Začátek roku je zejména pro prvňáčky spojen se vzrušujícím očekáváním nového a nepoznaného. I rodiče se musí přizpůsobit mnoha novým věcem, mezi které patří i otázka řešení dětského pokoje.
Pracovní místo
Standardní výška pracovního plochu je 75 cm a optimální šířka pracovní plochy se uvádí 120 cm. Přemýšlejte nejen prakticky, ale také udržitelně. Zvažte nákup rostoucího nábytku, který lze jednoduše přizpůsobit požadované výšce a potřebám malého školáčka a dost možná mu vydrží až do konce školy. Navíc výškově nastavitelný stůl i židle zajistí správné držení těla a tím správný vývoj páteře, což je zejména v období růstu více než důležité. V nabídce výrobců najdete i stoly s naklápěcí pracovní deskou ideální na kreslení, rýsování apod. V malých dětských pokojích, kdy řešíte každý metr čtvereční, je možnost využít prostor pod patrovou postelí. Zaměřte se na to, aby pracovní plocha stolu byla dostatečně osvětlena. Stolní organizéry, stojánky a nástěnky nesmějí chybět, protože učí školáka udržovat na pracovním stole pořádek, což je zdravý návyk, který se mu v životě rozhodně bude hodit.
Foto: archiv redakce
Správné sezení
Za správné držení těla a rovná záda vám dítě nejspíš poděkuje až v pokročilejším věku, ale opravdu je důležité dbát na správný sed už teď. Optimální výška sedací plochy židle je taková, kdy dítě spočívá celými chodidly na zemi a stehna a bérce svírají úhel, který by neměl být menší než 90°. Pracovní židli je ideální vybírat spolu s dítětem, aby si ji mohlo před nákupem vyzkoušet a zjistit, zda mu poskytuje volnost pohybu a potřebné pohodlí.
Foto: archiv redakce
Úložné prostory
Dostatek úložného prostoru, kde si školáček přehledně uloží a zorganizuje školní věci, nesmí v žádném případě chybět. Ideální jsou zásuvky pracovního stolu ať už integrované, nebo na kolečkách, které lze v případě potřeby přemístit. Doplnit je můžete knihovnou, poličkami či různými organizéry, které mohou skvěle doplňovat tematiku dětského pokoje. Pořádek v zásuvkách zajistí pořadače nebo plastové krabičky třeba od zmrzliny.
Foto: archiv redakce
Osvětlení
Zraková pohoda je velmi důležitá, proto osvětlení zejména pracovního stolu je nutné věnovat značnou péči, protože nevhodné osvětlení má za následek unavené oči. Pokud je dítě pravák, světlo by mu mělo přicházet zleva a levákovi naopak. Ideální je lampa se stabilní základnou a polohovacím ramenem a možností volby intenzity světla. Lampa by měla rovnoměrně osvětlovat plochu stolu, ale zároveň neoslňovat. Rozhodně by neměla být jediným osvětlením po setmění, což by vedlo k nadměrnému kontrastu a únavě očí.
Foto: archiv redakce
Světelný zdroj
Očím nejpřirozenější je umělé LED osvětlení s bílým světlem, které je velmi podobné dennímu světlu. Doporučené osvětlení plochy pracovního stolu je 500 luxů, což odpovídá 500 lumenům na metr čtvereční. Počet lumenů je uveden na každém světelném zdroji.
Barvy
Bílé stěny jednoznačně představují vizuální čistotu a neruší, ale v okamžiku, kdy se vaše dítě zamiluje do oblíbené barvy, je namístě mu touto barvou pokoj vymalovat. Ve spolupráci s dítětem vyberte tlumenější varian-tu barvy, která nebude dominantou pokoje, ale zcela jistě mu dodá osobitý charakter a stane se pro dítě skutečným místem pohody. A co víc, bude se cítit sebevědomě, že se mohlo na výběru barvy podílet. Hledáte-li barvy, které podporují kon-centraci, vsaďte na modrou či zelenou, ale pozor, důležité je správné nadávkování. Možností, jak je promítnout do dětského pokoje, je několik. Můžete vymalovat stěnu za pracovním stolem, pořídit barevný nábytek nebo doplňky. Použitím tabulové barvy můžete stěny nebo povrch nábytku proměnit v kreativní zóny, na které si děti mohou psát a kreslit podle libosti. Pořídit se dají v široké barevné škále.
Foto: archiv redakce
Oddělte zóny
Dítě by mělo mít možnost „vypnout“ a nesoustředit se jen na školu a povinnosti, ale také si hrát a odpočívat. Nabízí se jednotlivé zóny – hrací, pracovní a spací – od sebe opticky oddělit. Skvělým nástrojem jsou barvy, nábytek nebo textilní dekorace. Pokud pokoj sdílejí sourozenci a chcete každému dopřát svůj prostor, myslete na to, že dětský pokoj by měl vypadat jako jeden celek. Nábytek plnící předělovací funkci by měl být stylově podobný.
Spaní
Kvalitní spánek je naprostý základ k to-mu, aby tělo v noci regenerovalo a ráno se probouzelo svěží. Vhodným řešením je postel, ke které se dají přimontovat nohy, a lůžko pro malé dítě se rázem promění pro postel pro předškoláka. Pokud nebudete pořizovat rostoucí postel, vsaďte rovnou na postel klasické délky. Pro školáka vyberte kvalitní matraci s vyšším stupněm tuhosti. Matrace tvořené PUR pěnou s přídavkem například aloe pravé jsou protialergické.
Foto: archiv redakce