Zaměříme-li se na obklad v interiéru, nabízí se nám několik možností. Můžeme sáhnout po obkladačkách, dekorativním kameni, tapetách či dřevěném obložení. Poslední jmenované je velmi populární volbou. Řeč je o obkladových palubkách, které nejen že dobře vypadají, ale práce s nimi jde pěkně od ruky.
Proč právě palubky?
Palubky jsou přírodním materiálem, jenž se jen tak neokouká. Dají se namořit do mnoha odstínů, pořídíte je v několika velikostech a druzích materiálů. Díky tomu jsou palubky univerzálním obkladovým materiálem, který lehce přizpůsobíte ladění vašeho domova. Kromě interiéru se palubky používají i v exteriéru. Jejich prostřednictvím se obkládají fasády, podbíjí střechy, staví se štíty, zahradní domky a altány. V neposlední řadě je třeba zmínit palubky podlahové, s jejichž pomocí budete mít podlahu zhotovenou raz dva.
Zaměřeno na provedení palubek
Jak už bylo zmíněno, rozlišujeme palubky obkladové a podlahové. Palubky se frézují do mnoha typů profilů, délek a tlouštěk. Jejich lícová pohledová strana je tvarovaná, na rubové straně nalezneme drážky. Jejich funkcí je eliminace deformací a zkroucení palubek. Palubky jsou na trhu k dostání v různých cenových hladinách. Ty se odvíjí od použitého dřeva a kvality palubky, jež závisí na jakostní třídě.
Jak poznat TOP kvalitu?
Obkladové palubky se rozdělují na jakostní třídy A, B a C. Pokud chceme to nejlepší zboží, sáhneme po třídě A označující nejvyšší kvalitu. Na těchto palubkách nalezneme suky v max. 10 % šířky dřeva s tím, že jejich průměr nepřesahuje 5 mm. U takovýchto suků nehrozí vypadnutí a zároveň se nenacházejí do 3 cm od okraje palubky. Palubky třídy A nesou minimum dalších defektů, jakými jsou vytrhaná vlákna, smolníky, zarostlá kůra, vlasové trhliny a dutiny s pryskyřicí. Na palubkách TOP třídy se nesmí nacházet známky plísně, houby, díry, poškození hmyzem a shnilé suky.
Mírnější kritéria tříd B a C
U palubek třídy B platí vše, jako pro třídu A, a navíc jsou povoleny ještě další odchylky. Jimi jsou suky s kůrou, mírně shnilé suky či díry po nich. Palubky třídy B jsou doporučovány k použití všude tam, kde není třeba tolik dbát na jejich estetický vzhled. Třída C označuje velmi nízkou kvalitu palubek. Avšak jejich materiál nesmí být poškozený tolik, aby ho nebylo možné použít k obložení.
Délka, šířka a tloušťka palubek
Palubky jsou k dostání o délce 2-5 metrů a šířce 96-121 mm. Co se týče šířky, tu vybíráme dle účelu použití palubek. Bude-li sloužit k obkládání v interiéru, vystačíme si s rozmezím 12-16 mm. Pokud z palubek stavíme podlahu, sáhneme po tloušťce 20-40 mm. Abychom předešli případným deformacím palubek, je třeba dbát na jejich perfektní vysušení.
S jakým materiálem neuděláte chybu?
Palubky se vyrábějí z borovice, smrku, jedle, cedru a modřínu. Dřevo nejvyšší kvality je sibiřský modřín s charakteristickým červeno-hnědým odstínem. Tato dřevina má vynikající odolnost, může se používat i ve velmi náročných podmínkách. Odolá vlhku, vodě, mrazu, houbám, plísním i hmyzu. Za obdivuhodnou odolností sibiřského modřínu stojí vysoký podíl pryskyřice, rozsáhlé suky a živá struktura dřeva. Díky těmto vlastnostem vydrží obložení palubek z modřínu minimálně dvě desítky let. Sibiřský modřín je velmi často používán pro výstavbu saun, k obložení koupelen a bazénů.
Proč jsou palubky tolik oblíbené?
Jak už bylo nastíněno, rozhodnete-li se pro kvalitní materiál, vydrží vám několik desítek let. Další předností je jejich odolnost i proti mechanickému poškození, snesou těžší zátěž. Životnost palubek též prodlužuje ochranný nátěr z výroby, jenž je ochraňuje před nepříznivými povětrnostními podmínkami a UV zářením, dále vlhkostí a hmyzem. Za zmínku rovněž stojí izolační vlastnosti, díky nimž je možno palubky použít také jako tepelnou a zvukovou izolaci.
Jak pracovat s palubkami?
Jelikož mají palubky velmi nízkou hmotnost, dobře se s nimi manipuluje a pokládka vám půjde rychle od ruky. Nemusíte s nimi mít žádné zkušenosti, ani nepotřebujete speciální nářadí. K obkládání či pokládce vám bude stačit vrtačka, pila, kladivo, případně bruska. Palubky jsou vybaveny drážkami, skrz ně do sebe snadno zapadnou.
Proč je třeba dbát na povrchovou úpravu?
I když jsou palubky opatřeny od výroby speciálním nátěrem, je třeba je ještě před samotnou montáží natřít lazurou. Ta zajistí jejich větší odolnost vůči okolním vlivům, mechanickému poškození a dřevokazným škůdcům. Ochranný nátěr aplikujte na lícové i rubové straně. U externího použití palubek je toto ošetření nezbytné. V případě podlahových palubek se nátěr aplikuje až jakmile jsou finálně položeny a namontovány. Při výběru laku upřednostněte elastickou variantu oproti lakům epoxidovým. Odborníci též doporučují vosky a přípravky na olejové bázi.
Jak skladovat palubky, aby neutrpěly na kvalitě?
Palubky uskladníme v původním obalu alespoň 30 cm nad zemí. Položíme je na podstavné hranoly v suchém prostředí, které je chráněno před slunečním zářením. To by totiž mohlo palubky barevně znehodnotit. Ideální je jednotlivé vrstvy palubek ještě proložit latěmi, aby nedošlo k deformacím. Takto uskladněné palubky ještě můžeme překrýt nepropustnou plachtou.
Výroba ohleduplná k životnímu prostředí
Na závěr je dobré zmínit, že palubkové obložení nejen hezky vypadá, ale též bere ohled na životní prostředí. Při výrobě palubek není ovzduší nadměrně znečišťováno, palubky samy o sobě jsou 100% recyklovatelné. Proto se řadí k obnovitelným a udržitelným stavebním materiálům.