image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Víte, jak správně větrat?

Foto: Vekra

Víte, jak správně větrat?

42

Většina z nás stráví převážnou část svého života v uzavřených prostorech, proto bychom neměli zapomínat na pravidelnou výměnu vydýchaného vzduchu. Víte, jak bychom měli správně větrat v zimě a jak v létě?

Větrání v zimě

V zimě bychom měli větrat spíše kratší dobu, aby interiér neprochladl. Okna je proto lépe otevřít dokořán. Podívejme se nejdříve na správné větrání v zimě. Jak si ve studené části roku doma zajistit čerstvý vzduch a nevypouštět při tom cenné teplo zbytečně ven? Když je venku zima, řiďte se pravidlem, že větrat se má krátce, ale intenzivně a raději vícekrát za den. „Pro správné větrání v zimním období okna několikrát denně na několik minut otevřete dokořán a poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny,“ radí Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Pokud vás trápí rosení oken, které je problémem hlavně v zimní části roku, i s tím může správné větrání pomoci. Stačí se řídit jednoduchým pravidlem 21-50, které říká, že při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. S dodržováním tohoto pravidla a hlídáním vzdušné vlhkosti pomůže vlhkoměr.

Větrání v létě

V létě je nejlépe větrat jen ráno a večer, jinak byste si totiž domů pustili jen horký letní vzduch. Jak je to s větráním v létě? Horké letní slunce a dusno často svádí k tomu, že chceme otevřít okna a vyvětrat. Tím si ale příliš nepomůžeme. Pokud budeme větrat odpoledne v největším žáru, jen tím dovnitř pustíme horký venkovní vzduch. V létě bychom měli větrat jen v těch chladnějších částech dne, tedy brzy ráno či dopoledne a večer, nejlépe po západu slunce. „Pro správnou výměnu vzduchu je pak nutné udělat průvan. Na jedné straně domu otevřete okna dokořán a na té opačné klidně jen na ventilaci. Přes den je zase zavřete a místnost zatemněte,“ doporučuje Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Nejúčinnější jsou venkovní žaluzie a rolety, ale službu vám prokážou i klasické interiérové žaluzie nebo obyčejné závěsy.

Jak je to s mikroventilací?

Moderní okna umožňují kromě ventilace či úplného otevření okna také funkci mikroventilace. Při ní se mezi rámem a okenním křídlem vytvoří pomyslná „netěsnost“, která sice dovnitř pustí venkovní vzduch, ale nezajistí jeho dostatečnou výměnu ani únik vlhkosti. Odborníci proto nedoporučují používat ji v zimě.

Při jejím dlouhodobém otevření se může prochladit stěna kolem oken, z bytu tak uniká teplo, ale místnost se přitom nevyvětrá. Také by v pootevřeném okně mohla namrznout vlhkost a okno poškodit. Navíc, když odcházíte z domu, je takové okno v podstatě otevřené a zloděj si ho bez větší námahy otevře dokořán. Při používání ventilace zase myslete na to, že pro dostatečné vyvětrání je potřeba mít okno otevřené výrazně déle, než když je otevřené dokořán. I pro ventilaci proto platí doporučení používat ji pouze, když je venku teplo.

Více na www.vekra.cz.

08. 12. 2022 Text: Komerční sdělení

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Benzínová sekačka MTF 4820 PDBW 4S, motor Briggs & Stratton, záběr 46 cm a sběrný koš 60 l

Chvíle pro sekačku

Ochlaďte se i bez klimatizace a uspořte

Ochlaďte se i bez klimatizace a uspořte

Nejjednodušší způsob, jak problémům do budoucna předejít, je koupit tepelné čerpadlo přímo od výrobce. „Než podepíšete s vybranou firmou kupní smlouvu, doporučuji si ověřit, zda vybrané čerpadlo také vyrobila a zda dokáže zajistit odbornou instalaci a případný servis nebo náhradní díly třeba i za deset let. Proto ACOND jakožto ryze český výrobce svá čerpadla vyvíjí, vyrábí, testuje, montuje i servisuje, abychom našim klientům zajistili, že jim naše čerpadlo poběží co nejefektivněji i po letech,“ uvádí Vojtěch Janoušek, marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Na českém trhu je totiž poměrně běžné, že prodávající nakoupí čerpadlo u výrobce a pak ho zákazníkovi pouze přeprodá. V mnoha případech už se ale nepostará o odbornou montáž ani o případný servis. Majiteli tak nezbývá nic jiného, než sehnat topenáře, kteří mu čerpadlo zapojí. To ale bez správného nastavení nemůže pracovat opravdu úsporně a majitel tak zbytečně přichází každý rok o peníze. U některých prodejců, kteří čerpadla i instalují, zase může být za pár let problém s případnou opravou a sháněním náhradních dílů. „U tepelných čerpadel ACOND se klient může spolehnout, že si domů pořídí kvalitní přístroj od českého výrobce, který mu i po letech dokáže zajistit servis a náhradní díly. To nám usnadňuje i náš systém vzdálené online správy. Naše tepelná čerpadla při instalaci připojujeme také k internetu a jsme tak schopni monitorovat jejich chod a na dálku řešit drobné opravy,“ vysvětluje Vojtěch Janoušek z ACONDu. Kdo chce mít jistotu pohodlného a úsporného vytápění po mnoho let, měl by se zkrátka řídit jak kvalitou čerpadla, tak i zázemím firmy a dalšími službami. Dobré tepelné čerpadlo od českého výrobce vás totiž nevypeče! Více na www.acond.cz.

Kvalitní české čerpadlo vás nevypeče!



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP