Rodina dříve bydlela v městském bytě a každou volnou chvíli jezdívala na valašskou chalupu. Pobyt v srdci přírody si zamilovala natolik, že ji napadlo postavit si v této lokalitě rodinný dům.
Jeden čas majitelé přemýšleli, že by se na chalupu i přestěhovali, Je ale zároveň chtěli zůstat kvůli práci, dětem a škole ho blízko města. Tak padlo rozhodnutí, že prodají byt a chalupu bl a postaví si na Valašsku nový dům. Se stavbou na pozemku o rozloze 4 000 m2 začali před 5 lety a dům stál za 2 roky.
Foto: archiv redakce
PŘI NÁVRHU MYSLELI NA BUDOUCNOST
Celou stavbu řídil a dozoroval sám majitel a také si toho dost udělal sám. Výstavba tak sice trvala déle, ale nad vším měl dohled a mohl k spolupráci přizvat i menší firmy z okolí. Na jednotlivé kroky prý šli odzadu. Dům ještě nestál a majitelé už tam jezdili upravovat terén a také kempovat a grilovat. Návrh udělali manželé společně se svými dlouholetými přáteli, vsetínským architektem Petrem Osičkou a jeho dcerou, architektkou Terezou Osičkovou. Seznámili je se svými představami a požadavky především na funkčnost domu a pak už jen ladili finální podobu. Chtěli, aby byl dům logicky členěný, jednoduchý na provoz a aby v horním patře mohly v budoucnu přespávat jejich dospělé děti se svými rodinami a nebyly rušeny. Kromě dvou ložnic je v horním patře také místnost pro hosty, koupelna a netradičně garáž, protože dům stojí ve svahu.
Foto: archiv redakce
Dolní patro bylo navrženo tak, aby v něm manželé měli vše potřebné. Nachází se tu rozlehlý obývací pokoj s velkoformátovými okny a výhledy do zahrady. Je propojený s kuchyní, z níž se dá vejít na východní terasu. Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem i vanou, sauna a technická místnost. I z koupelny se dá projít rovnou na západní terasu a do zahrady.
VÍTĚZÍ PŘÍRODNÍ MATERIÁLY
O podobě interiéru majitelé dlouhodobě přemýšleli. Inspiraci hledali všude kolem sebe, venku i v časopisech, a dům si pak zařídili podle svého. Chtěli hlavně vzdušný světlý interiér s velkými prosklenými plochami, přes které je výhled nejen do zahrady, ale i na protější kopce. Mohou tak sledovat jeden velký přírodní obraz, který mění svou barevnost podle ročních období.
Foto: archiv redakce
Vsadili především na kvalitní materiály, které se vyznačují dlouhou životností a nevyžadují náročnou údržbu. Majitel vlastní firmu na zpracování kamene KSK Design, proto tento výrazný prvek zapojili do interiéru i exteriéru. Ve spodním patře použili vápenec, jímž obložili teplovzdušný krb a schodiště. Díky práci v oboru má majitel kontakty na dřevaře a výrobce nábytku, se kterými navrhli a vyrobili všechen nábytek na míru. Bylo to potřeba i kvůli zaoblenému půdorysu horního patra, kde chtěli mít úložný prostor. Dalším přáním byl velký jídelní stůl, protože mají velkou rodinu a rádi společně posedí.
KOMFORT POVYŠUJE STÍNĚNÍ ZNAČKY CLIMAX
Dům chrání zejména v létě před horkým sluncem motoricky ovládané venkovní žaluzie. Celé dolní patro, kde je velká prosklená stěna, zútulňují látkové rolety Varieta Zebra na dálkové ovládání. U látkové rolety Zebra se střídají průsvitné a neprůsvitné vodorovné pruhy, které slouží pro denní a noční použití.
Foto: archiv redakce
Zebra umožňuje výběr, zda chcete do interiéru pustit světlo, nebo se naopak chránit před slunečními paprsky a večer si dopřát pocit soukromí. V koupelně s velkoformátovým oknem se majitelé rozhodli pro japonskou posuvnou stěnu s nepropustnou látkou, jejíž panely lze stahovat do strany a zakrýt jimi buď celé okno, nebo jen jeho část.
NECHTĚLI SE OMEZOVAT
Majitelé nechtěli pasivní bydlení, protože by je omezovalo v životě, a hlavně v libovolné míře větrání. Přesto se snažili dům postavit tak, aby byl co nejméně tepelně ztrátový.
Foto: archiv redakce
Zajímavostí je, že dům je zateplený zevnitř. Zároveň se snaží neplýtvat pitnou vodou na zahradě, takže si pořídili nádrž na dešťovou vodu, kterou využívají na zalévání zahrady a jako zdroj užitkové vody do domu. Celé spodní patro domu a všechny opěrné zídky jsou obloženy stejným typem kamene. Vstup rámuje onyx a na vnitřní kuchyňskou desku použili technický kámen, který se jednoduše udržuje, venkovní kuchyňská deska je pak žulová. Horní patro domu je obložené modřínovými latěmi a vstup cortenovým plechem.
Foto: archiv redakce
ZAHRADA PLNÁ VODNÍCH PRVKŮ
Stejně jako při stavbě domu využili majitelé svažitý terén také pro zahradu a udělali si terasovité záhony plné trvalek. Na zahradě najdeme i její užitkovou část, kde se pěstují jahody, borůvky, bylinky a zelenina. Z rozsáhlé terasy se nabízejí výhledy do širokého okolí. Je vidět místní zámek, kostel, ale i valašské kopce. Hned vedle dubové terasy je okrasné samočisticí jezírko s biofiltrem. Kromě vodních rostlin a karasů v něm přes léto najdeme vodní želvu. „Sousedé přemýšleli, co s ní přes léto, a tak má u nás takový sezonní letní byt,“ říká s úsměvem majitelka. Pod jezírkem najdete bazén, který se využívá od jara do podzimu téměř každou volnou chvíli. Aby se majitelé přiblížili životu na venkově, pořídli si v dolní oddělené části zahrady slepice a před rokem vysázeli stranou vedle zahrady na dvacet ovocných stromů.
Foto: archiv redakce
Chovatelství a zahradničení je jejich velký koníček. Kvůli práci si zahradu neužívají tolik, jak by chtěli, proto si každé léto berou týden dovolené, který tráví jen na zahradě, a užívají si dlouhé snídaně na terase i odpolední koupání.
TECHNICKÉ ÚDAJE:
Pozemek: 4 000 m2
Zastavěná plocha: 162 m2
Užitná plocha: dolní patro 120 m2 a horní patro 114 m2
Plocha terasy: 70 m2
Horní okna: profily Fiberglass s trojsklem od firmy Williman SK
Dolní okna: profily Chromatech s bezpečnostním sklem
Stínění: látkové rolety Varieta Zebra a japonská posuvná stěna od Climax
Podlahy: marmoleum v obytných částech, keramická dlažba v koupelnách
Vytápění: podlahové napojené na tepelné čerpadlo
Konstrukce: betonové zdicí tvárnice, železobetonové stropy
Kámen: od KSK Design
Střecha: PVC-P fólie Monarplan
Návrh domu: Ing. arch. Petr Osička a Ing. arch. Tereza Osičková
Návrh zahrady: Ing. arch. Tereza Osičková
FOTO: MARTIN VEJROSTA A CLIMAX