Světlo vytváří atmosféru bez ohledu na to, jestli vychází ze stojací lampy, závěsného lustru, nebo nástěnné lampičky. Ale aby osvětlení vytvářelo dobrou a příjemnou atmosféru k různým činnostem, musí být dobře naplánováno.
Uvědomte si, k čemu danou místnost budete využívat a jaká očekávání od osvětlení máte. Pokud máte možnost naplánovat rozmístění kabelů a počet zásuvek už při výstavbě nebo rekonstrukci, jde o téměř ideální stav, pokud ne, berte to jako výzvu!
PROMYŠLENÁ KOMBINACE OSVĚTLENÍ
Je důležité si uvědomit, že stropní bodové světlo vytváří úplně jinou náladu než třeba lampa na čtení a že interiér bez stínů působí monotónním dojmem asi jako čekárna u doktora. Vytvořit ideální světelnou atmosféru nemusí být vůbec obtížné, pokud se budete držet základního pravidla: perfektní míru útulnosti určuje rovnováha mezi nízkým a vysokým kontrastem osvětlení. Potřebné rovnováhy docílíte promyšlenou kombinací základního, akcentního a pracovního osvětlení.
Foto: archiv redakce
ZÁKLADNÍ OSVĚTLENÍ: Místnost zalitá světlem
Stropní přisazená svítidla, případně zapuštěná bodová světla s difuzorem zalijí místnost difuzním neboli rozptýleným měkkým světlem přicházejícím ze všech směrů. V ideálním případě jsou tato světla vybavena stmívačem, kterým lze snížit intenzitu světla tak, abyste navodili určitou atmosféru, nebo naopak zvýšit pro činnosti, které vyžadují silnější světlo. Velmi oblíbené je nepřímé osvětlení, které vytváří měkké a nenápadné osvětlení. Funguje na principu odrazu světla od stropu, stěny nebo podlahy, čímž eliminuje oslnění a zabraňuje vytváření stínů. Navíc díky tomu, že samotná svítidla jsou skryta, vytváří dojem většího prostoru. Pro tento typ osvětlení je ale zásadní, aby bylo navrženo hned v počátku projektu.
AKCENTNÍ SVĚTLO: Malé ostrůvky světla
V měsících, kdy je přirozeného světla méně, přichází na řadu akcentní neboli náladové osvětlení, které umí zdůraznit hloubku místnosti a naplnit ji pro naši psychiku tolik potřebnou příjemnou atmosférou. Díky náladovému osvětlení lze rozehrát hru světel a stínů, např. nasvítit oblíbená zákoutí nebo přitáhnout pozornost k určitým detailům.
Foto: archiv redakce
Náladové osvětlení může mít podobu od jednoduchých nástěnných světel, stolních i stojacích lamp až po opravdu dekorativní světla, která přitáhnou pozornost, i když zrovna nesvítí.
PRACOVNÍ OSVĚTLENÍ: Cílené světlo
Všude tam, kde se věnujeme nějaké činnosti, např. v kuchyni, v pracovně nebo na pohovce při čtení, potřebujeme cílené světlo s vysokým kontrastem a bez stínů, které nám umožní na práci dobře vidět. Cílené osvětlení by mělo být doplněno osvětlením v pozadí, což ocení zejména naše oči.
Foto: archiv redakce
JAK VYTVOŘIT ATMOSFÉRU POMOCÍ LED ŽÁROVKY?
Světlo svíčky má barevnou teplotu 1 500 kelvinů, denní světlo pod mrakem odpovídá 7 000 kelvinům, tudíž pokud chcete docílit hřejivého tónu podobného zlatavému světlu při svítání, sáhněte po žárovce o teplotě chromatičnosti 2 700 kelvinů.Foto: archiv redakce
BEZPEČNÝ POCIT DÍKY SVĚTLU
Světlo nejen vytváří atmosféru, ale také ovlivňuje naše zdraví a psychiku. Představte si málo osvětlenou ulici nebo temnou chodbu – už jen představa samotná není moc příjemná, někoho může tma i děsit. Špatně osvětlené prostředí nás nutí být na pozoru a tím pádem si nemůžeme odpočinout. Důvod je jasný, instinktivně se rádi obklopujeme dostatkem světla, protože se pak cítíme bezpečněji.