Na vymýšlení plánů na domácí zahradní bazén jste měli dost času v zimě, teď je správná doba k uskutečňování plánů. Koupací sezóna je totiž za dveřmi. Připravili jsme proto jen velmi stručnou sondu do problematiky bazénů a zaměřili se na to, jak na pozemku umístit bazén podle toho, jaký typ si vyberete.
Vhodné místo
Budete si letos muset vystačit s gumovým bazénem, s levnější laminátovou skořepinou, nebo si můžete dovolit luxus zapuštěného bazénu se všemi nejmodernějšími vymoženostmi, které ke koupací kratochvíli náleží? To se bude odvíjet především od vašich finančních, ale i prostorových možností. Ať tak či tak budete muset pro bazén najít vhodnou plochu. Rozhodně by měl stát na místě, které je po většinu dne osluněno. Dejte pozor, aby bazén nebyl zastíněn domem či okolnímí stromy. Ideální je také dodržet co největší vzdálenost bazénu od stromů, keřů a rostlin, z nichž by do vody padalo listí. Důležité je i soukromí, tedy dbejte na to, aby byl bazén krytý ze strany veřejné komunikace a sousedů. Relaxaci u bazénu může znepříjemňovat i vítr, tak ho umístěte do závětří.
Foto: Albixon
Bazén by měl být orientován tak, aby přirozeně navazoval na přístupovou cestu a nemuseli jste ho před koupáním celý obcházet.
Zapuštěný do země
Bazén zabudovaný v zemi bude v rozpočtu představovat vysokou položku, tedy pečlivě zvažte, kam ho na pozemek umístíte. Rozhodně by neměl zabírat víc než 50 % plochy celé zahrady. Není proto od věci poradit se i se zahradním architektem. Životnost bazénu a cena bude záviset i na velikosti, materiálu a doplňcích, které si k němu hodláte pořídit. Co se týká materiálů, do země je vhodné instalovat bazény betonové, železobetonové, laminátové, plastové, nerezové, kompozitní, keramické nebo z kombinace různých materiálů. Stavíte-li nový dům, je dobré zahrnout tento typ bazénu už do celkového projektu. Rozhodně se vám nevyplatí stavět bazén svépomocí, a to počínaje výkopem. Jde o složitý a nákladný projekt, který byste měli svěřit odborníkům.
Foto: Desjoyaux
Částečně zapuštěný
I když máte zahradu trochu z kopce, nemusíte se snu o bazénu vzdát. Svažitý terén není žádný problém a na to, jak se s terénem popasovat, existuje několik způsobů. Navíc pokud bazén částečně zapustíte, vydrží vám déle než nadzemní, protože jeho stěny nemusejí tolik odolávat vlivům počasí. Budete mít i snadnější přístup do vody a bazén začleněný do terénu bude vypadat atraktivněji. Stavební postup u polozapuštěného bazénu není o moc složitější než u zapuštěného. Laminátová skořepina se ukládá na připravenou betonovou desku. Když se skořepina usadí a propojí se rozvody vody, stačí bazén obsypat suchou betonovou směsí. V nadzemní části je dobré do betonu přidat výztuž. Je-li terén mírně svažitý, lze většinu bazénu zapustit a zbývající část obsypat štěrkem.
Foto: Hornbach
Bazén se stane součástí domu i pozemku, tak vyberte takové řešení, které ladí i s charakterem domu.
Bazén nad zemí
Zvolíte-li variantu s bazénem umístěným na zem, musíte na vaší zahradě nejprve najít vhodnou plochu. Přitom nezapomeňte myslet na okolí bazénu, kde by měl zůstat alespoň nějaký manipulační prostor. Terén by měl být absolutně rovný a neměl by se svažovat do žádné strany. Také se přesvědčte, že na vybraném místě nejsou kořeny stromů a keřů, které by mohly dno bazénu poškodit. Pak si na zemi vytyčte plochu, kterou bazén zabere. V tomto místě odstraňte drny a zeminu srovnejte pomocí prkna a vodováhy do roviny. Dále toto místo pokryjte tenkou vrstvou písku. Tato písková vrstva by měla být zhutněná, aby člověk o hmotnosti cca 80 kg nezanechal na ploše stopy. Pak položte geotextilii, která dno bazénu chrání před mechanickým poškozením a prorůstáním trávy.
Foto: Bauhaus