Kvalitní zateplení je jedním z nejdůležitějších kroků k dosažení úsporného, a především komfortního bydlení. Ale nejde jen o izolaci tepelnou, ale také zvukovou. I nižší úroveň každodenního hluku má negativní vliv na naše zdraví. Je proto důležité věnovat pozornost kvalitní izolaci.
Zateplení podlahy
Podlaha bez izolace může propustit až 25 % tepla. Minimalizovat tepelné ztráty pomocí kvalitní izolace je vhodné především tam, kde se setkávají prostory s velmi rozdílnou teplotou. V zimě zabrání unikání tepla, v létě naopak brání přehřívání interiéru. Jako izolant je nejvhodnější pěnový polystyren, šedý pěnový polystyren (s přídavkem grafitu) a minerální vata. Izolace však nebrání jen úniku tepla, ale také hluku. Zvuk jako takový se šíří vzduchem. Dobře ho zachytí minerální izolace se vzduchovou neprůstupností. Kročejový hluk se nese samotnou konstrukcí stavby a žádá si kročejovou izolaci – kromě minerální vaty také polystyren.
Foto: austrotherm.cz
Izolace stěn
Zateplení venkovních stěn stavby zabrání úniku tepla, ale ani izolace vnitřních stěn a příček není dobré podceňovat. Nikdo nechce poslouchat zvuky z vedlejší místnosti i přes zavřené dveře. Odborníci radí začít právě izolací stěn, než přestoupíte k zateplování podlah a stropů, aby nevznikaly zbytečné mezery, které následně zhoršují odhlučnění. K odhlučnění se nejčastěji používá minerální izolace, která dokonale tlumí zvuk. Kromě toho je také nehořlavá, a zvyšuje tak odolnost stavby při případném požáru. Tam, kde stěny oddělují dva teplotně rozdílné prostory, je vhodné zajistit také tepelnou ochranu. Minerální vlna v kombinaci se sádrokartonem je v takovém případě ideální duo.
Foto: Hornbach
Zateplení stropu
Strop stejně jako stěny a podlaha hraje klíčovou roli v celkové tepelné izolaci budovy. Teplo má tendenci stoupat, což znamená, že nezateplený strop může představovat významný zdroj tepelných ztrát. Izolace se obvykle aplikuje přímo na stropní konstrukci nebo do podhledu pod stropem. Standardně se využívá skelná vata v rolích nebo minerální desky, případně polystyren. Standardní postupy však nahrazují ty moderní. V současné době se hojně využívá tzv. foukaná izolace. Celulóza nebo minerální vlna se do stropní konstrukce umístí pomocí foukání. Je ideální pro stropy s nepravidelnými tvary nebo těžko přístupnými místy. Jde o velice rychlou a efektivní metodu.
Foto: Hornbach
Střecha je jedním z nejvíce exponovaných prvků budovy, který je neustále vystaven povětrnostním vlivům. Nezateplená střecha je černá díra na peníze. Až 30 % tepelných ztrát vzniká zde.
Zateplení střechy
U šikmých střech se izolace obvykle instaluje mezi krokve a nad ně. Tento způsob zajišťuje kontinuitu izolační vrstvy a minimalizuje tepelné mosty. K dosažení tepelné pohody je ale ideální využít v podkroví tři vrstvy izolace, tedy nadkrokevní, mezikrokevní a izolace pod krokvemi. Pro starší domy se šikmou střechou je ideální foukaná izolace. Izolační materiál, jako je celulóza nebo minerální vlna, se nafouká do prostor mezi krokvemi nebo do dutin stropu, čímž se dosáhne rovnoměrného zateplení. Zateplení ploché střechy vyžaduje legislativa a pro tyto účely se jako izolant doporučují desky z čedičové vlny nebo pěnový polystyren (EPS).
Foto: ursa.cz