.
ÚLOŽNÉ PROSTORY
I v sebemenší pracovně budete potřebovat místo k ukládání dokumentů a pracovních pomůcek. Něco půjde uložit do zásuvek u stolu, do organizérů na stole, ale lze využít i prostor za stolem či pod ním. Na zeď je dobré vybrat police nebo pěkné úložné boxy, kam si kromě šanonů na dokumenty můžete vystavit i nějaké dekorace, vhodné k oživení a zpříjemnění pracovního prostředí. Kdybyste potřebovali více úložného místa, pořiďte si ke stolu kontejner.
Foto: archiv redakce
Budeteli parkovat pod stolem a chcete ho často přesouvat, vyberte variantu s kolečky. Kontejner lehce vyvezete, a na jeho horní desce ještě získáte odkládací plochu. Jestliže pracovní koutek není v samostatné kanceláři, ale v obytné části bytu, pořiďte si nějaký hezký kontejner, nebo naopak úplně nenápadný, který nenaruší celkovou kompozici interiéru.
DOBRÉ SVĚTLO
K práci nutně potřebujeme dostatečný přísun světla. Ve dne je ideální, když na pracovní stůl dopadá denní světlo, večer se neobejdeme bez světla umělého. Občas je ale potřeba si i ve dne trošku přisvítit, a tak je nutné vybrat nějakou vhodnou stolní či nástěnnou lampu.
Foto: archiv redakce
Barvu a intenzitu vyzařujícího světla z žárovky přizpůsobíme našim potřebám, vzhled lampy doladíme k interiéru. Důležité je, aby se rameno a stínidlo dalo natáčet požadovaným směrem a aby dobře fungovala aretace otočného či zdvihového mechanismu. Chcemeli se chovat ekologicky, vybereme do lampy úspornou žárovku nebo LEDku. Oproti pracovní židli a stolu si lampu můžeme dovolit objednat v eshopu bez toho, že bychom ji nejdříve viděli a vyzkoušeli. Kdyby nám nevyhovovala, tak je to drobnost, kterou snadno vyměníme.