Jaro je tu, dny se postupně prodlužují a nastává ideální čas pro plánování zahradních prací. Úprava terénu může přinést do vaší zahrady mnoho praktických prvků, pomůže vylepšit její vzhled, ale také vyřešit některé prostorové problémy.
Pokud vaše zahrada není v dokonalé rovině, ale má naopak ostřejší spád, je na místě zvážit zajištění svahu pomocí různých zídek. Kromě toho, že se na strmých svazích těžko pohybuje, může vlivem nepříznivého počasí hrozit také sesuv půdy. Výstavbou opěrné zídky nejen že zabráníte erozi půdy, ale získáte i funkční prostor pro výsadbu vegetace. Volba správného řešení závisí na sklonu, velikosti a výšce svahu. Možností je hned několik a často je ideálním řešením kombinace několika z nich.
Foto: archiv redakce
1. Suchá zídka
Jde o nižší opěrnou zídku, vytvořenou bez použití malty – tedy nasucho. Maltu nahrazuje směs zeminy, štěrku a písku, která slouží jako drenáž. Na stavbu můžete použít různé druhy lomového kamene, skály, bludné balvany, pramenné kameny nebo kamenné desky. Jelikož kámen je přírodní materiál, hodí se tento typ zídky především do rustikálních či ekologicky laděných zahrad. Výhodou tohoto zpevnění je jednoduchá realizace a nenáročnost na použité materiály. Chcete-li potlačit strohost zídky, do mezer můžete vysadit různé rostliny. Výběr vhodných rostlin zde ovlivňuje v první řadě orientace na světovou stranu. Nejvhodnější jsou skalničky nebo některé plazivé dřeviny. Důležité je ale uvědomit si, že podmínky pro rostliny se na různých místech zídky odlišují. Nahoře je mnoho půdy, ale málo vláhy. Spáry obsahují méně substrátu a na úpatí jsou podmínky kvůli dostatku vláhy a zeminy nejideálnější.
Foto: archiv redakce
2. Bednící betonové tvárnice
Bednící tvárnice jsou ideálním materiálem při tvorbě zahrady a zpevnění svahu. Vzhled je jednoduchý a jejich statická únosnost mimořádně vysoká. Můžete je použít i při zpevňování vyšších svahů, protože se dají zpevnit ocelovými pruty. „Bednící tvárnice se prodávají ve více velikostech a díky zámkovému systému do sebe při kladení snadno zapadnou. Velkou výhodou je, že použitím bednících tvárnic se nespotřebuje tolik betonu jako při klasickém bednění," vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. Na bednící tvárnice můžete lepit i obklad, a tím přizpůsobit design zídky prvkem použitým v zahradě nebo na domě. Při obkladu se kreativitě meze nekladou – je jen na vás, zda zvolíte obklad kamenný, cihlový nebo s imitací kamene.
3. Svahové tvárnice
Tento druh tvárnic se vyznačuje svou jednoduchou manipulací, mrazuvzdorností a odolností proti solím. „Svahové tvárnice plní v zahradě nejen praktickou, ale i dekorativní funkci. Jsou vhodné pro zpevňování svahů, ozdobné ohraničení výškových rozdílů pozemků nebo slouží jako nízké ozdobné květináče, v nichž můžete pěstovat vaše oblíbené květiny nebo léčivé bylinky," radí Richard Klička. Výsadba zeleně do tvárnic je možná hned po realizaci. Použít můžete okrasné trávy, bylinky, rostoucí dřeviny či táhlé rostliny.
Foto: archiv redakce
4. Gabiony čili kámen v pletivu
Gabiony jsou drátěné koše nebo klece, které nabízejí praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. Spojují se několika úchopy bez nutnosti použití nářadí. Oproti jiným řešením však vyžadují více místa, proto jsou vhodné zejména pro středně velké až velké zahrady.
Foto: archiv redakce
Drátěné koše na kameny jsou dostupné v různých velikostech a skládají se přímo na místě. Ideální náplní jsou kameny, které by měly být mrazuvzdorné a větší než oko košíku. Na viditelnou plochu se používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť.
5. Palisády
Obecně se používají k překonání malých výškových rozdílů, ale mají široké uplatnění i v zahradní architektuře. Možnosti návrhů jsou téměř nekonečné, protože palisády jsou dostupné v různých výškách, barvách a tvarech. Palisády jsou kulaté, půlkruhové, hranaté, špičaté nebo zkosené, jednořadé či dvouřadé.
Foto: archiv redakce
Pokud se rozhodnete pro dřevěné palisády, musíte je před zpracováním naimpregnovat nebo aplikovat jiný vhodný materiál na ochranu dřeva. „Palisády můžete zakoupit jednotlivě i v blocích. Blokový tvar je výhodnější. Umožňuje rychlé a ekonomické použití, protože sloupky se nemusí narovnávat jednotlivě, ale jsou zcela přesně v jednom směru," doplňuje Richard Klička z Hornbachu.
Více informací najdete na: www.hornbach.cz