V domě Mezi lukami, jak ho majitelé manželé Hradilovi pojmenovali, nepotřebujete wi-fi, televizi ani jiné spojení se světem. Právě takhle „odpojeni“ si naplno vychutnáte starobylé kouzlo domu, klid a romantiku beskydské krajiny.
Pro koupi domu se manželé Hradilovi rozhodli v době, kdy už provozovali hotel Mezi plůtky. Protože se jim v podnikání dařilo, chtěli v beskydských projektech pokračovat. Měli štěstí a cca 800 metrů od „plůtků“ našli starou roubenku, která byla na prodej. Stavení se nacházelo ve velmi žalostném stavu a bylo jasné, že to bude chtít razantní zásah. Co by jiného odradilo, to noví majitelé vzali jako výzvu k vybudování dalšího boutiquového domu, který nabídne hostům komfortní a netradiční místo k relaxaci uprostřed přírody.
Foto: Romana Bennet
Snaha o záchranu
K lokalitě čisté beskydské krajiny i k charakteru stavby manželé přistupovali s velkým respektem. Typický, přibližně 150 let starý valašský dům byl v obytné části roubený a v části, kde se původně nacházely chlévy, kamenný. Během let na něm zapracoval zub času, ale také jeho předchozí obyvatelé, kteří k různým úpravám přistupovali necitlivě.
Foto: Romana Bennet
Po odkrytí všech těchto letitých nánosů teprve noví majitelé zjistili, jak důkladná bude muset rekonstrukce být. I když se snažili zachovat co nejvíce původních prvků, z dřevěné části se toho moc zachránit nepodařilo. Při hledání odborníků, kteří by provedli rekonstrukci dřevěné části domu, měli velké štěstí. Podařilo se jim získat firmu Teslice, která je jedničkou ve svém oboru. Mimo jiné se podílela na rekonstrukci útulny Libušín na Pustevnách od architekta Dušana Jurkoviče. S majiteli byli naladěni na stejnou vlnu a podařilo se jim i novými zásahy zachovat autenticitu valašského stavení. Na obnově kamenné části domu se podíleli místní kameníci, kteří jako potřebný materiál používali místní kámen.
Foto: Romana Bennet
Citlivě nanovo
Historicky se stavení skládalo z dřevěné části, která byla obytná, potom tam byl kamenný chlév a mezi nimi kdysi býval průjezd. To se v průběhu věků změnilo. Dřívější obyvatelé dům propojili s chlévem, čímž zlikvidovali průjezd, na jehož místě a v kamenné části domu vybudovali kuchyň, koupelnu a komoru.
Foto: Romana Bennet
Tato dispozice současným majitelům nevyhovovala a rekonstrukcí prakticky vrátili dům do původního stavu. Chtěli, aby vypadal jako kdysi, ale samozřejmě byl povýšen o mnohem detailnější provedení tak, jak to dnešní technologie dovolují. V dřevěném přízemí je teď obývací pokoj, z nějž vede schodiště do podkroví, dále se zde nacházejí dvě ložnice. Z průjezdu vznikla jídelna, z původních chlévů je kuchyň, v přístavku je vybudovaná koupelna, toalety a technická místnost. K dřevěné části ještě náleží zádveří s hlavním vchodem.
Foto: Romana Bennet
Ve snaze zachovat co největší autenticitu pokračovala majitelka i při zařizování interiéru. Zkušenosti z cestování i profese architektky a designérky jí pomáhaly s inspirací a v hledání rovnováhy mezi starým a novým. Kamenné 12 centimetrů silné desky na podlaze jsou zachráněným materiálem z jiných domů a dokonale se snoubí s moderním nábytkem v kuchyni a jídelně. Bíle natřené ručně opracované dřevěné stěny v obýváku a ložnicích zase mají připomínat vápenné nátěry používané ve starých staveních. Střecha je pokrytá modřínovými šindelem, dešťová voda stéká do dřevěných okapů.
Foto: Romana Bennet
Malebná beskydská příroda pronikne až do domu díky velkoformátovým posuvným oknům v jídelně, tedy původním průjezdu. Hliníkový HS portál s těmito okny je osazen z obou stran jídelny. Ve dne i v noci vám může tady nad hlavou svítit měsíc, a to prostřednictvím designového svítidla Moon. K obdivování je toho tady opravdu mnoho a budou-li snad hosté tím vším nasyceni, mohou si večer lehnout pod širák a na dřevěné posteli z terasy pozorovat skutečný měsíc obklopený hvězdnou oblohou...
Při kompletní rekonstrukci roubenku z 19. století po celé tři roky opečovávali nejen majitelé, ale i tesaři, truhláři a místní kameníci.