Radka snila o rekonstrukci tohoto podkrovního bytu mnoho let. Její vášeň pro interiérový design ji vedla k přemýšlení nad každým detailem, až si v hlavě zrekonstruovala byt nejméně stokrát. Navzdory tomu, že její partner se rekonstrukci dlouho bránil, svolení nakonec dostala a neuspořádaný a nevyhovující prostor proměnila v harmonický domov, do kterého se celá rodina ráda vrací.
Podkrovní interiéry mají své kouzlo, ale i specifika. Byly pro vás zkosené stěny výzvou a inspirací?
Zkosené stěny v podkroví vnímám určitě jako výzvu, která ale zároveň skýtá prostor pro kreativní řešení. I když s sebou přináší jistá omezení, co se týče umístění nábytku a úložných prostor, otevírají cestu k něčemu netradičnímu. V podkroví je důležité dobře naplánovat úložné prostory, například knihovnu na míru.
Foto: Lukáš Hausenblas
Měla jste jasnou vizi nebo bylo zařizování interiéru postupný proces?
Bylo to rychlé, ale postupné. Partner zpočátku neměl pocit, že je potřeba cokoli měnit, ale poté co jsem sama zrekonstruovala ložnici, jsme začali o rekonstrukci mluvit. V tu chvíli pouze o rekonstrukci kuchyně, která následně vyústila v rekonstrukci celého domu. Interiérový design mě zajímá a baví, za dobu, co jsem tady žila, jsem si v hlavě dům zrekonstruovala asi 150×, ne-li víckrát, takže jsem měla jasnou představu. Díky důkladnému plánování a přípravě jsme rekonstrukci zvládli za zhruba tři měsíce i navzdory tomu, že spoustu toho proběhlo svépomocí.
Museli jste se odklonit od původní představy nebo vás během rekonstrukce něco překvapilo?
Všechno dopadlo podle plánu. Asi bych zmínila jen jednu věc. Během rekonstrukce koupelny jsme se rozhodli vyměnit okno. Když montér viděl, že rekonstruujeme celý byt, navrhl vyměnit všechna okna. Původně jsme to neplánovali, ale nakonec jsme rádi, že jsme to udělali najednou při jednom nepořádku.
Foto: Lukáš Hausenblas
Jak jste vybírala barevnou paletu a jaký dojem jste chtěla vyvolat?
Barevnou paletu jsem vybírala pocitově, chtěla jsem vyvolat teplo, útulnost a klid. Zvolila jsem zemité barvy, které jsou univerzální a nerušivé a zároveň tvoří dobrý základ pro změny, stačí vyměnit doplňky. Cílem bylo vytvořit příjemné relaxační místo, kde se celá rodina bude cítit dobře. Tmavá kuchyňská linka v minimalistickém stylu dodává interiéru šmrnc.
Byla to záměrná volba k vytvoření kontrastu?
Kuchyň byla o kompromisu. Já jsem si přála ostrůvek s indukcí a varný panel na jedné straně, abych viděla do prostoru a zahrady. Partner chtěl tmavou linku. Z černé jsem měla obavy, ale černá linka v matném provedení vytvořila skvělý kontrast a teď bych si jinou barvu ani nedokázala představit.
Nad jídelním stolem visí nepřehlédnutelný lustr. Jak dotváří atmosféru stolování?
Lustr jsme vybírali poměrně dlouho, aby ladil k tmavé kuchyni i světlému obýváku. Nakonec jsme ho našli. Jeho tmavá horní část a lanka postupně přechází do chromové barvy stínidel, čímž vytváří měkký přechod mezi oběma prostory. Ve chvíli, kdy se rozsvítí, působí lehce kouřovým dojmem, což je moc příjemné.
Foto: Lukáš Hausenblas
Koupelna s volně stojící vanou a velkým zrcadlem je opravdu působivá. Jaká myšlenka byla za tímto designovým konceptem?
Přála jsem si koupelnu jako relaxační zónu s velkou vanou. Já osobně bych volila spíše světlou, ale opět došlo na kompromis v podobě hnědé stěny za zrcadlem, která nakonec dopadla skvěle, koupelně dodává šmrnc a útulnost. Mým snem byla volně stojící vana, kterou navíc ocení i děti, a bezbariérový sprchový kout s osvětlenou nikou vytvářející dokonalou atmosféru. Dalo by se říci, že stropní svítidlo využívám jen při úklidu a jinak si užíváme příjemné ambientní osvětlení nik a zrcadla.
Podkroví jste proměnila v útulný a stylový domov. Co vám na něm dělá největší radost?
Největší radost mi dělá, že se nám tady všem líbí, včetně partnera, který byl původně proti rekonstrukci. Přijdu domů a dýchne na mě klid a pohoda. Věci jsou funkční a je jich přesně tolik, kolik potřebujeme. Minimalismus funguje i s malým dítětem. Mám velkou radost z koupelny, kterou jsem hodně plánovala a povedla se. Celý interiér nám dělá radost a dobře se udržuje, protože je tu méně věcí. Povedlo se nám vytvořit nadčasový interiér, který nás neomrzí.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kdo tu žije
Bydlí tu paní Radka s partnerem, skoro šestiletou dcerou a se psem. Dům původně sloužil jako zemědělské stavení, které partner koupil a posledních 20 let rekonstruuje a přistavuje. K obytné části domu patří ještě jeden dětský pokoj, šatna a posilovna. Radka pracuje jako area manager v Pepcu, odkud také pochází značná část textilních a dekoračních doplňků interiéru.