Zařizujete novou kuchyni a přemýšlíte, jak si vybrat ze široké nabídky současných materiálů a dekorů pro nábytková dvířka? Přinášíme tipy na oblíbené materiály, které v náročném kuchyňském prostředí hravě obstojí a ještě u toho vypadají skvěle.
Materiály odolné otiskům prstů
Pokud si přejete kuchyňská dvířka pořídit v designově čistém bezúchytkovém provedení, měli byste se při jejich výběru zaměřit na jejich odolnost vůči otiskům prstů. Nevzhledné šmouhy a otisky pomohou eliminovat současné matné materiály, které dnes většinou nabízí praktickou anti touch úpravu. Takové povrchy jsou navíc i mechanicky odolnější. „Za schopností nábytkových povrchů odolávat otiskům stojí například nanotechnologie, kterou využívá nanolaminát FENIX nebo lakovaný nábytek T.lacq v provedení s hluboce matným nanolakem G5. Cenově dostupnější řešení pak nabízí také fóliovaná dvířka T.classic v supermatných a ULTRA dekorech, přičemž u dekorů ULTRA je tato schopnost dána jejich jemně strukturovaným povrchem,“ říká Martin Dusík, zástupce společnosti Trachea Wood, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.
Foto: Trachea Wood
TIP: Oživte kuchyni frézováním
Zajímavým prvkem pro oživení kuchyně jsou nábytková dvířka s moderním plošným či částečným liniovým frézováním. Ty jsou dostupné například ve fóliovaném provedení T.classic nebo lakovaném T.lacq, které dohromady nabízí širokou škálu lesklých i matných barevných odstínů, a v případě fólií i nejrůznější imitace přírodních materiálů. Frézovaná dvířka na kuchyňských skříňkách lze také doplnit frézovaným dekorativním panelem, čímž v prostoru vytvoříte designově efektní a opticky ucelený komplet.
Foto: Trachea Wood
Mimořádně odolný nanolaminát
Není nic neobvyklého, že v kuchyni nedopatřením sjede vidlička, nůž či vývrtka… z toho důvodu jsou pro kuchyňskou linku ideální materiály se zvýšenou odolností vůči poškrábání. Takovým je například již zmiňovaný matný nanolaminát FENIX. „Mimořádnou odolnost vůči poškrábání i nárazům do plochy zajistí kuchyňským dvířkům nanolaminát FENIX, na jehož povrchu vytváří nanočástice jednolitou homogenní vrstvu bez jakýchkoli pórů,“ informuje Martin Dusík ze společnosti Trachea Wood. V případě jemného poškrábání povrchu FENIX bez většího nárazu či síly nedochází k poškození do hloubky materiálu, ale díky jeho tvrdosti se do povrchu naopak otře měkčí materiál předmětu, který domnělé škrábance způsobil. Takové „škrábance“ stačí jednoduše vyčistit přetřením nanohoubičky. Pokud i přesto zůstanou na povrchu FENIXu stopy mechanického poškození, je navíc velice lehké vše napravit, a to díky pozitivní termoreakci nanočástic. „Nanočástice se po zahřátí dokážou znovu spojit a zacelit do jednolité neporušené plochy. Na poškozené místo tak stačí položit navlhčenou papírovou utěrkou a zažehlit ji při teplotě 120 °C přibližně 30 sekund,“ dodává Martin Dusík.
Foto: Trachea Wood
Více na www.trachea.cz.