Jsou ústředním bodem každého obývacího pokoje a jedním z nejpoužívanějších kusů nábytku. Svou velikostí, vzhledem i barevností určují vzhled interiéru, a co na nich máme asi nejraději, je to, že mají doslova magickou přitažlivost.
Před nákupem
Pohovku nekupujete každý den, proto se jejímu výběru vyplatí věnovat dostatek času. Odpovězte si na následující otázky a hned budete o krůček blíže k vaší vysněné pohovce.
Kolik máte na pohovku místa? Představu, kam novou pohovku umístíte, už nejspíš máte, ale vyplatí se prostor důkladně změřit, protože právě čalouněný nábytek se často na větším prostoru prodejny může jevit menší, než ve skutečnosti je. Není od věci na podlahu vyskládat noviny či kartony ve velikosti pohovky. Možná zjistíte, že rohová pohovka, po které toužíte, prostor spíše „zabije“ a vhodnějším řešením bude dvojice menších pohovek umístěných naproti sobě, případně pohovka v kombinaci s křeslem. Myslete i na to, aby kolem pohovky zůstal dostatečný manipulační prostor.
Kolika lidem bude pohovka sloužit a kolik času na ní trávíte? Kupujete pohovku pouze pro sebe a partnera, nebo je vaše rodina početnější a navíc s vámi bydlí babička, která by měla z nízké nebo příliš měkké pohovky problém vstát? Má sloužit především k večernímu posezení u televize, nebo i k příležitostnému přespávání? Chcete něco spíše reprezentativního, nebo se nemůžete dočkat, až se svalíte do měkkých polštářů? Přemýšlejte zdravě sobecky, protože to budete vy, kdo na ní bude sedět.
Foto: Furninova
Při nákupu
Pohovky různých cenových relací mohou na první pohled vypadat stejně, ale stačí se posadit a poznáte rozdíl, proto novou pohovku jednoznačně vyzkoušejte. Jen tak zjistíte, zda vám vyhovuje tvrdost polstrování sedáků, sklon opěradla, výška područek a v případě rozkládací pohovky i systém rozkládání. Komfort zvyšují odpovídající taburetky, přídavné polštáře a různé varianty opěrek hlavy. Klidně si dejte na čas, vyplatí se to. Pokud jste si vybrali pohovku na internetu a není možnost ji vyzkoušet, o to více je potřeba měřit a číst recenze.
Foto: Befame
Vsaďte na kvalitu
Pohovka má složité poslání. Musí se přizpůsobit celé rodině a všem činnostem a účelům, které jí dáte. Zajímejte se, z čeho je vyrobena její konstrukce, resp. nosné části. Kvalitu představuje masivní dřevo nebo kov, nejčastěji ocel nebo hliník. Neméně důležitá je výplň. Zárukou stability, pohodlí a dlouholeté životnosti jsou vícevrstvé výplně ze studené polyuretanové pěny, přičemž kvalita je dána její hustotou. Rozměrově stabilní sedlová pěna váží minimálně 35 kg/m3. Výjimkou nejsou ani výplně v kombinaci pěna a prachové peří aj. Zajímat by vás měla i kvalita tkaniny. Kvalitní čalouněné látky jsou opatřené impregnací, která zvyšuje odolnost vůči zašpinění, což oceníte zejména, pokud máte malé děti a domácí mazlíčky. Rozhodnete-li se pro kůži, vězte, že čím měkčí a pružnější kůže, tím je kvalitnější, a navíc se rychleji zahřeje na vaši tělesnou teplotu. Navíc kvalitní kůže při správné péči obstojí i ve zkoušce časem, kdy získá krásnou patinu. I kožené pohovky mohou být ošetřeny vrstvou, která je dělá pevnějšími a chrání je před vlhkostí.
Foto: Westwing Collection
Nebojte se kontrastů
Odvažte se a klidně zvolte k pohovce jiný typ křesla. K neutrálně barevné pohovce volte výraznější potah křesla a obráceně. Prostor obývacího pokoje bude působit všelijak, jenom ne fádně. Stejně tak taburety. Nikde není psáno, že musí mít stejný tvar jako pohovka, a už vůbec ne stejnou barevnost. Zajímavě také vypadá obšití v kontrastních barvách. Interiéroví designéři doporučují kombinaci několika barev z jedné kolekce látek.
Foto: Furninova
Dvou a třímístné pohovky
Majitelé menších bytů často volí kompaktní dvoumístné a třímístné pohovky, které mají buď samostatné sedadlové a opěradlové polštáře, nebo jeden dlouhý. Často jsou to také modely, které se dají rozšířit pro větší pohodlí nebo spánek, případně rovnou rozložit na příležitostné lůžko. Pokud menší pohovky zkombinujete s mobilními pufy, které lze podle potřeby přesouvat, můžete vytvořit útulné čalouněné rodiny pro posezení.
Foto: Hübsch
Rozkládací pohovky
Pokud plánujete spát na pohovce pravidelně, kvalita rozkládacího mechanismu a potažmo celé konstrukce a kvalitní matrace jsou naprosto klíčové. Přece jen záda máme pouze jedny. Důležité je vybrat takový typ rozkládání, se kterým se vám bude pohodlně manipulovat. Zaměřte se také na rozměr plochy pro ležení a pozornost věnujte také případným nerovnostem v oblasti ležení. Myslete i na to, aby byl v místnosti na rozložení pohovky dostatečný prostor.
Foto: IKEA
Rohové pohovky
Nejčastější volbou jsou všude tam, kde je potřeba ušetřit místo, ale často se zejména v otevřených dispozicích používají i k předělu místnosti a vymezení funkčních zón. V tom případě si všímejte provedení boční a zadní části. Oblíbené jsou i proto, že se na nich krásně lenoší. Pohovka ve tvaru L obvykle sestává ze dvou a více sedáků a na levou nebo pravou stranu do lenošky prodloužené části. Některé nabízejí i úložný prostor. Velkorysejší je provedení pohovky do tvaru písmene U, které se také přezdívá královna velkých pokojů.
Foto: System Polster
Modulové pohovky
Žádá si prostor obývacího pokoje atypický tvar pohovky nebo prostě jen toužíte po tom si sestavu uzpůsobit svým aktivitám a počtu lidí? Pak je pro vás ideální modulová pohovka. Sestává se z libovolného počtu rozmanitých sedacích kusů, které lze prakticky sestavit do libovolného tvaru. Skvělé na nich je také to, že je časem můžete podle potřeby rozšířit.
Foto: Furninova
Ostrůvky klidu
Říká se, že pohodlné křeslo by nemělo chybět v žádném bytě. Hravě zvládne obohatit každý interiér a umíte si představit lepší místo, kam se uvelebit s knížkou? Může stát samostatně jako sólista nebo doplňovat pohovku. Stejně jako u dalšího sedacího nábytku si křeslo před nákupem vyzkoušejte.
Ušák
Těžko byste hledali křeslo s delší tradicí, než je právě ušák, který opět zažívá svůj boom. Křeslo s ušima ve výšce hlavy mělo v minulosti za úkol zajistit pohodlí u krbu v místnostech s průvanem nebo také ochránit právě před přílišným horkem z kamen nebo krbu. Dnes představuje dokonalé místo poskytující klid k relaxaci, ať už s knihou, nebo bez ní.
Foto: (IKEA
Relaxační křeslo
Často vybavené houpacím mechanismem nebo výsuvnou podnožkou a polohovatelnou zádovou opěrou poskytuje příjemné místo pro každodenní relax po náročném dni a je prospěšné i pro naše zdraví, protože podporuje správnou cirkulaci krve. Polohovací křeslo s nastavitelnou bederní oporou ocení budoucí maminky, které potřebují ulevit od bolesti v bedrech. Houpací zase maminky, které potřebují ukonejšit nebo uspat své miminko.
Klubové křeslo
Představuje další křesílkovou klasiku. Elegantní prostorné a měkké křeslo většinou čalouněné kůží nebo velurem bylo původně navrženo pro anglické gentlemanské kluby. Oproti již zmíněným křeslům má poloviční výšku opěradla, a působí tak elegantněji. Kromě obýváku často najde své místo v ložnici u toaletního stolku nebo v pracovně.
Foto: TON
Lenoška
Tento kus nábytku má mnoho jmen (válenda, chaise longue, denní postel), ale pouze jeden účel – a to příležitostné lenošení nejen v obývacím pokoji. Má bezpočet různých provedení, stačí si jen vybrat to, které bude vyhovovat přímo vám nebo danému prostoru.
Taburet
Všestranný kus nábytku, který může hrát v interiéru hlavní i vedlejší roli v podobě podnožky před pohovku nebo křeslo, netradičního konferenčního stolu, případně může najít své místo třeba v předsíni nebo v ložnici jako noční stolek.
Foto: Broste Copenhagen
Sedací vaky
Mohou představovat pohodlnou alternativu křesla. Jejich předností je to, že se přizpůsobí tvaru těla, takže se v nich příjemně relaxuje, protože dovolují odlehčit páteři a zádovým svalům. Navíc jsou vhodné do téměř jakéhokoli prostoru včetně teras a zahrad. Liší se nejen tvarem a materiály, ale i výplní, kterou nejčastěji tvoří polystyrenové kuličky známé pod názvem EPS – pěnový polystyren.
Foto: Fatboy
Věděli jste, že…
Během průměrné životnosti pohovky 8 až 10 let
- se na ní odehraje přibližně 1 174 polibků
- si z ní děti v průměru 527× udělají trampolínu
- na ní partner vykázaný při hádce z ložnice stráví v průměru 293 nocí
- tato utrpí v rodinách s dětmi až 1 600 polití a znečištění jídlem.
Tip
Důležitým parametrem při výběru potahu je počet cyklů Martindale, přičemž platí – čím je toto číslo vyšší, tím je potahový materiál odolnější vůči oděru. Za vysoce odolné jsou považovány tkaniny, které mají hodnotu více než 30 000.