Bez myčky nádobí si už mnoho lidí nedokáže práci v kuchyni představit.
Moderní typy jsou v porovnání se staršími tišší a energeticky úspornější. Některé se dokonce dají ovládat na dálku mobilem nebo reagují na hlasový povel.
Co umějí
Myčky jsou dnes běžně vybavené funkcí odloženého startu, rychlého nebo delšího ekologického mytí, ochranou proti přetečení, nastavitelnými koši, displejem a vodním senzorem -Aqua-Stop. Některé navíc umožňují připojení na teplou vodu, jiné disponují například promítáním informací o průběhu cyklu na podlahu. Skvělým úsporným doplňkem je výměník tepla, který dokáže efektivně využít teplo vznikající při mytí na závěrečný oplach a výrazně urychlit schnutí nádobí.
Foto: archiv redakce
Co do myčky nepatří
I když pro některé nádobí není údržba v myčce vhodná, mnoho lidí si nechce komplikovat život a raději se smíří s tím, že se některé kusy rychleji opotřebují. Správně by se ale do myčky nemělo dávat nádobí s nepřilnavou vrstvou typu teflon. Vhodná není ani pro litinové nádobí náchylné ke korozi, hliníkové kusy, které působením alkalických látek černají, dřevěné předměty, některé druhy plastů, nádobí s kovovým nebo ručně malovaným zdobením a nože, které se v teplé vodě tupí.
Foto: archiv redakce
Na trhu jsou myčky volně stojící, plně integrované nebo s čelním panelem. Kapacita myček s šířkou 60 cm je 13 sad nádobí.
Foto: archiv redakce
Něco navíc
Některé moderní myčky jsou podobně jako ostatní domácí spotřebiče vybavené technologií, která umožňuje připojení k mobilnímu zařízení a ovládání na dálku. To lze využít například k zapnutí myčky z kteréhokoli místa i mimo domácnost nebo ke kontrole zásoby mycích tablet. Chytré myčky dokážou podle míry zašpinění, které zjistí z prvního předmytí, doporučit nejvhodnější mycí program. Výhodou je možnost vzdálené diagnostiky, při které se dá zjistit, zda je možná i oprava na dálku.
Do menších kuchyní se hodí užší myčky s šířkou 45 cm, které mají kapacitu až 10 sad nádobí, nebo stolní či vestavné kompaktní typy.
Foto: archiv redakce