To, že se v domě žije hezky a v těsném spojení s přírodou,
je patrné na první pohled a čitelné z každého detailu. Díky maximálnímu prosklení stěn zeleň doslova prostupuje do interiéru a připadáte si, že jste se ocitli v útulné zahradě.
Kouzelné místo v lese si manželé našli poté, co byli z rodinných důvodů nuceni opustit stávající bydlení. Způsob poklidného žití za metropolí jim vyhovoval, a tak hledali parcelu v této lokalitě. Ideální místo, kde byly natažené sítě i kanalizace našli mezi vilkami v lese. Pozemek s rozlohou 2 000 m2 byl pro ně ale zbytečně veliký. Když už se chystali nabídku odmítnout, pomohli jim kamarádi, kteří si s nimi koupili pozemek na půl a rozdělili ho na dva.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dřevostavba na klíč
Ve výběru typu domu měli Veronika s Mejlou jasno, toužili po dřevostavbě. Tu ideální našli na veletrhu dřevostaveb u nejmenované německé firmy a ihned s ní začali o stavbě komunikovat. Počáteční jednání byla nadějná, ale pak se vše začalo protahovat, až to manželé po půl roce vzdali. Sen o dřevostavbě jim ale chvíli poté začal plnit kamarád Václav Prüher, který má firmu na střechy a krovy (www.mp-strechy.cz). Když si vyslechl o jejich neúspěšné německé misi, ukázal jim na mobilu dům, který byl přesně takový, jaký chtěli, a řekl, že jim ho postaví. Zaručil se také, že to bude stavba „na klíč“, aby neměli žádné starosti se sháněním a hlídáním řemeslníků. Svou partu šikulů si přivezl z Pardubic, elektrikáře sehnal místního a za půl roku od „kopnutí“ už rodina bydlela. Dřevostavba je postavená z masivních dřevěných trámů se sendvičovou výplní. Velkou část výplní také tvoří trojsklo v dřevěných rámech, což je na lesní parcele velmi potřebné, neboť do domu může pronikat maximum přirozeného světla. Dům lemuje ze tří stran dřevěná terasa, na níž se intenzivně žije a rodina ji považuje za druhý obývák. Mírně svažitý terén nabízí místo pro téměř bezúdržbovou zahradu, kde se daří keřům a bylinkám. Dispozice domu je rozdělá na dvě patra, v přízemí je obytný prostor s kuchyní a jídelnou, dále koupelna, pokoj a technická místnost. Střed obytného přízemí vyplňuje efektní točité schodiště od firmy JAP. V patře najdete koupelnu, ložnici rodičů a dva pokoje.
Foto: Lukáš Hausenblas
Interiér s duší
Jako podlahovou krytinu zvolili manželé dlažbu, která je vzhledem k provozu domu, přímému propojení se zahradou a psovi z hlediska údržby a životnosti nejlepší. V létě také příjemně chladí a v zimě díky podlahovému topení hřeje. O další teplo v domě se stará krb s výměníkem, který vytápí vodu do radiátorů, do podlahy a ohřívá i vodu v bojleru. Čím se majitelé hodně zabývali, to byla kuchyň. Dlouho hledali vhodný odstín. Pak našli v katalogu kuchyň, pro kterou se nadchli oba, a nechali ji vyrobit u truhláře Karla Gemperleho (www.gemperle.cz). Ten si dal velkou práci se sháněním materiálu, protože tenkrát jimi zvolená dýha nebyla na trhu běžně dostupná. Jinak se zařízení interiéru rodilo postupně a pocitově. Spoustu věcí také vyrobil šikovný pán domu, třeba zavěšenou postel v obýváku, barovou židličku, točnu na jídelní stůl atd. Dřevěné prvky se tu hezky prolínají se starožitnými kousky a spolu s dekoracemi, které mají své příběhy, tvoří opravdu útulné a správně zabydlené „hnízdo“.
Foto: Lukáš Hausenblas
TECHNICKÉ ÚDAJE
Zastavěná plocha: 89 m2
Užitná plocha: 140 m2
Konstrukce: hrázděná stavba – trámy sušený smrk, KVH BSH profily, tepelná izolace minerální vata
Fasáda: klasická perlinková tahaná fasáda
Stěny v interiéru: sádrokarton
Podlahy: lité anhydritové
Střešní krytina: betonové tašky Bramac Tegalit
Okna: trojskla v dřevěných rámech, střešní okna VELUX
Schodiště: interiérové točité schodiště Shell, masiv/ocel, www.japcz.cz