Hliníková nebo plastová? Dvojsklo nebo trojsklo? A od koho si je nechat montovat? Pokud okna vybíráte a tápete, poradíme, jak na ně vyzrát!
Krok 1: Kde budou okna sloužit?
Pokud váš spánek pravidelně ruší hluky zvenčí, pak chtějte okno, které je dokáže utlumit! Ať už bydlíte ve staré chalupě anebo moderním domě, budete chtít taková okna, která se budou k domu hodit a současně dokážou dobře izolovat teplo. „Od toho, pro jaký dům okna vybíráte, se odvíjí, jaké vlastnosti od nich budete požadovat. Spolehlivý dodavatel dokáže doporučit vhodné řešení na míru konkrétního domu nebo bytu. Vy podle toho zároveň získáte první náznak toho, zda je oslovená firma skutečně profesionální,“ radí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, jedničky na českém trhu s okny a vchodovými dveřmi.
Krok 2: Výběr materiálu
Plast, dřevo, hliník nebo snad dokonce dřevohliník? Materiály se mezi sebou sice v mnohém liší, ale teplo dokážou izolovat srovnatelně. Hliník je velmi odolný, pevný a téměř bezúdržbový, takže se hodí i pro okna velkých rozměrů. Dřevo přirozeně izoluje teplo a dají se z něj vyrábět i okna atypických tvarů. Dřevohliníkové profily pak spojují to nejlepší z obou těchto materiálů. Poslední typ – plastová okna – nám zase poskytnou dobrou službu za dostupnou cenu, snadno se udržují a jejich použití je univerzální. Při výběru materiálu tedy záleží tedy především na našem vkusu a částce, kterou jsme za okna ochotni zaplatit.
Foto: archiv redakce
Krok 3: Jaký zvolit profil?
Máte vybraný materiál? Pak je na řadě výběr okenního profilu. Dodavatelé zpravidla nabízí vždy více druhů. „Nejvýraznější rozdíl mezi profily z určitého materiálu je tloušťka jejich rámu. Zjednodušeně lze říci, že čím je silnější, tím lepší tepelně izolační vlastnosti lze očekávat. Je ale dobré věnovat také pozornost způsobu těsnění oken, zasklení a kování,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY.
Krok 4: Proč dvojsklo většinou nestačí?
Sklo zabírá většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho izolační vlastnosti. „Zatímco dříve běžně stačilo dvojsklo, dnes je standardem izolační trojsklo, protože se zvyšují požadavky na izolační vlastnosti oken. Lidé si už lépe dokážou spočítat, že když teď sáhnou hlouběji do kapsy a zainvestují do trojskla, ušetří tím později za topení. Úspora se navíc každým rokem sčítá,“ radí Ing. Milena Tomčíková z VEKRY.
Krok 5: Nezapomeňte na doplňky!
Při nákupu oken je výhodné řešit také jejich praktické doplňky, jako jsou parapety, sítě proti hmyzu a žaluzie nebo rolety. Když si všechny vyberete od jednoho dodavatele, ušetříte si nejen spoustu starostí, ale čas a peníze. Navíc hned víte, na koho se při případné reklamaci obrátit.
Krok 6: Kdo okna namontuje?
Ještě než s dodavatelem podepíšete smlouvu, chtějte vědět, jestli vám okna také namontuje. „Na českém trhu působí mnoho firem, které okna pouze přeprodávají, ale nevyrábí, ani nemontují. Takovou zakázku pak bývá problém reklamovat. Nejlepší je koupit okna přímo od výrobce a nechat si je od něj rovněž namontovat. Jedna firma tak drží záruku za kompletní dodávku, tedy jak za produkt, tak i za montáž. Také je dobré si uvědomit, že při objednání oken bez montáže se ze zákona platí vyšší DPH,“ dodává Ing. Milena Tomčíková z VEKRY.
Na výběr správných oken nemusíte být odborník. Stačí pouze vědět, na co všechno se při koupit zeptat!
Více na www.vekra.cz.