Jak správně zařídit obývací pokoj, na co si dát pozor při výběru vybavení a co je zrovna v módě, jsme se snažili zjistit v rozhovoru s designérkou Ivou Šmídovou.
Obývací pokoj bereme jako hezké místo k odpočinku, má tam i úložný nábytek své místo?
Nábytek pro ukládání rozličných věcí má v obývací zóně určitě své místo. Je třeba si uvědomit, že obývací pokoj je taková veřejná část našeho domova a každý člen rodiny si tam bude chtít, někdy přechodně, někdy nastálo, něco odložit. A pokud nevytvoříme úložný prostor, který lze zavřít, může se stát, že skončí všechny ty drobnosti na povrchu. Mohou to být účtenky, gumičky do vlasů, propisky, DVD, časopisy, hračky, šperky, pomády na rty nebo třeba malé lahvičky s dezinfekcí. I sešity do školy často končí buď v obývací části, nebo na jídelním stole. Čím více promyšleného úložného prostoru vytvoříte, tím harmoničtější váš domov bude.
Jaké kusy úložného nábytku jsou v obýváku v toleranci?
Obvyklými kusy nábytku v obýváku jsou knihovna, skříňka pod televizí a komoda. Ve větším pokoji využijete i konzolový stolek umístěný u zdi, případně za sedačkou. I ten může nabídnout dodatečný úložný prostor. Asi největším kusem nábytku bude knihovna, jež může být i součástí celé televizní stěny. Knihovna působí lépe, pokud sahá od podlahy až po strop. Vnímáme ji tak jako vestavěný nábytek a méně rozděluje prostor. Pokud knihy nevlastníte, zůstaňte u nízkého nábytku a použijte na ukládání praktickou komodu se šuplíky, která navíc umožní instalovat nad ni nástěnnou dekoraci, která vnese do interiéru barvu i výšku.
Čím bychom se měli dále řídit?
Díky vědeckým studiím víme, že nábytek, který je situovaný v blízkosti sezení, je lépe mít spíše nižší. Ve chvíli, kdy bude končit nad naší hlavou, může to v našem podvědomí vyvolat obavy, že na nás spadne, i když ve skutečnosti tato hrozba není reálná. Pokud se tedy poohlížíte po nové komodě, hledejte takovou, která bude nižší nebo stejně vysoká jako výška pracovní plochy ve vaší kuchyni. Plánujete-li do obýváku solitérní nábytek, pamatujte, že potřebuje okolo sebe prostor.
Určitě jsou nějaká daná pravidla pro některé kusy nábytku, prosím o nějaká...
I nábytek pro obývací část má svá pravidla, ale jejich aplikace se bude lišit podle toho, jaké možnosti váš prostor nabízí, a to nejenom svojí velikostí, ale také umístěním oken a dveří. Obecně je například dobré situovat televizní stolek tak, aby se v něm neodráželo světlo z okna naproti. Ale pokud se jediný rozumný prostor pro umístění sedačky ve vaší místnosti nachází u okna, přirozeně umístíte televizní nábytek naproti a odlesky vyřešíte vhodným zastíněním okna. Pokud nestavíte nový dům, kde na tyto situace budete myslet předem, je zařizování vždy o kompromisech a chytrých řešeních.
Jak pomocí výběru nábytku do obývacího pokoje ušetřit místo?
Nejenom v malých bytech můžete ušetřit místo tím, že využijete pro ukládání vertikální plochu, tedy zeď. Například hloubka knihovny pouhých 26 cm vám přidá cenné centimetry volného prostoru, a přitom zůstane zachovaná její funkčnost. Pamatujte, že do stropu je daleko, takže knihovna bude sice mělčí, ale budete mít více celkové plochy na ukládání, a to nejenom knih. Vhodným výběrem krabic nebo košíků (ideálně s víkem) do spodních polic vznikne prostor pro ukládání drobností, které nemusí být vždy na očích. Posloužit mohou i odkládací stolky, podnožky či taburety s úložným prostorem, které pojmou například pléd nebo oblíbenou deskovou hru. O komodu s praktickými šuplíky se nemusíte ochudit, i když máte omezenou podlahovou plochu, jenom vybírejte kousky s menší hloubkou. Nenajdete-li vhodný rozměr v obchodech s nábytkem, objednejte komodu na zakázku. Šuplíkové pojezdy se vyrábějí v násobcích pěti a vždy přičtěte k jejich délce tloušťku materiálu na dvířka (obvykle 18 mm) plus rezervu 10 mm. Komodu na zakázku můžete spojit i s krytem na radiátor, a vizuální dojem z místnosti tak sjednotit. Individuální výroba vás bude stát o něco více, ale vyšší komfort užívání prostoru za to stojí. Pamatujte, že mělké komody je nutné přišroubovat kvůli bezpečnosti ke zdi a to stejné platí i o samostatně stojících knihovnách.
Jaká jsou kritéria výběru, co se týká designu?
Rychlá doba si žádá design, který se jednoduše udržuje. Proto například čím dál tím méně vidíme frézovaná dvířka v kuchyních. Sektorové nábytkové sestavy různých hloubek a výšek, které spojuje pouze dekor, jsou, věřím, také na ústupu. Použití těchto nábytkových prvků prostor zbytečně tříští a nepomáhá vytvoření útulného a vizuálně uspokojivého prostoru.
Při výběru nábytku je třeba přihlédnout i k tomu, v jakém stylu zařizujete, a podle toho zvolit nejenom typ nábytkových kusů, ale i vzhled povrchu. Například tolik oblíbené dřevo či jeho imitace použijete pro venkovský či industriální styl s viditelnými suky a hrubší strukturou a v čistějším pro vedení pro moderněji laděné interiéry. Vizuální jednota vybavení každému domovu jenom prospějí.
Jak ohlídat kvalitu nábytku?
Vydáte-li se na nákup již hotových kusů, vždy se podívejte, v jakém stavu jsou vystavené kusy. Pokud jsou oprýskané a vyrobené z tenké lamino desky, nemůžete očekávat, že vydrží dlouho krásné, byť budou doma méně používané. Síla materiálu, vhodná povrchová úprava pro dané použití a také kování budou hlavními kritérii pro výběr stran technické kvality. Váš výběr bude ale také určovat výše rozpočtu. Pokud byste museli na kvalitnější nábytek šetřit ještě dlouhá léta, pořiďte si ten nejlepší dle vašich cenových možností už dnes. Bydlení v holobytě bez úložných prostor nepodporuje kvalitu života.
Co je teď momentálně v trendu?
Jedním z trendů pro letošní rok jsou zaoblené tvary nábytku, které vnáší do prostoru měkkost. To se týká převážně sedacího nábytku a stolků, i když například i kulaté koberce budou hrát v interiéru svoji roli. Po letech šedivých interiérů se vrací béžové a hnědé odstíny i výrazné barvy jako oranžová, červená, modrá či sytá lahvově zelená, a to i na nábytku. Kombinace těchto trendů mi připomíná můj oblíbený styl art deco, ve kterém se snoubí elegance s hravostí. Máme se tedy na co těšit.
Prosím o nějaký vzkaz čtenářům k tomuto tématu.
Klíčem ke krásnému a praktickému interiéru je rozhodně příprava. A plánování obývacího pokoje, který slouží všem členům domácnosti a musí držet krok s jejich měnícími se potřebami, si vyžádá hodně času. Podle rozsahu projektu a vašich časových možností to může být několik měsíců, ale i rok a více. Nenechte se tím odradit a pusťte se do toho co nejdříve. Hodně vám pomůže nejenom sledování inspiračních obrázků, ale vhodné je naučit se alespoň základní postupy navrhování, které mohou dobu plánování výrazně zkrátit.
Designérka Iva Šmídová
Bydli lépe
Foto: Designérka Iva Šmídová
Do navrhování interiérů jsem se naplno zamilovala až v roce 2004, kdy jsem se poprvé setkala s termínem Home staging a následně absolvovala na toto téma kurz v Londýně. V té době jsem začala sbírat cenné zkušenosti díky prvním realizovaným projektům. Správně navržený domov považuji za základ šťastného života. Je vědecky dokázáno, že podvědomé vnímání prostoru kolem nás má přímý vliv na spokojenost v našich životech. Své letité zkušenosti vkládám každý měsíc do Akademie útulného domova, jež je tu pro všechny ženy, které to chtějí mít doma praktické a krásné. V loňském roce vyšla moje kniha Útulný domov krok za krokem, kde čtivou formou shrnuji základní postup při zařizování interiéru.