image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Monumentálně vyhlížející dům je funkční stavbou, která z velké části využívá přírodní materiály, jako je kámen a modřínové dřevo.

Foto: archiv redakce

Doma jako na dovolené

39

Rodina dříve bydlela v městském bytě a každou volnou chvíli jezdívala na valašskou chalupu. Pobyt v srdci přírody si zamilovala natolik, že ji napadlo postavit si v této lokalitě rodinný dům.

Jeden čas majitelé přemýšleli, že by se na chalupu i přestěhovali, Je ale zároveň chtěli zůstat kvůli práci, dětem a škole ho blízko města. Tak padlo rozhodnutí, že prodají byt a chalupu bl a postaví si na Valašsku nový dům. Se stavbou na pozemku o rozloze 4 000 m2 začali před 5 lety a dům stál za 2 roky.

Monumentálně vyhlížející dům je funkční stavbou, která z velké části využívá přírodní materiály, jako je kámen a modřínové dřevo. Foto: archiv redakce

PŘI NÁVRHU MYSLELI NA BUDOUCNOST

Celou stavbu řídil a dozoroval sám majitel a také si toho dost udělal sám. Výstavba tak sice trvala déle, ale nad vším měl dohled a mohl k spolupráci přizvat i menší firmy z okolí. Na jednotlivé kroky prý šli odzadu. Dům ještě nestál a majitelé už tam jezdili upravovat terén a také kempovat a grilovat. Návrh udělali manželé společně se svými dlouholetými přáteli, vsetínským architektem Petrem Osičkou a jeho dcerou, architektkou Terezou Osičkovou. Seznámili je se svými představami a požadavky především na funkčnost domu a pak už jen ladili finální podobu. Chtěli, aby byl dům logicky členěný, jednoduchý na provoz a aby v horním patře mohly v budoucnu přespávat jejich dospělé děti se svými rodinami a nebyly rušeny. Kromě dvou ložnic je v horním patře také místnost pro hosty, koupelna a netradičně garáž, protože dům stojí ve svahu.

Dolní patro bylo navrženo tak, aby v něm manželé měli vše potřebnéFoto: archiv redakce

Dolní patro bylo navrženo tak, aby v něm manželé měli vše potřebné. Nachází se tu rozlehlý obývací pokoj s velkoformátovými okny a výhledy do zahrady. Je propojený s kuchyní, z níž se dá vejít na východní terasu. Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem i vanou, sauna a technická místnost. I z koupelny se dá projít rovnou na západní terasu a do zahrady.

VÍTĚZÍ PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

O podobě interiéru majitelé dlouhodobě přemýšleli. Inspiraci hledali všude kolem sebe, venku i v časopisech, a dům si pak zařídili podle svého. Chtěli hlavně vzdušný světlý interiér s velkými prosklenými plochami, přes které je výhled nejen do zahrady, ale i na protější kopce. Mohou tak sledovat jeden velký přírodní obraz, který mění svou barevnost podle ročních období.

Díky práci v oboru má majitel kontakty na dřevaře a výrobce nábytku, se kterými navrhli a vyrobili všechen nábytek na míru. Foto: archiv redakce

Vsadili především na kvalitní materiály, které se vyznačují dlouhou životností a nevyžadují náročnou údržbu. Majitel vlastní firmu na zpracování kamene KSK Design, proto tento výrazný prvek zapojili do interiéru i exteriéru. Ve spodním patře použili vápenec, jímž obložili teplovzdušný krb a schodiště. Díky práci v oboru má majitel kontakty na dřevaře a výrobce nábytku, se kterými navrhli a vyrobili všechen nábytek na míru. Bylo to potřeba i kvůli zaoblenému půdorysu horního patra, kde chtěli mít úložný prostor. Dalším přáním byl velký jídelní stůl, protože mají velkou rodinu a rádi společně posedí.

KOMFORT POVYŠUJE STÍNĚNÍ ZNAČKY CLIMAX

Dům chrání zejména v létě před horkým sluncem motoricky ovládané venkovní žaluzie. Celé dolní patro, kde je velká prosklená stěna, zútulňují látkové rolety Varieta Zebra na dálkové ovládání. U látkové rolety Zebra se střídají průsvitné a neprůsvitné vodorovné pruhy, které slouží pro denní a noční použití.

Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem i vanou, sauna a technická místnost. I z koupelny se dá projít rovnou na západní terasu a do zahrady.Foto: archiv redakce

Zebra umožňuje výběr, zda chcete do interiéru pustit světlo, nebo se naopak chránit před slunečními paprsky a večer si dopřát pocit soukromí. V koupelně s velkoformátovým oknem se majitelé rozhodli pro japonskou posuvnou stěnu s nepropustnou látkou, jejíž panely lze stahovat do strany a zakrýt jimi buď celé okno, nebo jen jeho část.

NECHTĚLI SE OMEZOVAT

Majitelé nechtěli pasivní bydlení, protože by je omezovalo v životě, a hlavně v libovolné míře větrání. Přesto se snažili dům postavit tak, aby byl co nejméně tepelně ztrátový.

Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem i vanou, sauna a technická místnost. I z koupelny se dá projít rovnou na západní terasu a do zahrady.Foto: archiv redakce

Zajímavostí je, že dům je zateplený zevnitř. Zároveň se snaží neplýtvat pitnou vodou na zahradě, takže si pořídili nádrž na dešťovou vodu, kterou využívají na zalévání zahrady a jako zdroj užitkové vody do domu. Celé spodní patro domu a všechny opěrné zídky jsou obloženy stejným typem kamene. Vstup rámuje onyx a na vnitřní kuchyňskou desku použili technický kámen, který se jednoduše udržuje, venkovní kuchyňská deska je pak žulová. Horní patro domu je obložené modřínovými latěmi a vstup cortenovým plechem.

Dolní patro bylo navrženo tak, aby v něm manželé měli vše potřebnéFoto: archiv redakce

ZAHRADA PLNÁ VODNÍCH PRVKŮ

Stejně jako při stavbě domu využili majitelé svažitý terén také pro zahradu a udělali si terasovité záhony plné trvalek. Na zahradě najdeme i její užitkovou část, kde se pěstují jahody, borůvky, bylinky a zelenina. Z rozsáhlé terasy se nabízejí výhledy do širokého okolí. Je vidět místní zámek, kostel, ale i valašské kopce. Hned vedle dubové terasy je okrasné samočisticí jezírko s biofiltrem. Kromě vodních rostlin a karasů v něm přes léto najdeme vodní želvu. „Sousedé přemýšleli, co s ní přes léto, a tak má u nás takový sezonní letní byt,“ říká s úsměvem majitelka. Pod jezírkem najdete bazén, který se využívá od jara do podzimu téměř každou volnou chvíli. Aby se majitelé přiblížili životu na venkově, pořídli si v dolní oddělené části zahrady slepice a před rokem vysázeli stranou vedle zahrady na dvacet ovocných stromů.

Monumentálně vyhlížející dům je funkční stavbou, která z velké části využívá přírodní materiály, jako je kámen a modřínové dřevo. Foto: archiv redakce

Chovatelství a zahradničení je jejich velký koníček. Kvůli práci si zahradu neužívají tolik, jak by chtěli, proto si každé léto berou týden dovolené, který tráví jen na zahradě, a užívají si dlouhé snídaně na terase i odpolední koupání.

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Pozemek: 4 000 m2

Zastavěná plocha: 162 m2

Užitná plocha: dolní patro 120 m2 a horní patro 114 m2

Plocha terasy: 70 m2

Horní okna: profily Fiberglass s trojsklem od firmy Williman SK

Dolní okna: profily Chromatech s bezpečnostním sklem

Stínění: látkové rolety Varieta Zebra a japonská posuvná stěna od Climax

Podlahy: marmoleum v obytných částech, keramická dlažba v koupelnách

Vytápění: podlahové napojené na tepelné čerpadlo

Konstrukce: betonové zdicí tvárnice, železobetonové stropy

Kámen: od KSK Design

Střecha: PVC-P fólie Monarplan

Návrh domu: Ing. arch. Petr Osička a Ing. arch. Tereza Osičková

Návrh zahrady: Ing. arch. Tereza Osičková


FOTO: MARTIN VEJROSTA A CLIMAX

30. 09. 2021 Text: Lucie Martínková

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Surovost cihlového jádra je jedním ze stěžejních dekorů napříč interiérem

Přes půl světa

Geometrické tapety dávají strohému prostoru šmrnc

Osobní prostor pro členy rodiny

Dvanáct let starý byt s nevyhovující jednopokojovou dispozicí dokázala designérka předělat v komfortní 2+kk

Pro dva s kočkou



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP