Držet se principů tradičního čínského učení feng šuej je ideální způsob, jak do svého domova vnést harmonii. Inspirujte se jimi i vy a zařiďte svůj obývací pokoj tak, abyste podpořili tok životodárné energie čchi.
Do obývacího pokoje vneste světlo
Z pohledu čínského učení feng šuej by měl obývací pokoj směřovat na jih, který symbolizuje komunikaci a společenskost a dokáže zajistit dostatek slunečního světla. Pokud však tuto možnost nemáte, nezoufejte – místnost stačí dostatečně osvětlit lampami.
Do koutů, kam příliš světla nedopadá, umístěte nejen lampičky, ale například také zrcadla, světlejší doplňky nebo rostliny. Doporučujeme volit světlo s teplým odstínem, které působí mnohem příjemněji než světlo modré.
Pokoj přizpůsobte svému životnímu stylu
Obývací pokoj je svou podstatou aktivní místnost a je třeba si ujasnit, zda tuto aktivitu chcete podpořit, nebo naopak utlumit. Pro podporu jangové energie vsaďte na otevřené a vzdušné prostory, moderní nábytek a výrazné barvy. Pokud ale toužíte po klidu, dejte přednost tlumeným barvám, masivnímu nábytku a textilním dekoracím.
V hlavní roli dřevo a oheň
V obývacím pokoji by měl být zastoupen především prvek dřeva. Začít přitom můžete už od podlahy. Dřevěné parkety nebo plovoucí podlaha vnese do prostoru hřejivou atmosféru a spoustu blahodárné energie. Nezapomeňte ani na prvek ohně, a to ideálně v podobě krbu. Ten by měl tvořit pomyslné centrum, kolem kterého se na konci dne schází celá rodina.
Tip: Jestliže si krb z nejrůznějších důvodů nemůžete dovolit, zapalte si čas od času svíčky.
Sedačka jako středobod místnosti
Ústředním bodem obývacího pokoje je bezpochyby sedačka. Důležitější než její vzhled je ale správné umístění v rámci prostoru. Doporučujeme se řídit následujícími pravidly, které vycházejí z feng šuej.
- Sedací soupravu umístěte tak, abyste z ní měli dobrý výhled do prostoru.
- Pokud sedačku přistavíte ke zdi, dodá vám to pocit stability a bezpečí.
- Křesla a taburety rozestavte kolem pohovky, abyste na sebe dobře viděli. Podpoříte tak vzájemnou komunikaci.
- Vedle sedačky by neměl chybět konferenční stolek, který symbolizuje zdraví. Snažte se ho proto udržovat v čistotě a pěkně uklizený.
Tip: Svůj nový konferenční stolek seženete na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si tu, která přesně splňuje vaše požadavky.
Dekorace pro dobrou náladu
Abyste se v obývacím pokoji cítili příjemně, umístěte si do něj optimisticky laděné předměty. Velmi vhodné jsou zejména pozitivní a motivační obrazy nebo rodinné fotky, které vám budou připomínat ty nejkrásnější momenty vašeho života.
Pokuste se najít místo také pro pokojové rostliny, které prostor oživí. Pozor ale, ať nejsou suché a ať mají zakulacené listy. V opačném případě by energie v místnosti mohla stagnovat, což může vyústit v podrážděnost, únavu nebo pocity úzkosti.
Pár tipů na závěr
- Jestliže máte v obývacím pokoji televizi, snažte se ji co nejvíce upozadit. Ideálním řešením je skrýt televizi do zavírací skříně, aby nebyla neustále na očích a zbytečně neodváděla vaši pozornost.
- Obývací pokoj laďte do hřejivých a jemných odstínů krémové, hnědé, broskvové a meruňkové barvy. Naopak modrá, zelená a červená barva by se měla vyskytovat pouze na doplňcích.
- Pokud máte obývák spojený s kuchyní, snažte se obě místnosti alespoň opticky oddělit jinou podlahou nebo třeba odlišnou výmalbou.
- Do pokoje můžete umístit také vodní prvek, například v podobě fontánky. Prudce stříkající voda energii aktivuje, pomalu bublající zklidňuje.
- Pokud potřebujete utlumit energii v místnosti, rozmístěte v ní větší kameny, které uzemňují.