Příroda, energická zeleň, jarní svěžest, čerstvý vzduch…
To vše bylo potřeba do interiéru zahrnout. Dílo designérek ze studia LIVEESIGN splňuje požadavky majitelů do posledního detailu, a to včetně zohlednění užívání domu osobou s tělesným postižením.
Interiér se nese v krásných světlých a přírodních tónech. Jaká byla vaše počáteční vize?
Klientka nás oslovila na základě toho, že se jí líbila naše práce. Líbil se jí jednoduchý, moderní a nadčasový styl, který je zároveň praktický. Jejím přáním bylo vnést do interiéru příjemnou pozitivní atmosféru. Zmínila se, že má ráda hodně rostlin a to bylo naším vodítkem při tvorbě návrhu. Inspirací nám byla příroda, rostliny, svěžest jara, vánek a čerstvý vzduch. Nechala nám volnou ruku a celá spolupráce se nesla v duchu důvěry a společného naladění se na sebe navzájem. Byla to opravdu jedna z nejpříjemnějších spoluprací a realizací.
Foto: Jiří Ernest
Jaká slova vás napadají při pomyšlení na tuto práci?
Naděje, laskavost a vřelost. Otevřené srdce.
Vytvořily jste krásnou kuchyň, dokonce s atypickým oknem. Jaké zajímavosti nabízí?
Kuchyň je opět navržena tak, aby se v ní mohl obsloužit i manžel s pohybovým omezením. Oproti klasické kuchyni je horkovzdušná trouba s mikrovlnkou v nižší úrovni. Pultík oddělující jídelní část je ponechán „průhledný“, aby se u něho při práci v kuchyni dalo komfortně posadit. Navrhly jsme otevřené police, kam si majitelé mohou vystavit oblíbené knihy a drobnější rostliny. Zároveň tvoří lehký a plynulý přechod mezi kuchyní a obývací částí.
Foto: Jiří Ernest
Dominantou hlavní místnosti je prosklená stěna s výhledem do zahrady. Jak jste vyřešily zastínění?
Okno se táhne po celé délce pokoje. Soukromí uvnitř domu zajišťují venkovní žaluzie. S majitelkou jsme se domluvily, že samotná zahrada bude jakýmsi obrazem vstupujícím do interiéru, který se navíc bude měnit, jako se mění roční období a sám život. Všechna okna jsme se rozhodly nechat bez vnitřního zastínění, tedy bez záclon a závěsů. V tomto případě jsme to cítily jako nejlepší řešení. Jinak do interiérů rádi navrhujeme i nejrůznější řešení textilu na okna.
Celým interiérem prostupuje jednotná podlaha. Podle jakých kritérií jste vybíraly typ krytiny?
Co nejvíce jsme se snažily propojit s přírodou s ohledem na praktičnost a zátěž související s používáním invalidního vozíku a pojízdného zdravotního lůžka. Volily jsme proto laminátovou podlahu Gerflor v dekoru přírodního dubu, který do našich krajů prostě patří a působí velmi teplým dojmem. K tomu jsme následně ladily i interiérové dveře a dekor nábytku.
Foto: Jiří Ernest
Můžete čtenářům poradit, na co se soustředit při rekonstrukci interiéru pro tělesně postižené i obecně?
Doporučuji všem najít si inspirační fotografie interiérů a s těmi jít za odborníky, aby jim pomohli poskládat jejich mozaiku tak, aby se ve svém domě cítili dobře a ten jim přinášel pozitivní energii. Je důležité znát svou osobnost, vědět, co nám dělá dobře, co potřebujeme a jakým životním stylem žijeme. Pak interiér zrcadlí naši duši, přizpůsobuje se času, není ukončený a může se měnit spolu s námi.
Autorky interiéru LIVE-DESIGN
Lucie Poláková, designérka,Klára Pražáková, architektka
Společně pracují již osm let a dokonale se vzájemně doplňují. Jejich práce zahrnuje kromě jiného určení dispozic, 3D vizualizace, výkresy, návrh materiálů i vybavení, samozřejmostí jsou realizace na klíč.