Stará, špatně těsnící okna se podepíšou jak na našem domácím pohodlí, tak i na účtech za vytápění. Přesto jsou s jejich výměnou spojené mnohé obavy, kvůli kterým tento krok mnozí odkládají, dokud to jde. Problémům se přitom dá dopředu předejít!
Výměna oken je velký zásah do chodu domácnosti i do rodinného rozpočtu. Otázka, zda tento krok bude mít smysl, závisí v prvé řadě na tom, v jakém stavu stará okna jsou. Za zenitem mohou být nejen stará dřevěná okna z minulého století, ale i u ta pořízená teprve před 20 lety, která na první pohled vypadají dobře. Důvodem je tehdejší mnohem nižší úroveň kvality materiálů a výroby oken. Ta proto mohou špatně těsnit, takže se interiér v létě přehřívá, v zimě prochládá a účty za vytápění neutěšeně rostou. Navíc jimi více proniká i hluk. Okenní rámy bývají zkroucené, takže jdou obtížně zavřít a případný zloděj je snadno překoná.
Foto: Vekra
Na co dát pozor při výběru nových oken?
Než podepíšete smlouvu na dodávku nových oken, důkladně si ověřte nejen kvalitu jejich provedení, ale i samotného dodavatele. V přístupu a kvalitě poskytovaných služeb různých výrobců totiž mohou být velké odlišnosti, a to i pokud jde o montáž oken, která je pro kvalitu celého díla zásadní. „Vždy je nejpříhodnější navštívit showroom vybraného dodavatele, kde si můžete jednotlivé typy oken vyzkoušet, porovnat rozdíly v materiálech a zjistit výhody a nevýhody různých variant. Odborní konzultanti by také měli poradit nejvhodnější řešení oken a postarat se o hladký průběh celé zakázky, a to od správného návrhu oken, přes jejich kvalitní výrobu, přípravu instalace, až po hrubý úklid po montáži,“ říká Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. Samozřejmostí by měla být záruka na celé dílo včetně montáže a následný servis.
Foto: Vekra
Jak interiér na výměnu připravit?
Před okny vyprázdněte asi jeden metr prostoru a u udělejte k nim volný přístup. Aby nepřišel k úhoně nábytek a další zařízení domácnosti, vše přikryjte pevnou igelitovou fólií a na podlahu kvůli její ochraně položte karton. „Solidní dodavatel vám vždy dopředu vysvětlí, co se bude dělat a kolik času to zabere. Výměna se vždy provádí v co nejkratším čase, aby byl interiér co nejdříve uzavřený, nikdy není otevřený úplně celý byt či dům. Problém není ani nová zateplená fasáda. Stávající okna se od ní nejprve opatrně oddělí přesným řezem a šetrně odstraní,“ popisuje Ing. Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA. Nové okno se poté osadí, upevní do stěny a prostor mezi jeho rámem a stěnou se vyplní montážní pěnou, která se přikryje izolačními fóliemi. Montážníci zajistí i hrubý úklid a po předchozí dohodě se mohou postarat i o odvoz vybouraných oken a opravu omítky.
Více na www.vekra.cz.