V návrhu domu i interiéru měla architektka Veronika Zimková takzvaně volnou ruku a za úkol měla dotáhnout realizaci doslova až do poslední lžičky. To se jí prý doposud v kariéře nepoštěstilo a je za tuto zkušenost velmi vděčná.
Zadání pro architektku bylo dost obecné. Majitelé chtěli zděný moderní dvoupodlažní dům, který by splňoval tepelné standardy pasivního domu a svým stylem zapadal do venkovského rázu okolní zástavby. I když má dům přes 170 metrů čtverečných obytné plochy, působí poměrně malým kompaktním dojmem.
Foto: Lukáš HausenblasPro stavbu jsou charakteristická dřevěná „kukátka“, která zároveň slouží k částečnému zastínění interiéru. Dům je totiž hodně osluněn a hlavní prosklená fasáda je orientovaná na jih. Protože slunce tam dopadá opravdu hodně, tak okna stíní ještě velká roztahovací plachta nad bazénem a posezením na terase. Dřevěné prvky zvolila architektka proto, aby dům nepůsobil tak studeně, protože je celý v kombinaci bílé a antracitové barvy. Dřevo jej pak zútulňuje jak venku, tak i v interiéru, přičemž venku je na obložení „kukátek“ a na podlaze terasy položený modřín a uvnitř dub. Specifické je na domě ještě to, že je k němu postavená samostatná stavba s dílnou, která je po stranách obložená také modřínem. Místo garáže k domu náleží kryté stání opět v kombinaci antracitových kovových prvků a modřínového dřeva.
Foto: Lukáš Hausenblas
S nádechem Skandinávie
Prostor k nápadům měla architektka i v interiéru a zde zvolila spíše současný pánský styl se skandinávskými prvky. Převažuje bílá barva doplněná šedým pohledovým betonem a dřevem na podlahách, dveřích a nábytku. Barevný akcent dodává interiéru žlutá a modrá barva použitá na textiliích a prvcích, které jdou vyměnit. Celé to podtrhují černá designové svítidla. Hlavní obytnou místností v přízemí domu je otevřený obývák s kuchyní a jídelnou.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dále je zde malá pracovna, technická místnost, toaleta a předsíň. Netradičním prvkem je něco mezi atriem a otevřenou zimní zahradou. Toto atrium se nachází v prostoru vedle schodiště a je otevřené až do horního patra. Na podlaze ho vymezuje dlažba, na níž je malé posezení a mohutné betonové květináče se vzrostlou zelení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Díky velké prosklené ploše s výhledem do zahrady a květinám kolem sebe si připadáte, že sedíte v zimní zahradě. Nepřehlédnutelným prvkem je hned vedle atria originální schodiště. Dřevěné nášlapy vyčnívající z betonové stěny a skleněné zábradlí umocňují dojem, že si schodiště jen tak levituje v prostoru.
Foto: Lukáš HausenblasTímto schodištěm se dostanete do patra domu, kde je ložnice s přilehlou šatnou a koupelnou. Druhou půlku podkroví zaujímá velký dětský pokoj, který půjde jednou rozdělit na dva pokoje, a k němu náleží koupelna s volně stojící vanou. V domě je ještě jeden prvek, který stojí za zmínku, a to dveře se skrytou zárubní, které svou výškou dva a půl metru sahají od podlahy až ke stropu. Téměř veškerý nábytek v domě je vyrobený na zakázku. Kuchyňskou sestavu vyrobilo studio Akrees. Dřevěné podlahy dodala firma Princ Parket.
Foto: Lukáš Hausenblas
Technické údaje
užitná plocha: přízemí 89,55 m2, podkroví 80,80 m2 + terasa
zdivo: vápenopískové cihly
zateplení: minerální vata
okna: hliníková s trojsklem
předokenní stínění: screenové rolety
střecha: falcovaný plech
vnitřní omítky: sádrové
vnější omítka: silikátová omítka s fotokatalytickým efektem
Foto: archiv studiaArchitektka Veronika Zimková, www.magion-architekti.cz
Architektonický ateliér MAGION ARCHITEKTI, založený Ing. arch. Gabrielou Camardou a Ing. arch. Veronikou Zimkovou, působí od roku 2010 v Brně a Uherském Hradišti. Obě architektky se specializují na obytné stavby – rodinné domy a bytové domy – novostavby i rekonstrukce. Návrhy dělají od úvodní architektonické studie až po projekt interiéru.