Světlo je nejen tvůrcem atmosféry, ale s jeho pomocí lze rozehrát stínové divadlo, zvýraznit nebo naopak potlačit vybrané části pokoje. Svítidla jsou mocným nástrojem při modelování interiéru.
Závěsné lampy
Nejčastěji visí ve středu místnosti a nad jídelním stolem. Často jsou také prvním svítidlem, které řešíme. Důležitým kritériem při výběru závěsné lampy je výška stropu, ale i celková rozloha místnosti.
NAD JÍDELNÍ STŮL
- Závěsná lampa by měla osvětlovat celou plochu jídelního stolu. Nad větší stůl je vhodnější pořídit více menších závěsných lamp v řadě, které poskytnou dostatek světla po celé jeho délce.
- Spodní část stínidla by měla být cca 60–70 cm nad deskou stolu tak, aby světlo nepřekáželo a neoslňovalo. Oslnění rovněž zabráníme výběrem neprůsvitného nebo poloprůsvitného stínítka, případně použitím mléčné žárovky. Stínidlo by nemělo vrhat stín.
- Večeře si žádá jinou intenzitu osvětlení než posezení nad sklenkou vína, ideální je proto možnost jeho regulace pomocí stmívače, který umožní nastavit intenzitu světla podle příležitosti.
Foto: archiv redakce
V OBÝVACÍM POKOJI A V LOŽNICI
- Obecně lze říci, že závěsná světla, ideálně se stmívačem, jsou vhodná do místností, nejčastěji obývacích pokojů se světlou výškou více než tři metry.
- V případě, že disponujte opravdu velkorysým prostorem, nebojte se rozměrnější až okázalejší závěsné lampy, která může dobře fungovat i jako dekorace, a to i v ložnici.
- Ale protože nápaditosti se meze nekladou, lze zejména v interiérech od architektů a designérů vidět závěsné lampy menších velikostí, zavěšené nízko nad odkládacími, konferenčními nebo nočními stolky.
Stolní a podlahové lampy
Dodávají místnosti hloubku a naplňují ji hřejivým světlem, které může být v závislosti na tvaru a barvě stínidla velmi odlišné. Stojací lampy jsou ideální pro vytvoření útulného ostrova kolem pohovky.
V OBÝVÁKU A V LOŽNICI
- Dostatek prostoru doslova vybízí k tomu, aby se v rámci jediné místnosti potkaly všechny zmíněné typy lamp, pokud je však místa málo, musíme vybírat o to pečlivěji, např. lampu se stmívačem nebo lampu s možností otočení stínidla a nasměrování proudu světla do rohu či na strop.
- Neváhejte sáhnout po výrazně nápadné lampě a využijte ji jako výrazný dekorativní solitér.
- Stolní i stojací lampy lze rozdělit na náladové a čtecí, které by ideálně měly mít možnost individuálního nastavení. Inspirujte se u Švédů a najděte lampičce místo u okna, nejčastěji na parapetu.
Foto: archiv redakce
V PRACOVNĚ
- Lampa, kterou budeme využívat k práci, by měla mít otočné rameno umožňující snadné nasměrování proudu světla, nejlépe také nastavitelnou výšku a zdroj světla zapuštěný do svítidla.
V PŘEDSÍNI
- Pokud prostor dovolí, klidně postavte stolní nebo stojací lampu do předsíně a každý den vás po příchodu domů bude vítat hřejivé světlo domova. Zejména pokud bude její stínítko z lehce průhledného materiálu a bude se rozšiřovat směrem dolů.
V KOUPELNĚ
- Ambientní osvětlení je ideální do koupelen, kde vychází vstříc vašemu biorytmu, ať jste skřivan nebo sova. Může mít podobu podsvícení zrcadla, niky nad vanou apod. pomocí LED pásek nebo doplňujících bodovek s nižším výkonem zabudovaných do podhledu. Pamatujte na to, že osvětlení do koupelny musí splňovat bezpečnostní doporučení (min. stupeň ochrany IP44).
V OBÝVACÍM POKOJI
- Nejčastěji se v podobě LED pásků umísťuje na police, do prosklených skříněk a knihoven, kde se stává zajímavým světelným prvkem. V případě umístění pásků za televizí či monitorem snižují zátěž pro vaše oči.
Foto: archiv redakce
TIP: Staňte se kouzelníkem se světlem a pomocí jednoduchého triku, který spočívá v tom, že horní části stěn ponecháte relativně tmavé a na vybraných místech rozsvítíte měkké ambientní osvětlení, získáte neopakovatelnou atmosféru.
Nástěnné lampy
Nikdy „nestojí v cestě“ a poskytují nepřímé osvětlení nejčastěji v podobě jemného rozptýleného světla, které směřuje ke stropu nebo k podlaze, případně svítí oběma směry.
V OBÝVACÍM POKOJI A V LOŽNICI
- Vytvářejí měkké světlo, čímž jsou vhodné i jako nepřímé světlo v pozadí (např. při sledování televize), ale oblíbené jsou i k modelování prostoru, kdy se používají k nasvícení stěny pro celkově příjemnější atmosféru.
- Nemusí se držet pouze při zdi, ale mohou mít i podobu nástěnných lamp s otočnými klouby i prodlouženými rameny. Lze je tedy využít v obýváku, ale i v ložnici umístěním nad čelo postele, kde zajistí dostatek přímého světla ke čtení a ušetří místo na nočním stolku.
Foto: archiv redakce
V PŘEDSÍNI, NA CHODBĚ
- V úzkých chodbách a nad schodišti, kde často není na jiný typ osvětlení prostor, vytvářejí příjemnou atmosféru a zajišťují bezpečnou orientaci. Jako doplňkový zdroj jsou vhodná i do podkroví.
V KOUPELNĚ
- Výrobci nabízejí nástěnná svítidla také v krytí IP44 (dostatečná ochrana proti prachu a vodě), lze je tedy bez problémů instalovat i v koupelně jako doplňkový zdroj osvětlení, který dotvoří atmosféru, abyste se v koupelně cítili jako v oáze wellness.