Potěšení z vonných květů, pohledných listů a lahodných plodů stále zelených citrusů si můžete dopřát i v našem klimatickém pásmu ať už v domku se zahradou, nebo v bytě s mini balkónem v centru města.
Péče o citroníky
Vhodná nádoba
Ať už zvolíte terakotový, plastový, či jiný květináč, důležité je, aby měl drenážní otvory, protože citrusy nesnášejí přemokření. Co se velikosti nádoby týká, platí pravidlo, že by měla být v průměru alespoň o pět centimetrů větší než kořenový bal rostliny, čímž se podpoří růst.
Stanoviště
Citrusy mají rádi teplo a spoustu jasného světla. Optimální stanoviště pro citroník je orientované jižním směrem, avšak pozor na radikální změny teplot, které může způsobit průvan, radiátor apod. Citroník bez dostatku světla nebude produkovat květy, tudíž se nedočkáte ani plodů. Pokud se světla nedostává, zkuste tzv. růstové světlo. Při pěstování citroníků v interiéru je velmi důležitá také teplota. Citroníky obecně nemají rády nízké teploty, dobře se jim bude dařit při stálých teplotách mezi 10 až 25 °C. V létě je můžeme letnit na slunném stanovišti a v zimě je necháme odpočívat ve sklenících, zimních zahradách nebo ve světlých chodbách s teplotou kolem 10 až 15 stupňů. Jakmile začnou rostlině pučet lístky a objeví se poupata, vyčkejte, dokud z poupat nebudou maličké plody, teprve potom je přeneste na teplejší stanoviště.
Půda a zálivka
Citrusy mají raději půdu s kyselejším pH. Ideální je směs, která snadno vyschne. Připravit ji můžete i sami tak, že běžnou zeminu smícháte napůl s pískem. Mají rády střídmou zálivku, během vegetace je vhodné je jednou za dva dny tzv. prolít a nechat vyschnout, ale ne přeschnout. V létě můžete pravidelně hnojit NPK hnojivem, ve kterém jsou zastoupeny potřebné živiny, tedy dusík, fosfor a draslík, nebo hnojivem na citrusy. Ale pozor na přehnojení! V době zimního klidu je nutné udržovat bal mírně vlhký, ale ne přemokřený.
Nadměrná nebo naopak nedostatečná zálivka, nedostatek světla nebo extrémní výkyvy teplot jsou stresové faktory, které mohou zapříčinit, že rostlina bude náchylnější ke škůdcům.
Bude sklizeň?
Rostliny vypěstované ze semínek kvetou a plodí nejdříve po patnácti letech, chcete-li se dočkat plodů dříve, pěstujte rostliny, na kterých jsou naroubované ušlechtilejší odrůdy, které již plodily. Řízkované nebo roubované rostliny začínají kvést a plodit již ve druhém roce. U některých citrusů lze pozorovat, že mají současně dozrávající plody, květy nebo poupata. Každá odrůda zraje jinak dlouho, což si zjistěte již při nákupu, abyste si mohli lépe pohlídat zralost plodu. Pamatujte na to, že pro kočky a psy jsou citrusy toxické!
Foto: archiv, Garden Trading a istock
Citroníky vhodné pro začátečníky
Pokud zapátráte na internetu, zjistíte, že citroníky se liší nejen velikostí, vzrůstem, ale i plody a lze mezi nimi najít druhy a odrůdy vhodné pro pěstování v nádobách. Zejména pokud jste začátečník nebo si netroufáte na větší stromek, poohlédněte se po trpasličích odrůdách, například po citroníku Meyer, který je nejen velmi odolný, ale při správné péči se vám odmění šťavnatými plody se slabou slupkou. Mezi další vhodné odrůdy a druhy citrusů, které lze pěstovat v bytě, patří citroník Pavlovský, citroník Durko, tropická mandarinka Clementina nebo zakrslá odrůda Soči, pomerančovník Bydžovský nebo okrasný pomerančovník Cotidiana.
U rostliny ze semínek se dočkáte plodů až po patnácti letech, zatímco roubované rostliny začínají kvést a plodit již ve druhém roce.
Foto: archiv, Garden Trading a istock
Slupnete ho i se slupkou
Kumkvat patří k méně známým citrusům ideálním do bytových podmínek. Je poměrně nenáročný, pokud na něj někdy zapomenete, i tak vyplodí kyselejší mandarinkovité plody velikosti angreštu.