Nedaleko pražských Riegrových sadů se nachází bytový dům, který má za dobu své historie rozhodně o čem vyprávět. Jeho nejčerstvějším zážitkem je kompletní rekonstrukce, pro kterou se rozhodli jeho poslední majitelé. Historický půvab pražských Vinohrad zůstal, jednomu z bytů se však vedle toho dostalo mimořádně povedeného kabátu v minimalistickém stylu evropského severu.
Původní dispozice 120metrového bytu nebyla vzhledem k záměru rekonstrukce úplně optimální. Remodelace prostoru se tak stala základní výzvou celé realizace. Majitelé měli dva základní požadavky – dvě koupelny a dva pracovní stoly. Zcela jasně tak muselo někde dojít ke kompromisu a za oběť padly úložné prostory. Architektka tak sváděla usilovný boj o každý využitelný centimetr a nakonec si mohla připsat vítězství v podobě spokojených majitelů.
Foto: Boysplaynice
Klasika zítřka
Prostor bytu je pomyslně rozdělen na dvě části – obytnou denní část určenou pro setkávání s rodinou i přáteli a privátní, primárně noční část s ložnicemi. Právě soukromé prostory bytu je možné od obývacího pokoje s kuchyní zcela oddělit rozměrnými dvoukřídlými dveřmi.
Foto: Boysplaynice
Ty jsou koneckonců stejně jako naprostá většina dveří a oken replikami původního zařízení. Zachovávají si tak charakteristický historický ráz, a přitom jsou plně funkční a naplňují všechny potřeby současnosti. Doplňuje je i kazetový obklad stěn, který se prosazuje v celém bytě.
Foto: Boysplaynice
Má to praktický důvod – zakrývá moderní radiátory, které by dobovou estetiku bytu zbytečně narušovaly, a zároveň prostor opticky zútulňuje. Společně s poměrně nápadnou betonovou stěrkou a podlahovou krytinou z masivního dubu pak udává vizuální směr celého bytu.
Foto: Boysplaynice
Naturální detaily
Obývacímu prostoru propojenému s kuchyní vládnou dvě temně šedé pohovky s textilním potahem a skrytým potenciálem – snadno se mohou proměnit v dočasné lůžko pro nečekané návštěvníky. Doprovázejí je subtilní kovové odkládací stolky a první z požadovaných pracovních míst.
Foto: Boysplaynice
Dalším výrazným prvkem je pak prostorný kuchyňský ostrůvek, jenž organicky vyrůstá z výseku podlahy, na kterém byl oproti ostatním obytným částem bytu použit keramický obklad. „Ostrůvek byl velmi komplikovaný. Vše vypadá naprosto čistě a jednoduše, ale docílit toho bylo složité. Chtěla jsem, aby to vypadalo jako subtilní kostka, bez výstupů a viditelných podpěr.
Foto: Boysplaynice
Řešením byli opravdu šikovní řemeslníci,“ prozradila autorka realizace. Ostrůvek tak přirozeně doplňuje nástěnnou část kuchyňské linky v puristickém designu, která zcela postrádá horní skříňky. Typickou severskou atmosféru pak napříč prostorem nenápadně dokreslují rafinované doplňky a dekorace – potemnělý obraz, svícen z paroží i kožešiny. Na pozadí velmi neutrální barevné palety s černými detaily pak není nejmenších pochyb, ze kterého směru přišla inspirace.
Foto: Boysplaynice
Černobílá intimita
Soukromé prostory bytu kromě nápadných dveří odděluje také chodba a dvě privátní koupelny. Ty spolu vzájemně kontrastují – jedna z nich je sladěna do černé barvy a vybavena vanou, té druhé kraluje bílá a vanu zastoupil sprchový kout. Dynamiku do obou pak dodávají nepřehlédnutelně velká zrcadla. Ložnice majitelů je polopříčkou rozdělena do dvou zón. Jedna z nich slouží k odpočinku – dominuje jí tedy prostorná pohodlná postel s perfektním výhledem na televizi umístěnou právě na příčce. Na opačné straně se pak nachází druhé pracovní místo a úložné prostory. Druhá ložnice je do budoucna zamýšlena jako dětský pokoj.
Foto: archiv studiaArchitektka Ing. arch. Klára Valová, ateliér SMLXL, www.smlxl.cz
Pražské architektonické studio SMLXL se soustředí především na promyšlený a neotřelý design interiérů s maximální funkčností a jejich následnou realizaci. Kreativní koncept vždy připravují klientům na míru a k prostoru přistupují s pečlivostí a rozmyslem, jako by byl jejich vlastní. Majitele jsou také schopni zastoupit v průběhu celého procesu realizace.