Elektrické zásuvky jsou nepostradatelnými interiérovými prvky. V současném širokém sortimentu domovní elektroinstalace jsou ale kromě klasických zásuvek i takové, které umí něco navíc. Jaké to jsou?
Zásuvky s dětskou ochranou
V prostorách obývaných malými dětmi je třeba věnovat elektrickým zásuvkám zvýšenou pozornost. Zvědavost dětí totiž může často vést k riskantním pokusům strkat do zásuvek drobné předměty, jako například hrot propisky, šroubovák, a další. Nešťastnému úrazu lze přitom snadno předejít použitím elektrických zásuvek s dětskou ochranou, tzv. clonkami. „Clonky jsou umístěné ve zdířkách zásuvek a odklopí se, případně dle vnitřní konstrukce odsunou či pootočí, pouze v případě, pokud je vyvíjen stejný tlak na obě zdířky zároveň, tedy v případě, že do zásuvky zapojujeme zástrčku spotřebiče,“ vysvětluje Marek Beneda, obchodně technický zástupce společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace.
Strážce našich spotřebičů
V dnešní době jsou domácnosti vybavené celou řadou spotřebičů citlivých na přepětí v síti – televizemi, stolními počítači, notebooky, wifi routery, pračkami a dalšími. S jejich ochranou mohou pomoci přepěťové zásuvky. Systém přepěťové ochrany je však třeba mít řešený na třech úrovních v rámci celého domu, přičemž skupiny ochranných prvků B a C se umisťují do elektrorozvodných skříní, ochranu třídy D pak řeší zásuvky s přepěťovou ochranou, které jsou takovými „strážci našich spotřebičů“. „Přepěťové zásuvky se vyrábí se světelnou nebo zvukovou signalizací, přičemž zásuvka se světelnou signalizací při normálním provozu svítí diodou zeleně, pokud nastane porucha, dioda zhasne. Zásuvky se zvukovou signalizací při poruše vydávají pískavý zvuk pomocí piezo sirénky, která je součástí strojku zásuvky,“ popisuje Marek Beneda z OBZORu. Zásuvky se zvukovou signalizací je vhodné použít v místech, kde nejsou přímo na očích. Pokud dojde k jejich poruše, je nutné zásuvky vyměnit za nové, aby i nadále plnily správně svoji funkci.
Komunikační zásuvky
Do sortimentu elektrických zásuvek patří i takzvané komunikační zásuvky. Mezi ty se řadí například zásuvky s koncovkou USB, které jsou určené k nabíjení drobných elektrických zařízení a příslušenství, jako například mobilního telefonu, tabletu, čtečky knih, bezdrátových sluchátek, fotoaparátu, a podobně. Kromě komfortnějšího užívání je výhodou také to, že jejich instalace nevyžaduje žádnou speciální předchozí přípravu. „Stačí odšroubovat vrchní pohledový kryt elektrické zásuvky, následně se vyjme vnitřní elektrostrojek a vymění za USB blok, jehož úkolem je přeměnit běžné střídavé napětí 230 V na stejnosměrné 5 V a 1000 mA. Na závěr se na USB blok nasadí a přišroubuje nový pohledový kryt s USB zakončením,“ popisuje Marek Beneda ze společnosti OBZOR Zlín. V rámci komunikačních zásuvek lze pořídit také zásuvky s čtečkami karet nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete například připojit osobní počítač k projektoru. Ty však již vyžadují speciální předpřípravu, nebo úpravu elektrických rozvodů.