Při výběru střešních tašek není rozhodující pouze barva, ale i povrchová úprava.
Existují dvě základní kategorie střešních tašek podle druhu povrchu: tašky bez povrchové úpravy, nazývané režné, a tašky s povrchovou úpravou – engobou nebo glazurou. Možná to překvapí mnohé investory, ale z hlediska životnosti jsou oba typy stejně spolehlivé. I přesto, že tašky s povrchovou úpravou zahrnují další vrstvu materiálu, množství přidaných látek je tak minimální, že nevytváří výrazný rozdíl mezi těmito variantami.
Režné tašky jsou zpravidla levnější, protože jejich povrch není nijak upraven. Základní barva tašek je přírodní červená, jejíž povrch se časem zatáhne a vytvoří takzvanou patinu, která má charakteristický vzhled, oblíbený zejména u historických budov. Naopak úpravy povrchu tašek – engoba a glazura – nabízejí širokou paletu odstínů včetně červené, hnědé, černé a šedé, což umožňuje investorům snadné přizpůsobení stylu a barvy střechy se zbytkem domu. Kromě toho se při výpalu stane barva součástí tašky a udržuje si tak stále stejnou krásu po celou dobu životnosti.
Foto: Tondach
Engoba se od glazury odlišuje tloušťkou vrstvy, která je na vysušenou tašku nanášena a poté je výpalem pevně spojena se strukturou samotné tašky. U glazury je tato vrstva nejsilnější a získává tak svůj typický lesklý povrch, na rozdíl od matného povrchu engoby. Mezi investory jsou celkově nejoblíbenější tašky engobované, ale v porovnání se zahraničím má Česká republika výrazně nejvyšší zastoupení i glazované krytiny.
Jednoznačně nejodolnějším povrchem v boji proti nečistotám, jako je například mech, je právě glazura, která disponuje lesklým a tvrdým povrchem. Nicméně není možné zaručit její stoprocentní odolnost, vždy je nutné zohlednit umístění stavby a okolní vlivy. Komplikace mohou nastat v místech s nedostatkem slunečního světla, když je dům zastíněný stromy nebo se nachází poblíž vodního toku. Ale i v takto nepříznivých podmínkách je možné jednoduše střechu očistit, například tlakovou myčkou.
V případě, že je střecha postavena podle stanovených pravidel, tedy odvětraná a zaizolovaná, pak navzdory hojně tradovaným omylům vytrhávaným z kontextu, nemá barva tašky vliv na přehřívání obytného podkroví. I když tmavé barvy opravdu mohou absorbovat více tepla, týká se to pouze samotné tašky. Odvětrávací mezera odvede drtivou většinu tepla pryč a izolace zbytek dovnitř nepustí. Investoři se proto nemusejí obávat, že barva střechy ovlivní teplotu uvnitř budovy. Stačí si pouze vybrat tašku podle vlastního stylu, vkusu a potřeb stavby