image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Ústředním materiálem je v bytě březová překližka, která udává příjemný dřevěný tón, jenž na hory bezesporu patří

Foto: Jiří Ernest

Byt pro vášnivé sjezdaře

39

Když se rodina nadchne pro sjezdové lyžování a děti se mu věnují profesionálně, musí se nevyhnutelně přestěhovat za sněhem. Tedy aspoň na sezónu, ale rovnou do srdce českých „velehor“ do Špindlerova Mlýna. 

Dcera se synem závodně lyžují, rodiče jsou zapálenými lyžaři, a tak celá čtyřčlenná rodina přizpůsobila svůj život tomuto sportu. Protože se ale nechtěla úplně vzdát bydlení ve městě, rozhodla se trávit zimní sezónu na horách a léto a podzim v metropoli.

Trefným nápadem je dekorace vytvořená z kabelu stropního svítidla, kdy kabel na zdi znázorňuje půdorys jednotlivých sjezdovek v celém areálu Špindlerova MlýnaFoto: Jiří Ernest

Rodiče si tomuto režimu přizpůsobili práci a děti chodí do školy půl roku na horách a půl v Praze. Aby to ale bylo možné, museli si najít vhodný byt, který by byl dostatečně velký a přímo v centru dění. Takový našli ve Špindlerově Mlýně. Byt o výměře necelých 70 metrů se jevil jako dostatečně velký, ale byl po předchozích majitelích v dost neutěšeném stavu a měl nevyhovující dispozici. Proto se majitelé rozhodli pro důkladnější rekonstrukci, s níž se obrátili na architektku Pavlínu Vlačihovou z architektonického studia Tastruktura. 

Zpestřujícím prvkem je i betonová stěrka použitá na zdi za kuchyní, přecházející až do obytné částiFoto: Jiří Ernest

OČIMA ARCHITEKTKY 

Zadáním pro mě bylo změnit dispozici tak, aby vznikly dva dětské pokojíky, ložnice pro rodiče, koupelna s toaletou a ještě samostatná toaleta, obývák mohl být spojený s kuchyní. Co se týká designu bytu, majitelé chtěli dřevo a neutrální barvy, zbytek byl plně v mé režii.

Úložné prostory jsou vyřešené v ložnici rodičů i v dětských pokojích skříněmi vestavěnými podél postelí i nad nimiFoto: Jiří Ernest

Nejprve bylo tedy potřeba změnit původní nevyhovující dispozici, kde byly dva pokoje, jeden obývací pokoj a malá kuchyňka, velká chodba, malá koupelna a oddělené WC. Aby bylo možné přidat pokoj navíc, bylo nutné zásadně změnit dispozici, a to tak, že se upravovaly i nosné zdi. U sportovní rodiny bylo také zásadní vyřešit úložné prostory.

Jednoduchá nadčasová koupelna je s ohledem na čtyřčlennou domácnost vybavena dvěma umyvadlyFoto: Jiří Ernest

Všechno je tady dělané na míru tak, aby se vešlo maximum věcí, a zároveň aby byt už nemusel být zahlcen dalším nábytkem. Rekonstrukce i zařízení nakonec dopadlo skvěle a zprvu hodně vybydlený byt s nesmyslně velkou chodbou, spoustou dalších chodbiček a málo pokoji se proměnil v pěkný vzdušný třípokojový byt, který je uzpůsobený čtyřem sportovním nadšencům. 

Na podlaze je použité průmyslové penízkové linoleum, které tak dobře odolává přezkáčům a tlumí hlukFoto: Jiří Ernest

JEDNODUCHÝ HORSKÝ STYL 

Tím, že bylo nutné do bytu dostat více pokojů, hrozilo, že by mohl ve výsledku působit stísněně. Proto tam architektka chtěla dostat hodně světla prostřednictvím použitých materiálů. Aby splnila i zadání dát do bytu dřevo, které na hory patří, vybrala si světlou březovou překližku, která prostor zateplí a zároveň prozáří. Navíc s ní velmi ráda pracuje, protože je to výborný materiál dovolující prořezávání a je pěkná i na hranách, jež je tak možné nechat viditelné.

 Jídelní a kuchyňskou část vymezuje obložení zdi a stropu z březových tyčekFoto: Jiří Ernest

Jako základ, který udal interiéru tón, zvolila březovou dřevotřísku, z níž jsou vyrobené skříně i solitérní nábytek. Z masivních březových tyček vznikla lavice v jídelně, kdy pak tyčky přecházejí přes stěnu na strop, a vymezují tím jídelní a kuchyňskou část. Z masivního běleného dubu jsou podlahy. Dřevo doplňuje bílý neutrální nábytek vyráběný na zakázku (kuchyňská linka, úložné skříně v pokojích a v ložnici). S bílou výmalbou v bytě krásně ladí betonová stěrka použitá na zdi v kuchyni. 

SPECIALITY

Celá rodina hodně lyžuje, takže architektka vytvořila v předsíni speciální niku, do které se mohou ukládat i mokré lyže.

Díky integrovanému odpadu lze do niky v předsíni vkládat i mokré lyžeFoto: Jiří Ernest

Nika je odvodněná, takže voda z lyží steče do odpadu. Další lyžařskou specialitou jsou vestavěné překližkové skříně s prořezávanými dvířky. Prořezy ve tvaru křížků nejsou samoúčelným ornamentem.Za dvířky jsou totiž sušáky na lyžařské boty a díky prořezům může skříňka dýchat. Dveře jsou navíc zasunovací, takže když se dovnitř dají mokré boty a topí se, dveře se otevřou a zasunou, tedy nepřekážejí v prostoru a neničí je vlhkost.

PlánekFoto: Jiří Ernest

***

ARCHITEKTKA

Pavlína Vlačihová

www.tastruktura.cz 

Architektonický ateliér TASTRUKTURA se při řešeních snaží o prolnutí specifiky daného místa, charakteru zadání a osobnosti investora. Zajímá se o celý rozsah architektonické práce. Zajišťuje všechny stupně realizace, od konceptu a studie přes dokumentaci pro územní řízení a stavební povolení, projekt až po dozor na stavbě.

16. 06. 2021 Text: Lucie Martínková

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Plynový gril Halo TG3,  tři hořáky a boční hořák, nerez, kapacita 18 steaků, cena 19 990 Kč

Zábava pro gurmány

Kuchyň kombinuje antracitovou barvu s dekorem dřeva. Tvar do písmene L doplňuje pracovní ostrůvek s navazujícím jídelním

Pomohl kurz a nadšení

Za základní linku interiéru zvolila designérka klidné neutrální tóny oživené barevnými akcenty

Souzní s centrem metropole



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2025 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP