Spokojenost s bydlením má výrazný vliv na životní pocit štěstí. I když se trend pomalu vyrovnává, donedávna platilo, že spokojení jsou zejména ti, kterým jejich domov úředně patří. Proč je pro Čechy snem vlastnit dům se zahradou a mají vůbec šanci si jej splnit?
Pomáhá hypotéka i rodina
Nejčastějším způsobem, jak na vlastní bydlení dosáhnout, je hypotéka, kterou v Česku splácí 22 % obyvatel, případně pomoc od rodiny či dědictví. Výpočet hypotéky však počítá s vlastními zdroji ve výši nejméně 10–20 % z hodnoty nemovitosti a dostatečným měsíčním příjmem, proto je vlastnické bydlení pro mnohé hůře dosažitelné.
Tuzemští kupující si stěžují na vysokou cenu realit, nová nemovitost stojí průměrně téměř 15 ročních platů, což je nejvíce v EU. Výdaje na domácnost v porovnání s průměrnými výdaji v Česku pak drží 5. nejvyšší příčku v EU.
Tři čtvrtiny Čechů bydlí ve svém
Na vlastní bydlení si potrpíme a překonáváme unijní průměr, téměř tři čtvrtiny Čechů bydlí ve svém. Naopak třeba v Německu je to méně než polovina obyvatel. Před námi je Slovensko, kde v nájmu žije jen 7 % obyvatel.
Jaké jsou nejčastější důvody Čechů k vlastnění nemovitosti? Větší jistota oproti ročním nájemním smlouvám a investice do budoucnosti (zajištění na stáří). Odráží se v nich jak historická zkušenost, tak momentální nedostatečná bytová politika státu a legislativní regulace trvání a cen nájmů i vysoké ceny rezidenčních nemovitostí. Zároveň hraje svou roli původní rozložení obyvatel – hlavně ve východních a jižních evropských státech s větším podílem venkovského obyvatelstva je vlastní bydlení výrazně rozšířenější. Ve velkých městech a na západě je naopak dominantní bydlení v nájmu. To nyní zažívá zvýšený zájem i u nás, hlavně u mladých lidí do 29 let. Nabízí jim flexibilitu i finančně dostupnější variantu bydlení.
V číslech: Nájem vs. vlastnictví
Nájemní bydlení poskytuje domov necelým 20 % obyvatel ČR, ve vlastním jich žije něco přes 70 %. Více než polovina Čechů bydlících v nájmu touží po vlastnickém bydlení, které však bude nejspíše stále nedostupnější. Ideál vlastního domu 3 + 1 se zahradou se rozplývá pod informací, že tři čtvrtiny dotazovaných mohou do bydlení investovat do 10 000 Kč měsíčně, splátka průměrné hypotéky (na 3,5 mil. Kč, LTV 80 %, splatnost 25 let, sazba 5,29 % p. a. u mBank) přitom nyní činí přes 21 000 Kč. Ve vlastním rodinném domě tak žije jen asi 40 % Čechů, v soukromých bytech (včetně družstevních) pak 32 %.
Splnění snu za každou cenu?
I když mají Češi jedny z nejdražších nemovitostí v EU, většina se nevzdává snu o vlastním domě. Spolu s vysokou cenou nemovitostí a nemalými výdaji za bydlení se však takový ideál stává často nedostupným. Mnozí lidé zejména mladší generace se tak místo na vlastnictví orientují na ekonomicky výhodnější nájemní bydlení a zhodnocování úspor jinými prostředky, než je koupě nemovitosti. Jiní zase zvažují správný čas ke koupi a šetří, aby si v budoucnu mohli svůj sen splnit třeba za pomoci hypotéky. Jedním z klíčových faktorů při plánování investic do bydlení je také otázka, jak ušetřit za energie, což se stává stále důležitějším aspektem rozpočtového plánování českých domácností.