Máte objednané nové dveře a nyní se připravujete na jejich montáž? Správný postup při osazení má zásadní vliv na jejich dlouhodobou bezproblémovou funkčnost. Přinášíme pár tipů, co se při tom vyplatí pohlídat.
Instalace interiérových dveří a jejich zárubní patří při stavbě či rekonstrukci domu mezi ty poslední úkony, kdy je interiér již téměř hotový. Příprava stavebního otvoru ale začíná již ve fázi hrubé stavby. „Vnitřní dveře se osazují až v okamžiku, kdy je hotová výmalba interiéru a položené finální podlahy. Samotný stavební otvor pro dveře bývá zpravidla o deset centimetrů širší a o pět centimetrů vyšší od dokončené finální podlahy, než je požadovaný rozměr budoucích dveří,“ upozorňuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA.
Pozor na kolmost
Častým problémem, který může osazení dveří zkomplikovat, jsou geometrické nepřesnosti. Stavební otvor pro interiérové dveře musí být zcela kolmý a špalety musí mít stejnou šířku. „K odhalení podobných chyb dochází často až při montáži dveří v čistém interiéru, což další práce jen zkomplikuje. Zárubeň sama o sobě zpravidla umožňuje vyrovnání nepřesností tloušťky stěny jen v rámci jednoho až dvou centimetrů. Proto je třeba provedení otvorů správně zvolit a kontrolovat včas,“ radí Pavel Hajný z VEKRY. Před montáží dveří a zárubní by také měly být hotové všechny mokré procesy, stavba by měla být dostatečně vyschlá a v místnosti by mělo být alespoň 10 °C při vlhkosti vzduchu mezi 30 – 50 %.
Montáž přenechte odborníkům
Ačkoliv osazení zárubně a dveří může pro laika na první pohled vypadat poměrně jednoduše, opak je pravdou. „Tuto práci je rozhodně lepší přenechat odborníkům, protože pokud budou dveře nesprávně osazené, je třeba počítat s problémy. Pokud nebude zárubeň správně vyvážená, dveře se mohou samy zavírat, otevírat nebo dokonce drhnout,“ varuje Pavel Hajný z VEKRY. Montážník by si měl nejprve zkontrolovat, zda mají zárubně a dveře správné rozměry a přesně k sobě pasují. Po osazení na stěnu se zárubně nesmí v rozích rozevírat a průchod musí být ve všech místech stejný. Zároveň mezi ní a stěnou vzniká mezera, která se standardně vyplňuje montážní pěnou. Ta by měla být vždy nanesena po celém obvodu a nikoliv pouze na několika bodech. Po řádném vytvrdnutí montážní pěny se osadí do zárubně dveřní křídlo a zkontroluje rovinatost celého dveřního kompletu. K potřebnému vyrovnání pak slouží dveřní panty.
Montáž interiérových dveří zkrátka není záležitostí pro laiky. Určitě je proto lepší svěřit se do rukou odborníků a dbát jejich pokynů.
Více na www.vekra.cz.