I když je někdy pojem ekologie z pohledu ekonomiky rozporuplný, o ekologické podlaze to neplatí. Pořídíte-li si ji, chybu neuděláte. Ušetříte přírodu a sobě doma uděláte k žití zdravější prostředí.
GENERACE RIGIDŮ
V sortimentu podlahových krytin se objevuje nová generace podlah, kterou najdete pod názvem rigidy. Jde o krytiny, které jdou ruku v ruce s ekologickým trendem současného životního stylu. Zatímco vinyly (PVC v rolích či LVT v dílcích) jsou čistě z umělé hmoty a vyrábějí se z ropy, tak u rigidních krytin jsou základní výrobní složkou obnovitelné suroviny, jako je kamenivo nebo dřevo. Podle toho, co je použito, se rigidy dělí na dva druhy.
Foto: archiv redakce
Prvním druhem jsou minerální SPC krytiny (Stone Polymer Composite) s jádrem z drceného kameniva, druhým druhem jsou dřevěné WPC podlahy (Wood Plastic Composite) s dřevitým jádrem. K tomuto základu se přidávají polymery, díky nimž je krytina ohebná, protože SPC krytiny jen s drceným kamenivem by byly de facto dlažbou. Tyto rigidy se většinou vyrábějí ve stejném formátu jako vinyly, ale neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla.
EKOLOGICKÉ PODLAHY
Na trhu se potkáte také s názvem ekologické podlahy. Známé je například přírodní linoleum zvané marmoleum, vyráběné z pryskyřice, lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, juty, vápence a přírodních barviv. Kategorii ekologických podlah rozšiřuje dále třeba německý výrobce Wineo se svojí značkou Purline. Tato bio krytina se vyrábí z čistě přírodních surovin v podobě křídy a řepkového nebo ricinového oleje. Když v interiéru doslouží, lze ji bez obav vyhodit do směsného odpadu, protože se v přírodě rozloží.
Foto: archiv redakce
KERAMIKA JAKO STÁLICE
Dalším ekologickým materiálem je keramika. Na výrobu keramické dlažby se používají přírodní suroviny – pórovinové a kameninové jíly, ostřiva jako je křemičitý písek, pálené jíly, rozemleté zmetky z výroby a dále taviva. K docílení požadované barvy střepu se používají pigmenty (oxidy kovů). Keramické dlaždice se velmi dobře udržují, jsou tvarově i barevně stálé a nabízejí se v široké škále rozměrů, barev a dekorů.
Foto: archiv redakce
Trendem jsou velké formáty a dekory dřeva, betonu a kamene. Díky technologii digitálního tisku a možnosti reliéfního povrchu jsou dekory věrnými napodobeninami přírodnin.
DŘEVĚNÁ KLASIKA
Skutečnou stoprocentně recyklovatelnou klasiku, která pro přírodu nepředstavuje zátěž, představují dřevěné podlahy. Podlahu můžete mít v podobě masivních dřevěných fošen, skládaných parket či jako vícevrstvou plovoucí krytinu. Nejčastější je varianta s dvou a třívrstvou lamelou. Díky vrstvení ploch (nášlapné, střední a protitahové) jsou lamely pevné a tvarově stabilní.
Foto: archiv redakceVybírat můžete z klasických dřevin, jako je dub, buk, jasan, ořech, nebo z dražších tropických dřevin, kterými jsou teak, jatoba, merbau, doussie atd. Co se týká úpravy povrchů, tak u dřevěných podlah je trendem odklon od olejů a návrat k lakovaným podlahám s tím, že výrobci přicházejí s ultramatnými laky, které jsou na dotek a chůzi příjemné, trvanlivé, dobře se udržují a na pohled vypadají, jako by bylo dřevo surové a neošetřené.