Pryč jsou doby, kdy se spojování stavebních dílců, cihel a tvárnic řešilo jednodruhovou univerzální maltou. Ta má sice stále své místo v některých aplikacích, ale jinak už vývoj směsí i zde postoupil kupředu. Volba konkrétní zdicí malty tak především závisí na druhu spojovaného materiálu.
Kromě rozdílných hodnot výsledné pevnosti v tlaku se dnešní zdicí malty mohou lišit i svými tepelně-izolačními vlastnostmi nebo nasákavostí. Receptury jsou přizpůsobené vždy tak, aby výsledná stavební konstrukce splňovala vysoké nároky vždy v konkrétních sledovaných parametrech.
Univerzální malta neznamená špatná malta
Aby hned na začátku nedošlo ke zbytečnému nedorozumění, je třeba říci, že klasická univerzální zdicí a omítací malta není zdaleka mrtvá záležitost. Stále je mnoho prací, ve kterých dobře namíchaná a správně zpracovaná klasická vápenocementová malta obstojí na jedničku. V případě Baumit DuoDur jde o pytlovanou suchou směs určenou po rozmíchání s vodou ke zdění i omítání jak v interiéru, tak i v exteriéru. Je určená pro příčkové i výplňové zdivo a stejně skvěle funguje i jako jádrová omítka.
Zdicí malty pro silnou i tenkou spáru
Při zdění nosných prvků a konstrukcí je vhodné použití malt s upravenou recepturou. V sortimentu Baumit k takovým materiálům patří MM 50 a MM 100 – malty s pevností 5, resp. 10 MPa. Obě jsou vhodné i pro tvorbu zakládacích vrstev a je možné je pořídit v praktických pytlích nebo s dodávkou ve firemním silu. Nejčastěji se setkáte s jejich použitím pro zdění z pálených cihel a svisle děrovaných cihelných bloků tradiční metodou s využitím silné spáry.
Pro přesné zdění je vhodné využít pojiv s menší zrnitostí. Baumit PlanoFix je malta určená především k lepení pórobetonových a broušených cihelných tvárnic. Díky minimálnímu smrštění není nutné počítat s velkými rezervami a tím pádem může i práce na hrubé stavbě probíhat čistě, precizně a s minimem odpadu.
Speciální varianty zdicích malt
Stále sledovanějším parametrem každé novostavby je její budoucí tepelná ztráta. Dříve byl v tomto ohledu kladen důraz spíše až na výběr výplní stavebních otvorů, případně na samotný zdicí materiál. Dnes je ale už možné volit i speciální tepelněizolační maltu Baumit ThermoMörtel 50 s přídavkem perlitu a tím už v rámci hrubé stavby významně omezit vznik tepelných mostů v konstrukci.
Kompletní izolace stavby však vyžaduje další komplexnější kroky.
V neposlední řadě je při bytové i komerční výstavbě samozřejmě kladen důraz nejen na funkci, ale i na estetiku. Kromě omítaných stěn a dalších prvků stavby je oblíbenou cestou úpravy povrchů i obklad z Klinker cihel a cihelných pásků. Aby byla spára mezi nimi co nejméně náchylná k nasákavosti a zároveň netvořila nepříjemné výkvěty, vytvořila společnost Baumit produkt přímo pro tento účel – Baumit Klinker je jasné a výstižné označení speciální malty určené pro zdění i spárování z Klinker produktů.
Pro každou cihlu i tvárnici správnou zdicí maltu
Jak je zřejmé, stavebnictví se od doby svépomocného míchání vápna, cementu a písku s vodou posunulo. Konstantní receptura směsi vyvinutá pro konkrétní účel a zpracovaná ve velkokapacitním míchacím zařízení výrobce jednoznačně přispěla ke kvalitě výsledků. Na stavebníkovi už je pak jen výběr z variant tak, aby vybraná zdicí malta co nejlépe odpovídala doporučenému použití a účelu.