Pozemek v zahrádkářské kolonii získali Zuzka s Filipem po Filipově babičce a dědečkovi. Ač se parcela nachází na jižní Moravě, pro kterou není srub typickou stavbou, na toto místo mezi chatami dokonale sedl. Navíc je ukrytý v zeleni a spatříte ho až úplně na poslední chvíli, když už stojíte skoro před domem.
S pozemkem měli manželé dvojité štěstí, protože kromě jeho hezké polohy na něm stihli postavit srub ještě v době, kdy mohla být v této zahrádkářské kolonii zastavěná plocha do 150 m2, rok poté už to bylo o 100 metrů méně.
Foto: Lukáš Hausenblas
Projektu se ujal Ing. Petr Krejčiřík, jehož projekční kancelář navrhuje sruby a roubenky. Majitelům srub podle jejich představ vyprojektoval a usadil na pozemek tak, aby ideálně využil sluníčka a stínu, které budou ovlivňovat komfort bydlení. Stavět se začalo v roce 2011.
Foto: Lukáš Hausenblas
Jak to rostlo
Srub je postavený ze syrové smrkové kulatiny, která se těží v tuzemských lesích na Vysočině. Přímo ve firmě srub podle projektu postavili, jednotlivé trámy očíslovali, pak stavebnici rozložili, převezli na pozemek a na základovou desku během tří dnů znovu postavili. Potom musel srub ještě rok vymrznout a teprve poté se mohla stavba dokončit. Co se týká dispozice, v přízemí hned za vstupními dveřmi je předsíň, z níž vedou jedny dveře do technické místnosti, kde je i pračka se sušičkou, druhé dveře ukrývají menší toaletu. Z předsíně pak vede chodba do hlavní obytné místnosti vlevo, kde je kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Po pravé straně chodby jsou pak za sebou místnosti – pokoj pro hosty, koupelna, druhá toaleta, dětský pokoj a ložnice. Mlynářské schody na levé straně vedou na půdu, která se využívá jako posilovna a herna.
Foto: Lukáš Hausenblas
Když se sejde vkus a um
Inspiraci k zařízení interiéru hledali majitelé na internetu, s ohledem na požadovaný styl to byly hlavně anglické weby a Pinterest. Prolistovali také stohy časopisů. Věci pak kupovali postupně, podle toho, co kde zrovna objevili. Zuzka s Filipem jsou také z těch, kteří se díky své invenci a šikovnosti mohou sami pustit i do odbornějších prací. Třeba při sesedání stavby (což je u srubů či roubenek standardní) si záklopy u stropů dělal Filip sám. Místo hřebíků a vrutů si pěkně podle šablony vyřezával dřevěné kolíčky, které pak používal. Rovněž koupelna je společným dílem manželů. Podle vlastního návrhu si sprchový kout a vanu vyzdívali z ytongu a poté potahovali dekorační stěrkou travertino Romano. Do obývacího pokoje nechtěli klasický nábytek, a tak Filip vyřezal z kulatiny stolek pod televizi. Také kuchyň je částečným dílem Zuzky a Filipa. Vyzdili sloupky z cihel a na ně si nechali „vylít“ betonovou pracovní desku s dřezem. Dvířka ke kuchyni sice vyráběl truhlář, ale patinování už bylo na nich. Kromě interiéru se „vyřádili“ i venku kolem domu. Tam zvelebují zahradu, zútulňují pergolu, kde je letní kuchyň s posezením a v neposlední řadě se realizují ve vinném sklípku, který náleží ke stavbě a pochopitelně i k jižní Moravě. Velký dík patří i Filipovým rodičům, kteří Zuzce a Filipovi pomáhali s řešením interiéru a zahrady.
Foto: redakce
Technická data
Užitná plocha: 1. NP 139 m2, podkroví 42 m2
Dispoziční řešení: 4+kk
Konstrukce: čerstvá smrková kulatina (zimní těžba, Vysočina), dodavatel a stavitel Sruby Kouba (Telč)
Střešní krytina: Bramac Tegalit ebenově černá
Okna: dřevěné Euro, zasklení izolačním trojsklem, dodavatel firma ALBO
Vytápění: podlahové teplovodní, elektro kotel, krb