Retenční nádrž slouží jako venkovní zásobník dešťové vody. Dříve jste se s ní mohli setkat převážně na velkých zahradách, jak se však období sucha prodlužují, využití najdete prakticky na každém dvoře i zahrádce. Jak taková nádrž funguje a jak vám pomůže snížit výdaje za vodu?
Mnoho z nás dešťovou vodu zachytává na zahradě do sudů umístěných pod okapy. Voda v nich je však znečištěná a díky teplu a sluníčku se poměrně rychle kazí. Naopak retenční nádrž udrží dešťovku čerstvou i tři týdny.
Využívat ji můžete nejen na zalévání zahrady, ale i na praní, mytí nádobí nebo splachování toalety. Její napojení do domu je však o trochu složitější. Rozvody pitné a dešťové vody musejí být zcela odděleny, což vyžaduje nemalé stavební zásahy. Čas a peníze, které do toho investujete, se vám však mnohonásobně vrátí v podobě úspor. V domácnosti vám totiž tímto způsobem dešťová voda sníží spotřebu té pitné až o polovinu.
Jak retenční nádrž funguje?
Dešťová voda se zachytává ze střech a pergol pomocí svedených okapů, před nádrží se ještě přefiltruje a zbaví se tak drobných nečistot, jako je listí, pyly nebo větvičky. O čerpání vody se pak postará ponorné čerpadlo. Nejvýhodnější variantou je pořídit si rovnou celou sestavu, která obsahuje filtr, čerpadlo i samotnou nádrž. Ušetříte tak peníze i čas s výběrem jednotlivých komponentů.
Jak vybrat retenční nádrž?
Klíčovým parametrem při výběru objemu nádrže je velikost střechy a průměrný roční úhrn srážek v dané lokalitě. Voda musí v nádrži cirkulovat, je tak důležité najít vhodný poměr mezi úhrnem srážek a spotřebou dešťovky. Při výběru se proto vyplatí využít poradenství, které některé firmy nabízejí. Například specialisté z firmy Naše jímky vám pomohou vybrat nádrž na míru vašemu terénu i využití. Samozřejmostí je pak poradenství v oblasti údržby a správného usazení nádrže.
FOTO: Bibhukalyan Acharya, Pexels