image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

FÍKOVNÍK PLAZIVÝ (FICUS PUMILA)

Foto: archiv redakce

Fíkus: Ideální pokojovka

41

Pokojové stromky, keříky i převislé rostliny do závěsných květináčů, s drobnými, nebo velkými listy... jejich mnohotvárnost už nemůže být větší. Do jejich rodu patří kolem tisíce druhů včetně stromu s jedlými sladkými plody, které se k nám dovážejí ze Středomoří. Ano, uhodli jste, řeč je o fíkovnících, kterým lidově říkáme fíkusy.

Fíkovník lyrový (Ficus lyrata)

Patří k nejznámějším velkolistým fíkusům, říká se mu také gigantický, z čehož je patrné, že potřebuje prostor. Na první pohled upoutají výrazně velké, lesklé listy ve tvaru lyry (pozn.: hudební nástroj podobný harfě) se zvlněným okrajem, které jsou v dospělosti kožovité a velké i více než tři desítky centimetrů. V přírodě může vyrůst až do výšky kolem 15 metrů. Má rád běžnou pokojovou teplotu a časté otírání prachu z listů a také vzdušnou vlhkost, proto je potřeba časté rosení.

FÍKOVNÍK LYROVÝ (FICUS LYRATA)Foto: archiv redakce

Fíkovník maloplodý (Ficus microcarpa)

Někdy se mu také říká fíkovník ginseng. Tento elegantní fíkovník v podobě miniaturního stromu patří mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje. Velkou pozornost přitahuje svými bizarními „vzdušnými kořeny“, které mohou připomínat známý asijský kořen ženšenu. Kromě toho je skvělým čističem vzduchu.FÍKOVNÍK MALOPLODÝ (FICUS MICROCARPA)Foto: archiv redakceJe velmi tolerantní vůči teplu, nesnáší však přímé slunce. Pokud chcete, aby si zachoval vzhled bonsaje co nejdéle, je potřeba ho každoročně na jaře upravit do požadovaného tvaru odstraněním větví a větviček, které narušují celkový vzhled. Řezem navíc podpoříte větvení a fíkus tak získá hustší korunu. Zvadlé listy snadno odstraníte rukou nebo spadnou samy.

Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)

Je spíše známý pod zkráceným zlidovělým názvem benjamín nebo bejmamínek a patří asi k nejoblíbenějším druhům fíkusů. Je charakteristický oválnými listy na koncích zúženými, které vyrůstají z malých větviček, často jsou na okraji zvlněné. Tento fíkovník nemá pouze různé zbarvení listů, ale i různé růstové formy od trpasličích keříků až po pokojové stromky.FÍKOVNÍK DROBNOLISTÝ (FICUS BENJAMINA)Foto: archiv redakce

Je ideální k tvarování do podoby pokojové bonsaje (miniaturního stromu), případně ke splétání kmínků několika rostlin sesazených do jednoho květináče. Benjamín patří stejně jako třeba dracéna k rostlinám, které jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu (TCE) ve vzduchu.

Fíkovník plazivý (Ficus pumila)

Fíkovník s nejmenším vzrůstem, proto se mu také někdy říká fíkus droboučký nebo trpasličí. Na rozdíl od jiných známých fíkovníků roste plazivě, tudíž je ideální do závěsných nádob a k tvarování. Jeho drobounké kožovité listy ve tvaru srdce vyrůstají na drátovitých, převislých výhonech s krátkými řapíky, mohou být i bíle lemované. Potřebuje vyšší vlhkost, proto patří mezi rostliny, kterým se bude dařit v koupelnách, kde je – i když krátkodobě – vyšší vlhkost vzduchu. Pokud budete i často rosit, můžete se těšit na bujný růst, kdy se klidě vyšplhá na skříň nebo na zeď. Suchý vzduch rostlinu většinou zahubí.

FÍKOVNÍK PLAZIVÝ (FICUS PUMILA)Foto: archiv redakce

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Někdy se mu také říká gumovník. Ze všech fíkovníků při poranění z rostliny vytéká mléčná šťáva – latex. Ze šťávy fíkovníku pryžodárného se před rozšířením kaučukovníku získával přírodní kaučuk. Je charakteristický dřevitým kmínkem, na kterém vodorovně vyrůstají lesklé kožovité sytě zelené listy eliptického tvaru s ostrou špicí. Mladé srolované listy vyrůstají z červeně zabarveného pouzdra na vrcholu kmene. Aby se nám tento pokojový stromek s mohutnými listy rozvětvil, je potřeba odříznout vrchol ve výšce asi 80 cm a nově vyrostlé výhony zkrátit, aby vznikla korunka s více výhony.FÍKOVNÍK PRYŽODÁRNÝ (FICUS ELASTICA)Foto: archiv redakce

***

ÚSPĚŠNÉ PĚSTOVÁNÍ FÍKUSŮ

  • Fíkusům vyhovuje světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků a pokojová teplota, která může být v zimě o něco nižší. Snesou i méně světla, což ale může zpomalit jejich růst.
  • Četnost a vydatnost zálivky je u každého fíkusu trochu jiná, záleží na tloušťce listu, složení zeminy a na teplotě v místnosti. Důležité je zalévat pouze odstátou vodou pokojové teploty (platí i při rosení listů). Mezi jednotlivými zálivkami je vhodné nechat povrch zeminy proschnout. V době vegetace postačí mírná zálivka, zaléváme, až když je zemina mírně vyschlá, v zimě zálivku omezíme.
  • Mají rády pravidelné rosení, zejména v horkých letních měsících a v zimě, kdy se topí a v místnostech je sušší vzduch, a časté otírání listů od prachu vlhkou houbičkou.
  • Zhruba každé dva až tři týdny můžeme přihnojit tekutým organickým hnojivem, jakým je například kravský hnůj apod.
  • Jakmile si fíkus přineseme domů, měli bychom ho přesadit do nového substrátu. Další přesazování provádíme podle potřeby, až když je to nutné.

Jakmile si fíkus přineseme domů, měli bychom ho přesadit do nového substrátu. Další přesazování provádíme podle potřeby, až když je to nutné.Foto: archiv redakce

  • U starších rostlin stačí odstranit vrchní část půdy kolem rostliny a nahradit ji čerstvou zeminou.
  • V letních měsících můžete fíkusům dopřát letnění venku na balkoně, terase či zahradě. Místo musí být chráněno před větrem, deštěm a přímým sluncem.

***

 KDYŽ SE FÍKUSŮM NEDAŘÍ

Fíkusy jsou celkem nenáročné rostliny, ale to neznamená, že je občas nemůže něco potrápit.

  • Padání listů: nejpravděpodobnější příčinou je přelití, nedostatek světla, nízká zimní teplota, přehnojení nebo chladný průvan či náhlá změna prostředí.
  • Žloutnutí listů: může jít o příznak podvýživy, což vyřešíme použitím organického hnojiva.
  • Tmavě hnědé skvrny na listech: příčinou může být průvan, na který jsou fíkusy velmi citlivé, případně přemokření.
  • Zasychající a svinující se listy: příčinou je silné sluneční záření, přesychání substrátu nebo nízká vzdušná vlhkost.
  • Napadení sviluškami: na vině je pravděpodobně příliš slunné stanoviště.
  • Napadení mšicemi a puklicemi: fíkusu vadí suchý vzduch a příliš teplé místo.
  • Usychání a uhnívání spodní části rostliny: fíkus je přemokřený, nebo naopak přesušený, ale může být i přehnojený, pokud používáte hnojivo.

JAK ZVÝŠIT VZDUŠNOU VLHKOST

Vzdušnou vlhkost lze zvýšit i nepřímo pomocí odpařovačů na topení nebo miskami s vodou rozestavenými na parapetech, do kterých lze umístit oblázky apod. Se zvlhčováním vzduchu pomáhají také pokojové fontánky, silně odpařující rostliny, jako je například šáchor, nebo „mechové zahrádky“.

POZOR NA BÍLOU ŠŤÁVU

Všechny druhy fíkusů obsahují gumovitý, viskózní latex, který z rostliny vytéká při řezu nebo poranění. Pozor, je jedovatý, proto při ošetřování fíkusů používejte rukavice. Dejte také pozor, aby šťáva neudělala skvrny na nábytku nebo na podlaze!

03. 11. 2020 Text: Edita Erbsová

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Zužitkujte plata od vajec a vyrobte si vázu na květiny

Zužitkujte plata od vajec a vyrobte si vázu na květiny

Hrnek z kolekce Hygge (Design Letters), porcelán, objem 300 ml

Dokonale osvěžující

DEJTE SE PO ZIMĚ DO FORMY ZAPOJTE SE DO SOUTĚŽE O DÁRKOVÉ BALÍČKY FIT

DEJTE SE PO ZIMĚ DO FORMY ZAPOJTE SE DO SOUTĚŽE O DÁRKOVÉ BALÍČKY FIT



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP