Třídění domácího odpadu je dávno hračka. Ale jak jsme na tom s tříděním třeba v práci? Zde by nám mohly některé kousky hlavu zamotat poměrně solidně. Všichni víme, že papír patří do modrého kontejneru. Ale co třeba se šanonem, který v sobě spojuje papír a kov, se sponkou nebo kartonem? Pojďme se podívat, jak na tyto věci, abychom i v kanceláři mohli fungovat v souladu se správným tříděním odpadu.
Papírové kancelářské potřeby
Většina kanceláří už dávno spotřebu papíru naštěstí minimalizuje. Dávno jsou pryč časy, ve kterých musela být každá nabídka nebo faktura vytištěna a zařazena do správného šanonu. Zcela se však papírovému odpadu nevyhneme ani dnes, proto by v žádné kanceláři, nebo alespoň na chodbě, neměl chybět koš na třídění právě tohoto nepořádku.
Co všechno třídíme do nádoby na papír?
- Kancelářské papíry,
- obálky od zásilek,
- balicí papíry,
- kartonové krabice,
- drť ze skartovačky,
- sešity (klidně i s kovovými sponkami),
- dokumenty, sešité papíry …
Avšak pozor třeba na termopapír. Například na účtenky či průklepák, ty do papíru určitě nepatří.
Šanony
Kancelářské šanony dovedou zamotat hlavu nejednomu poctivému třídiči. Jak to s nimi je?
Pokud je šanon z papíru, patří do modrého kontejneru i s kovovými částmi. Pokud je však z plastu nebo na sobě má vrstvu laminátu, už se ke třídění nehodí a vyhazujeme ho do směsného odpadu.
Kancelářské plasty
Plastového odpadu v kanceláři většina z nás vyprodukuje poměrně dost. A nemusí jít ani o pracovní pomůcky. To je tady jeden jogurt, támhle minerálka a sotva se nadějeme, koš na plastové odpadky skoro přetéká. Co všechno do něj kromě obalů od svačiny ještě patří?
Z kancelářských potřeb jsou to především průhledné euroobaly a obaly na tiskoviny, které jsou vyrobené z tzv. polyethylenů.
Psací potřeby a další drobnosti
Drobnosti z kanceláře, mezi které patří třeba stará nefunkční sešívačka či děrovačka, patří do směsného odpadu, stejně jako vysloužilé psací potřeby. Pokud však chcete být velmi svědomití, můžete tyto potřeby rozebrat na jednotlivé součásti. Plastové poté vytřídit do žlutého kontejneru a tím jim dát šanci na další život.
Kovové svorky a případně i plechovky od nápojů pak můžeme pohodlně vytřídit do kovového odpadu.
Chcete o třídění vědět víc? Podívejte se na Samosebou.cz!