Identita – příběh českého grafického designu, knižní dílo kolektivu kolem Lindy Kudrnovské, vznikalo sedm let a výsledkem je unikátní více než pětisetstránková monografie povýšená grafickou úpravou Adély Svobodové a Filipa Blažka i poctivým knihařským zpracováním.
Linda Kudrnovská, teoretička designu, editorka a autorka textů, oslovila desítky odborníků a institucí z oboru grafického designu, ale i z řad sociologů nebo kulturních antropologů z Čech i zahraničí. Rozsáhlá kniha vydaná Nakladatelstvím Paseka ve spolupráci s Typo a Mowshe je svého druhu prvním literárním počinem, který přináší takto komplexní vhled do světa českého grafického designu a typografie.
Sedmileté zkoumání historie, současnosti i hranic oboru potvrdilo autorce a editorce Identity původní očekávání – grafický design a typografie jsou vitálními disciplínami a současná česká tvorba je kvalitativně jednoznačně srovnatelná s tvorbou ostatních evropských zemí. „Tak, jako na začátku 20. let dvacátého století akceptovala československá společnost svou samostatnost a nebylo třeba ji dál tematizovat, přijaly o sto let později současné generace tvůrců automaticky své evropanství, inspirační zdroje nacházejí po celém světě, a přestože jsou pro ně digitální platformy samozřejmostí, konec tisku se podle nich rozhodně neblíží,“ říká Linda Kudrnovská.
Kolektivní monografie Identita je rozdělena do šesti kapitol – Veřejný prostor, Každodennost, Státnost a propaganda, Média, Knihy a vzdělávání a Za hranice. Každá z nich obsahuje rozhovory, profily, studie, upozorňuje na fenomény a zajímavé oborové projekty. Studie čtenáře provedou například orientačními systémy v architektuře a pražském metru, proměnami českého filmového plakátu, historií Bienále Brno či původním českým písmem. Mezi zásadními projekty jsou v knize uvedeny například – design pro Národní technickou knihovnu nebo MFF Karlovy Vary, plakáty sametové revoluce, kultovní časopis Živel nebo písmo Comenia Script. Texty a eseje pocházejí od 22 autorů, mezi nimiž jsou mimo jiné Ivan Adamovič, Steven Heller, Iva Knobloch, Jiří Přibáň, Pavel Ryška, Marta Sylvestrová nebo Jindřich Toman, a tematicky se dotýkají například budoucnosti grafického designu, propagandy, estetiky a politiky, státních symbolů nebo obalového designu. V 18 obsáhlých rozhovorech dostali slovo Rostislav Vaněk, Petr Babák, Tomáš Machek, Aleš Najbrt, Robert V. Novák, Tomáš Brousil, Clara Istlerová, Jan Solpera, Zuzana Lednická, František Štorm, Veronika Burian, Radim Peško, Marek Pistora, Klára Kvízová, Karel Haloun, Tomáš Celizna a Luboš Drtina. Linda Kudrnovská ještě zastihla i renomovaného typografa a profesora Zdeňka Zieglera, publikace tak nabízí v plném znění historicky poslední rozhovor s ním pořízený těsně před jeho loňským úmrtím. Součástí Identity jsou také dosud nepublikované obrazové materiály, originální skici, makety, fotografie a dokumenty ze soukromých i veřejných sbírek.
Monografie slovy grafika a nehrajícího člena kapel Jasná páka a Hudba Praha Karla Halouna polemizuje „nejen o tenké hranici mezi službou a slouhovstvím“ grafického designu a typografie, ale mapuje také více než stoletý vývoj těchto oborů a zároveň ukazuje, jak ovlivňují společnost, ať už ve smyslu kultivace, nebo propagandy a manipulace. Zaznamenává i trendy a fenomény oboru včetně těch, které člověka obklopují po celý život a jsou nedílnou součástí naší kultury – jako například turistické značení, loga měst, grafický design v současné gastronomii, proměny českých periodik, obaly hudebních nosičů, digitální design nebo knižní úpravu. Podle Kudrnovské má totiž grafický design moc, kterou si často neuvědomujeme. Zasahuje do všech sfér života jednotlivce, spoluformuje atmosféru veřejného prostoru i étos doby, obklopuje nás na každém kroku po celý život, od narození až do smrti.
Linda Kudrnovská je společně s Filipem Blažkem také autorkou celého rozsáhlého projektu Identita, který kromě knihy zahrnuje také televizní cyklus, celovečerní film a výstavu. Ta bude přístupná veřejnosti ve všech třech patrech Musea Kampa od 12. října 2024 do 2. února 2025. Kniha Identita – příběh českého grafického designu je současně obsáhlým katalogem k této výstavě, na níž se Kudrnovská s Blažkem ocitají pro změnu v roli kurátorů. Sama Kudrnovská působí jako teoretička designu, editorka a autorka, byla šéfredaktorkou časopisu TYPO a členkou předsednictva mezinárodní typografické organizace ATypl, přispívá do řady evropských periodik a zasedá v porotách mezinárodních designérských soutěží.
Kniha je k zakoupení na e-shopu Nakladatelství Paseka a projektidentita.cz/shop a u všech dobrých knihkupců. Doporučená cena je 1999 korun.