Jednodušší, spravedlivější a spokojenější život si přeje asi každý z nás. A pokud máme děti, přejeme ho především jim. Životní styl lagom je o spokojenosti. Jeho principy lze jednoduše promítnout do dětského pokoje a pozorovat jeho pozitivní vliv na dětskou dušičku.
Dětský pokoj v rovnováze
Při jeho ladění v lagom stylu jde o to najít rovnováhu mezi útulností, potřebnou pro odpočinek, a hrou, která je pro děti důležitá. Útulnost zajistí neutrální tlumené barvy, bílé tóny a přírodní materiály, ovšem není nutné zříci se živějších barev nebo vzorů – prostě všeho s mírou.
Foto: archiv redakce
Při zařizování dětského pokoje se vyplatí přihlédnout k povaze prostředí, ve kterém žijete. Pokud například bydlíte v blízkosti lesa, budou zelené tóny, motivy lesa a zvířátek skvělou volbou. Zábavné, ale i výchovné je zapojit dítě do péče o pokojové rostliny, které v dětském pokoji nesmějí chybět. Co je třeba nechat vypěstovat slunečnici ze semínka?
Co je Lagom?
Ekvivalent švédského slova lagom bychom v češtině hledali stěží. Volný překlad může znít: „ani moc, ani málo, prostě tak akorát“. Mnoho Švédů by řeklo, že nejlepší míra je přiměřeně. Lagom lze promítnout do všech oblastí života od rodiny a vztahů, práce, volného času až po oblékání, ale především do interiéru jako takového.
Kvalita před kvantitou
Desítky blikajících a hrajících hraček vaše dítě šťastnějším neudělají. Naopak dětem neumožňují být více kreativními a do jisté míry i nezávislými. Navíc jim – při jejich absenci – zbývá i více času na komunikaci s okolím. Pokud už je „pozdě“ a dětský pokoj je přeplněný hračkami, je načase vybrat ty, které půjdou z kola ven. Neriskujte ztrátu důvěry dítěte tím, že se hraček zbavíte za jeho zády. Naopak zkuste dítě zapojit a vysvětlit mu to tak, aby si proces uvědomovalo a chápalo. Vyzkoušejte přístup one-in, one-out, tzn. že jednu hračku či jinou věc koupíte a jednu někomu darujete.
Foto: archiv redakce
Z generace na generaci
Ideální jsou nadčasové hračky z kvalitních materiálů (například ze dřeva), které u dětí navíc rozvíjejí kreativitu, představivost a podněcují k průzkumné hře. Skvělou volbou jsou dřevěné kostky, stavebnice, vláčky, domečky pro panenky, dětské kuchyňky apod. Ideální také je, pokud má každá věc v pokoji svůj účel a své místo.
Foto: archiv redakce
K ukládání jsou skvělé koše popsané podle kategorie nebo označené pomocí obrázků, pokud dítě ještě neumí číst. Pamatujte, že cílem není kontrolovat materialismus dětí, ale naučit je starou pravdu, že méně může být více, a povzbuzovat je v jejím aplikování.
Nové neznamená lepší
I vybavení dětského pokoje může být lagom. Jde o to nakupovat chytře, nezastavět celý pokoj nábytkem a hledat úsporná řešení. Zaměřte se na víceúčelový nábytek z ekologických materiálů, který kromě prvotní funkce ukrývá také úložné prostory. Šikovný je také rostoucí nábytek, ať už se jedná o stůl, židli nebo postel.
Foto: archiv redakce
Recyklujte. Ukažte dětem jak vrátit do života letitou skříňku, stolek nebo poličku, které jste objevili v bazaru nebo u babičky, jak zužitkovat papír, kartony nebo látky, které použijete ke hře. Nedovolte, aby špatné počasí bylo omluvou pro usednutí k iPadu. Raději běžte s dětmi něco tvořit.