Největší český rezidenční stavitel Central Group dnes slavnostním položením základního kamene zahájil výstavbu nové rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín v Praze 9. Jedná se o nejprodávanější bytový projekt v Praze a zároveň o jeden z největších rezidenčních projektů současnosti. Na brownfieldu po bývalém podniku na výrobu rádií a televizí vyroste postupně zhruba 1.500 nových bytů pro více než 3 tisíce lidí. Celkové investiční náklady v aktuálních cenách dosahují 9 miliard korun.
Bývalý zanedbaný a nepřístupný brownfield se na ploše téměř 67 tisíc m² promění na novou moderní a přátelskou rezidenční čtvrť. V projektu v několika navazujících etapách postupně vznikne zhruba 1.500 nových bytů pro více než tři tisíce nových obyvatel. Tesla Hloubětín tak během následujících let výrazně oživí pražský rezidenční trh, který se potýká s historicky nejnižší úrovní nabídky.
Díky cenově dostupnějším bytům se projekt stal hned po zařazení na trh nejprodávanějším v Praze. „Za dva týdny od uvedení Tesly Hloubětín do prodeje jsme měli více než polovinu bytů z 1. etapy rezervovanou. Reagovali jsme uvolněním dalších etap do nabídky. Standardně přitom další byty zařazujeme do prodeje v delším časovém horizontu. Ceny se nám podařilo nastavit níže především díky důrazu na konstrukční optimalizaci a také díky tomu, že nám velká výstavba umožnila dosáhnout množstevních úspor,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Foto: archiv redakce
Brownfield se po 100 letech mění na bydlení
Central Group v nové čtvrti na své náklady postaví 2 nové moderní mateřské školy, které zdarma převede městské části, 7 dětských hřišť, venkovní fitness zónu nebo hřiště pro pétanque. V přízemí domů vznikne na téměř 6 tisících m² mnoho prostor pro obchody včetně supermarketu, restaurace, kavárny a řadu služeb.
Za architektonickým řešením stojí ateliér LOXIA a architektonický tým Central Group. Díky nim vznikne moderní rezidenční čtvrť s terasovitě ustupujícími domy s řadou industriálních prvků. Uvnitř čtvrti bude zklidněný vnitroblok s volnější a vzdušnější zástavbou s velkým veřejným parkem a pěší zónou s bohatou zelení. Projekt počítá i s řadou ekologických prvků jako jsou zelené střechy, retenční nádrže na dešťovou vodu pro zalévání zeleně nebo rekuperace.
V projektu vzniknou dvě mateřské školy, několik dětských hřišť a množství komerčních prostor včetně restaurací, kaváren a supermarketu
Tesla Hloubětín vzniká v rychle se rozvíjející lokalitě Prahy 9 poblíž Kejřova parku a Rokytky, přímo u tramvajových zastávek na Poděbradské ulici a jen 3 minuty od metra B Hloubětín a 5 minut od metra B Českomoravská u obchodního centra Galerie Harfa a O2 areny. Lokalita se mění symbolicky sto let od vzniku původního podniku na výrobu rádií a televizí
Dokončení prvních domů v rámci 1. etapy, kterou staví konsorcium stavebních firem VCES – BAK, je plánované na konec roku 2024. Celá rezidenční čtvrť Tesla Hloubětín by měla být hotová kolem roku 2030
Central Group výrazně přispívá k rozvoji i okolí lokality. „Kromě dvou mateřských škol, veřejného parku a další vybavenosti se finančně podílíme také na kompletní rekonstrukci ulice Poděbradská a zkapacitnění a modernizaci čtyř velkých křižovatek,“ uvádí Kunovský. Celková výše investice Central Group do veřejných staveb a ekologické dekontaminace je přes 190 milionů Kč.
Foto: archiv redakce
Praha 9 je stavebně nejdynamičtějším obvodem v metropoli
Praha 9 je městským obvodem, který se velmi dynamicky rozvíjí. V posledních 10 letech se zde povolilo přes 10 tisíc nových bytů. To je skoro třetina ze všech zhruba 35 tisíc bytů, které se za 10 let povolily v celé metropoli. Nejvíce nových bytů se v tomto obvodě také připravuje. Aktuálně se zde chystá téměř 33 tisíc bytů, tedy čtvrtina všech připravovaných bytů v hlavním městě. Díky větší výstavbě jsou v Praze 9 ceny bytů nejnižší v celé Praze. Průměrná cena nových bytů zde dosahuje 139.920 Kč/m2, to je zhruba o 10 tisíc Kč/m2 méně, než je pražský průměr.
„Praha 9 je ukázkovým příkladem toho, že když se rychleji a více povoluje a staví, ceny bydlení mohou být o poznání nižší. Rychlejší povolování je navíc i ve velkém ekonomickém zájmu státu. Na každém novém bytě stát velmi vydělává. V Praze veřejná správa inkasuje z každého bytu v průměru více než 1,5 milionu korun. Z toho má stát na DPH zhruba 1,25 milionu a kolem čtvrt milionu pak město ve formě nově požadovaných příspěvků od investorů,“ uzavírá Kunovský.