Chystáte rekonstrukci vnitřních příček nebo změnu dispozic? Pořádným řešením je zachování stejných materiálů, které byly použity při původní stavbě, a to i v případě vnitřních příček. Starší domy jsou většinou postaveny z tradiční plné pálené cihly, kterou lze adekvátně nahradit akustickými cihelnými bloky. Tento typ zdiva na trhu nabízí například značka Porotherm.
„V Česku je zhruba milion šest set tisíc* domů postavených z cihel. Každá generace má ale jiné priority a nároky na dispozice bytu či domu, proto se často setkáváme s investory, kteří mění rozvržení vnitřních nenosných zdí. Zejména u generačních staveb je pravděpodobné, že mají nenosné zdi z pálených cihel. V tomto případě je nejlepší variantou zachování materiálu, tedy cihelného zdiva. A pro rekonstrukce je následně vhodné zvolit akustické zdivo, které navíc zajistí klidné vnitřní prostředí pro obyvatele domu nebo bytu. Investor má také jistotu, že materiál zapadne do původní konstrukce, a díky stejným parametrům se nemusí obávat vzniku trhlin,” říká Martin Tichý, vedoucí týmu produktového managementu ve Wienerbergeru.
Nejen u rodinného domu mohou být při změně dispozic ideální volbou právě akustické cihly, které společnost Wienerberger nabízí v rámci svého produktového portfolia značky Porotherm. Splňují vysoké nároky zvukové izolace, která přispívá ke zdravému a klidnému domovu a eliminují také hluk z okolí. Navíc se jedná o bezpečný, žáruvzdorný materiál, který je důkladně prověřen nejen desítkami testů, ale také samotnými stavebníky. Akustické cihly tak vyhoví i požadavkům náročnějších investorů.
„Celý proces s akustickými cihlami Porotherm je velice rychlý. Nejprve založíte první řadu zdiva do zakládací malty na pruh těžkého asfaltového pásu. Další den už na ni lze navázat a na očištěnou první řadu vlhkým štětcem pokládat další cihly do tenkovrstvé malty. Důležité je pamatovat na vynechání přibližně dvoucentimetrové mezery v místě napojení příčky na obvodové nebo nosné zdivo, které se následně vyplní cementovou maltou, pokud projekt nepředepisuje jiné řešení,” říká Jan Huber, manažer produktového školení ve Wienerbergeru.
V případě, že investor přemýšlí o výměně dřevěných stropů či jejich snížení nebo dodělání, je ideální taktéž zvolit řešení, které koresponduje se zbytkem domu, často tedy klasický keramobetonový materiál. Stavbu celkově zpevní, vylepší tepelně-izolační vlastnosti a připraví dům na případnou nástavbu dalšího patra v budoucnu. Pokud navíc investor objedná vše nové od značky Porotherm od Wienerbergeru, má zaručenou návaznost jednotlivých výrobků a komplexní řešení.
Produktový tip:
Porotherm 10 AKU
Foto: Wienerbberger
Jedná se o cihlu z produktové řady Porotherm AKU, která se pyšní výbornou ochranou proti hluku a možností rychlého zdění na tenkovrstvou maltu. Cihla Porotherm 10 AKU je ještě tenčí než její předchůdce Porotherm 11,5 AKU, ale i tak disponuje stejnými vlastnostmi. „I díky jejím rozměrům se s ní lépe a jednodušeji zdí, dle mé osobní zkušenosti je to přínos i pro svépomocné stavitele," dodává Jan Huber. Používá se především pro vnitřní příčky tloušťky 100 mm s vyššími nároky na zvukovou izolaci. S neprůzvučností 47 dB poskytují úzké akustické cihly změnu hlasité hudby v tichý podkres.
Díky většímu objemu materiálu také lépe akumulují teplo, takže vytvářejí příjemné mikroklima po celý rok. Zároveň jsou o třetinu pevnější a lépe se do nich kotví.
Více na www.wienerberger.cz