image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Pět největších omylů o plechových střechách a proč už dávno neplatí

Foto: Satjam

Pět největších omylů o plechových střechách a proč už dávno neplatí

42

Jsou hlučné, vítr je snadno poškodí, propouští vodu i sníh, v létě je kvůli nim pod střechou nepříjemné horko, brzo zreznou, a proto se musí za pár let zase vyměnit… To jsou nejčastější mýty o plechových střechách, kterým mnoho lidí stále věří. Dnešní realita je ale zcela jiná.

Mýtus č. 1: Plechová krytina dlouho nevydrží

Při pohledu na plechovou krytinu je hned jasné, kde se tyto předsudky berou. Plech je tenký a lehký, a tak nemůže vydržet totéž co bytelná střešní taška… Omyl, právě v tom tkví jedna z jeho předností. „I když plech svou tloušťkou nepřesahuje jeden milimetr, na odolnosti mu to nic neubírá. Plechová krytina je sama o sobě velmi pevná a přitom je lehká, takže se s ní snadno manipuluje,“ říká na úvod Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

Pět největších omylů o plechových střechách a proč už dávno neplatíFoto: Satjam

Není ale plech jako plech a rozdíly v jeho kvalitě mohou být značné. Jak tedy mít jistotu dobré volby? „Řešením je vybrat krytinu od osvědčeného výrobce, který si kvalitu hlídá. Ukazatelem, podle kterého se každý snadno zorientuje, jsou různé certifikace a ocenění, jako je například Česká kvalita – Osvědčeno pro stavbu,“ doporučuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

Mýtus č. 2: Horko a hluk

Máte obavu, že kvůli plechové střeše uslyšíte každou kapku deště? Pokud k tomu někde dochází, krytina je v tom většinou nevinně. „Špatná zvuková izolace střechy není způsobená plechovou krytinou, ale spíše střechou jako takovou, přesněji její skladbou. Plech v ní totiž tvoří jen malou část, důležitější je to, co je pod ním,“ upřesňuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Nejčastěji bývá příčinou snaha ušetřit na izolačních materiálech a nedodržení správného postupu montáže. Více hluku také projde střešními okny než střechou. Stejně jako hluk nebývá ani přílišné horko v podkroví vinou plechové krytiny, ale nevhodné skladby střechy.

Pět největších omylů o plechových střechách a proč už dávno neplatíFoto: Satjam

Mýtus č. 3: Nadměrné vlhko

Objevují se vám na stropě v podkroví mokré mapy? Pak opět nehledejte chybu v krytině, ale pod ní. Plech je přirozeně nenasákavý a pro vodu nepropustný. Krytiny ve velkých rozměrech navíc mají málo spojů, takže voda se pod ně jen tak nedostane. V každé střeše se však vyskytuje určitá vlhkost, a pokud nemá možnost dostat se z konstrukce ven, bude se v ní srážet. Proto se ve střeše navrhuje tak zvaná odvětrávací vrstva, která má za úkol tuto vlhkost odvést. Pokud je špatně navržená, provedená, nebo úplně chybí, může to být příčina vlhkých map na stropech v podkroví.

Pět největších omylů o plechových střechách a proč už dávno neplatíFoto: Satjam

Mýtus č. 4: Plechová střecha proteče

Krytina plechových střech se kotví pomocí speciálních šroubů s kovovou podložkou a těsněním. „Šrouby je třeba správně dotáhnout – nesmí to být málo ani příliš. Působením slunce těsnění zvulkanizuje, takže prostup je trvale utěsněný a šroub se nemusí časem dotahovat,“ popisuje běžný postup z praxe Ing. Petr Tureček. A proto i když je plech prošroubovaný, voda nemá kudy protéct. Pod šroubem ale nesmí zůstat zbytky ochranné fólie.

Mýtus č. 5: Vítr ji snadno odnese

Ani obavy z poškození větrem nejsou u správně provedené plechové střechy na místě. Pokud ji vítr strhne, je na vině obvykle opět nedodržení správného postupu pokládky. Krytina se musí k podkladu dostatečně ukotvit odpovídajícím počtem šroubů. Tam, kde je častý silný vítr, je možné kotvení zesílit jejich větším množstvím.

16. 07. 2025 Text: Komerční sdělení

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Mixér K400 Honey, funkce klasického mixéru i smoothie, drcení ledu, pulsní volba, cena 8 990 Kč

Letní nadílka

Čím vytápět rodinný dům? Dejte si pozor na návrh ve stylu „alternativlos“

Čím vytápět rodinný dům? Dejte si pozor na návrh ve stylu „alternativlos“

Váčkový spínač pro domácí kutily

Kolečko se polámalo? Někdy stačí jen nový spínač!



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2025 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP