Dveře vedoucí do komory umístěné přímo uprostřed obývacího pokoje, které nelze přesunout? Pro designérku Kateřinu Pečeňovou žádný problém. Nejen s nežádoucími dveřmi, ale i s rekonstrukcí přízemí domu si poradila s elegancí sobě vlastní.
Majitelka domu po patnácti letech bydlení došla k závěru, že přízemí domu, tedy předsíň, kuchyň, obývací pokoj a pokoj pro dospívající dceru, si žádá nový kabát. Přála si vinylovou podlahu a zachovat původní dveře a jídelní stůl s židlemi. Vzhledem k tomu, že dveře i stůl jsou v dekoru červené třešně, která do konceptu designérky moc nezapadala, zvolila neutrální základ v podobě dřeva, teplé šedé a světle hnědé barvy a černobílé fototapety, které zaujmou na první pohled.
Foto: Vojtěch Herout
Designérka jí zvolila záměrně, aby dokonale zamaskovala dveře do malé komory, což bylo dalším zadáním majitelky domu. Aby zamaskování bylo dokonalé, vyměnila klasické dveře za dveře bez zárubní, kdy je celé křídlo dveří vsazeno do zárubně, tudíž v zavřeném stavu je v jedné rovině se stěnou. Požadovaný akcent tyrkysově zelené barvy uplatnila designérka na pohovce a ve formě barevného skla za pracovní deskou v kuchyni. V obývacím pokoji nešlo ani tak o změnu dispozice, ale spíš o zmodernizování nábytku a novou dekoraci stěn.
Foto: Vojtěch Herout
Obývací stěnu na knihy, TV a další drobnosti nechala designérka vyrobit na míru. Při výběru pohovky, křesla na čtení s podnožkou, čtecí lampy, dekorací a obrázků dala majitelka také na doporučení designérky. K optickému oddělení obývací zóny od jídelny použila velký designový květináč s podnožím. Na oknech jsou rolety, na kterých se střídají transparentní pruhy s neprůhlednými.
Jak se vypořádat s kotlem v kuchyni
Největší výzvou byla malá kuchyňka oddělená posuvnými dveřmi. Ty si majitelka přála zrušit a prostor více otevřít a propojit s obývacím pokojem. Značný prostor kuchyně zabíral kotel, který nebylo možné přesunout. Toto nepříliš šťastné řešení vyřešila designérka navržením skříně pro kotel dokonale splývající s kuchyní. V kuchyni byly původně ještě druhé dveře vedoucí do předsíně, což ji ještě zmenšovalo a znemožňovala její plné využití. Zrušením dveří do předsíně vznikl nejen prostor v kuchyni, ale zároveň v předsíni místo pro niku s botníkem na míru.
Foto: Vojtěch Herout
Dospívající dcera majitelů si přála z ryze dětského pokoje laděného do růžova vytvořit prostor hodný mladé slečny. Pokoj si žádal prosvětlit, proto se celý prostor nese v šedobílém základu doplněném o fialovou v podobě doplňků, na kterém se s designérkou shodly. Vzhledem k tomu, že v pokoji měla zůstat celkem výrazná podlaha, zvolená kombinace světlých barev se ukázala jako skvělé řešení. Navíc designérka navrhovala akcent mátové barvy, tu si ale dívka rozmyslela. Dalším požadavkem byl velký pracovní stůl, prostorná šatní skříň na stávající garderobu i novější kousky, pohodlná postel a nesměl chybět koutek na zkrášlování. Místo klasických polic zvolila designérka méně okoukané šestihranné poličky. „Klientka dala téměř na všechna má doporučení, práce to byla velmi příjemná,“ prozradila designérka závěrem.
Foto: Vojtěch Herout
Designérka
Ing. Kateřina Pečeňová
Interiérovému designu se intenzivně věnuje již několik let. V určitém zlomovém bodě své životní i profesní dráhy se rozhodla pro změnu a přihlásila se ke dvouapůlletému studiu na DesignŠkole v Praze. Po úspěšném absolvování studia si splnila sen a ze svého koníčku učinila profesi, proto opustila práci tlumočnice z francouzštiny. Za nejdůležitější považuje vzájemný vztah a komunikaci s klientem, aby mu mohla navrhnout interiér opravdu na míru, www.designer-ka.cz