Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. V životě měla jen jednu velkou radost, a to svého syna. Svět se jí zhroutil, když syn náhle ve svých 31 letech zemřel. K tomu se Jana musela starat o nemocného otce a vyrovnávat se s chladným vztahem ze strany matky a ještě řešit její dluhy. Po odchodu obou rodičů se Janě podařilo splatit všechny dluhy a začít znovu s čistým štítem. K této sympatické paní přijedou dělat zázraky na počkání Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková.
Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pátek 17. února ve 22.00 na Primě.
Foto: archiv redakce
Jana je v invalidním důchodu. Loni byla na onkologické operaci žaludku, která se povedla, ale stále chodí na kontroly. A navíc trpí astmatem. Do pořadu ji přihlásila její největší kamarádka – také Jana – společně se svou sestrou. Dle kamarádčiných slov je Jana v obci velice oblíbená. Všichni ji mají rádi za její milou a usměvavou povahu, i když to ve svém životě neměla a stále nemá lehké. Sousedé berou Janu jako člověka, který rád a od srdce pomůže (např. hlídá i sousedovic děti) a kdykoliv se zastaví a popovídá si.
Foto: archiv redakce
Věčně ustaraná
Před 40 lety koupili rodiče paní Jany dům, ve kterém Jana žije dodnes. Během těchto let byla rok vdaná a narodil se jí syn. Od rozvodu žila v domě se svými rodiči a synem. Tatínek paní Jany onemocněl a v důsledku své nemoci se o sebe nemohl starat, a tak se o něj staral syn paní Jany, který kvůli tomu odešel ze zaměstnání. Paní Jana v té době hodně pracovala (12hodinové směny včetně sobot a nedělí). Matka paní Jany byla v invalidním důchodu od svých 36 let, o manžela se nebyla schopná postarat a na Janu byla navíc moc přísná. V roce 2015 náhle zemřel syn paní Jany. Stalo se tak po čtyřdenním pobytu v nemocnici – na oboustranný zápal plic. Od toho dne zůstala paní Jana doma, odešla z práce, aby se teď mohla sama starat o svého nemocného otce. Během těchto let na ni maminka hodila svou nezodpovědnost a lehkovážnost a s tím spojené dluhy, které způsobila – paní Jana se kvůli nim dostala do insolvence (dokonce málem přišla i o dům), ale vše zaplatila a v dnešní době je bez dluhů. Tatínek po 11 letech, kdy byl upoutaný na lůžko, zemřel. Rok nato zemřela i maminka paní Jany, a tak Jana zůstala v domě sama.
Foto: archiv redakce
Kuchyň v polních podmínkách
Nejvíce ji v domě trápí kuchyň – vše ráda nechá na designérech. Ale moc by se jí líbila světle působící kuchyň. Sedací soupravu má ještě po rodičích. V domě jsou nové jističe a také celá elektrika. Do kuchyně je natažená pouze studená voda a je tam málo zásuvek. Jana topí plynem, bojler má v koupelně – prý by natažení vody neměl být problém. Jenže jací kostlivci se budou skrývat ve skříních?
Foto: archiv redakce
A jak se na proměnu dívají designéři Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková?
Na první pohled na nás dům paní Jany působil sice starým, ale udržovaným dojmem, jako interiér, který bude třeba omladit, zmodernizovat a učesat. Při bližším zkoumání se ale ukázalo, že jsou zde poměrně zásadní problémy, které by nám mohly proměnu úplně zhatit. Chybějící voda a odpad v kuchyni, původní elektroinstalace, do které se nám elektrikáři báli vůbec zasáhnout, nebo stěny a stropy křivé tak, že posadit k nim kuchyňskou linku bylo skoro nemožné. Navíc jsme si hodně lámaly hlavu, jestli bychom přece jenom nemohly něco udělat s celkovou dispozicí, aby se přes ložnici nemuselo chodit do kuchyně. To se ale bohužel ukázalo vzhledem k omezenému času jako nerealizovatelné. Takže jsme se rozhodly pracovat s tím, co máme, a vytvořit příjemné prostředí pro život i se stávajícím uspořádáním.
Chyběla voda i odpady
Zásadním problémem byla chybějící voda a odpad v kuchyni. To se ale nakonec díky ochotné pomoci sousedů podařilo relativně rychle a celkem bezbolestně vyřešit. Velkou výzvou byly stávající dveřní otvory v nosných stěnách, které nešly rozměrově přizpůsobit, a musely jsme tedy hledat řešení, jak zachovat alespoň stávající šířku průchodu při osazení nových zárubní. A kdybychom měly dostatek času, celý prostor by si určitě zasloužil kompletní přeštukování stěn i stropů, aby se povrchy srovnaly.
Foto: archiv redakce
Inspirace venkovským stylem
Pro paní Janu jsme zvolily interiér ve venkovském stylu. Inspirovala nás celá řada klasických prvků, které doma měla, jako třeba staré malované kořenky nebo kolovrátek. Jako jeden z hlavních motivů jsme zvolily dekorativní dlažbu, kterou jsme použily ve vstupní chodbě, ale také jako obklad za kuchyňskou linku. Jako spojovací prvek se pak celým interiérem táhne kovový motiv mědi, která k venkovu patří. A to jak třeba na detailech v kuchyni, tak na svítidlech anebo v podobě dominantní stěrky na stěnách ve vstupní chodbě a v obývacím pokoji. Rovněž nábytek jsme vybíraly tak, aby ladil s velmi teplými tóny mědi a odrážel klasický styl venkova bez toho, aby byl otrocky rustikální. Objevují se na něm tak prvky přírodního dřeva, béžovošedé barvy a drobných černých detailů, které nás oklikou vrací zpět k motivu na keramické dlažbě. Z původního vybavení nezůstalo skoro nic, zachovaly jsme pouze velmi praktický nábytek ve vstupní chodbě domu. Zajímavým prvkem v interiéru je potom osvětlená kamenná stěna za TV, která byla velkým snem majitelky domu.
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).
V dalším dílu přineseme vzpruhu do života mladé vdovy.