Jste rádi příjemně překvapováni? My také! A přesně takovou zkušenost jsme prožili při návštěvě rekonstruovaného bytu v Beskydech. Autorem zdařilé rekonstrukce je Ing. arch. Radim Václavík a byt je určen pro maminku paní investorky.
Co bylo hlavním impulzem pro přestavbu bytu?
Touha investorů, sen vytvořit krásné a přívětivé bytové prostředí. Myslím, že to je základ u každé naší práce. Samozřejmě tu byly nevhodná dispozice a opotřebované jádro s koupelnou a samostatným WC. Byt svými kvalitami neodpovídal současným standardům ani požadavkům klientů. Byt se v létě přehříval a stěny zvukově neizolovaly.
Foto: Jiří Hurt
Jak vypadal byt původně a co všechno se zde změnilo?
Původní dispozici charakterizovala malá koupelna, úzká chodba, vše tmavé bez přirozeného světla. Rekonstrukce přinesla do bytu světlo, přímo slunce. Obytná část se propojila s kuchyní, opticky jsme maximálně roztáhli prostor a dali mu tvar a formu. Z původního bytu zůstala jen obvodová konstrukce, vše ostatní jsme vyměnili, včetně oken, podlah a všech rozvodů. Zateplili jsme strop, přidali akustickou izolaci na dělící mezibytové stěny.
Foto: Jiří Hurt
Jak se tvořil projekt a jaká byla spolupráce s investory?
Vše začalo důkladným zaměřením celého bytu a obhlídkou stávajícího stavu jednotlivých konstrukcí. Zároveň probíhala diskuze s investory. Zajímala nás funkční představa a specifické požadavky. Scházeli jsme se na samotném místě a snili. Při jednom takovém průzkumu jsem pozoroval sluneční paprsky, které jsem se rozhodl dopravit až do koupelny. Po prověření nápadu s tužkou v ruce v ateliéru bylo zřejmé, co bude hlavním motivem. Slunce v panelákové koupelně, světlo, odlesky, radost a optimizmus. S investorem jsme se znali z předcházejících projektů, takže se nám komunikovalo velmi otevřeně.
Foto: Jiří Hurt
Čím jste byl jako architekt při této rekonstrukci limitován?
Jediný limit byly technické souvislosti instalačního jádra, vše ostatní záleželo jen na naší fantazii, odvaze a trpělivosti paní zadavatelky a jejího manžela. No a samozřejmě nás limitovalo slunce, přesněji řečeno jeho dráha po obloze a s tím související úhel dopadu jeho paprsků.
Foto: Jiří Hurt
Důkladnou přeměnu prodělal i interiér
Interiér vnímám jako neoddělitelnou součást architektonického návrhu, od první chvíle musí existovat koncept řešení, na který následně navazují všechny stavební detaily. Bydlení je ale specifická záležitost, nevěřím na „ten nejlepší ideální návrh“ od kohokoli. Je k tomuto tématu velmi krásná esej od Adolfa Loose. Na interiéru u našich projektů obvykle participuje investor nebo budoucí uživatel. Interiér se stále vyvíjí, reaguje na život svých uživatelů. Stejně tomu bylo i v tomto případě, kdy jsme s paní investorkou diskutovali o každém detailu. Výsledný stav je odrazem života investora a uživatele. S paní investorkou byla radost interiér dotahovat do nejmenších detailů, protože ji to velice bavilo a měla energii zkoušet a improvizovat.
Foto: Jiří Hurt
Takže například něco našla, přivezla a osadila. My jsme jí řekli případné argumenty pro a proti s cílem sladit tyto dílčí elementy například s tím, co ještě osazené nebylo, ale my jsme věděli, že to bude mít vliv na ostatní části, což „neprofesionál“ nemusí vždy rozpoznat.
Architekt
Ing. arch. Radim Václavík (nar. 1969), autorizovaný architekt a jednatel ateliéru ATOS-6.
Vystudoval Fakultu architektury VUT Brno, absolvoval studijní pobyty v zahraničí a v ČR praxi v Ateliéru 8000. O roku 1997 pracuje ve vlastním architektonickém ateliéru ATOS-6, je spoluzakladatelem sdružení Centrum nové architektury, www.cnarch.cz, a od roku 2006 spolupracuje jako pedagog s Fakultou stavební VŠB-TU Ostrava (ateliérová tvorba)