Autorkami návrhu interiéru jsou designérky Iveta a Monika, které spolu tvoří a pracují pod značkou Schwestern. Z jejich realizací nás velmi oslovil „kočičí byt v Dejvicích“. Chtěli jsme se o něj s vámi podělit, a tak jsme si ho pro náš časopis vypůjčili. Navíc, interiéry, kde je vítáno domácí zvířectvo, mají u nás v redakci zelenou.
Zaujala nás hlavně jednoduchost zařízení a to, že si lze z nových, ale i podomácku restaurovaných věcí zařídit milé a vkusné bydlení. S požadavkem na rekonstrukci interiéru bytu ve zděném domě byly jeho tvůrkyně osloveny majitelkou, která je profesí lékařka a už si od nich nechávala navrhnout dětskou ordinaci. Vzhledem ke skutečnosti, že se poměrně malý byt o velikosti 38 m2 nachází v přízemí, hlavním požadavkem majitelů bylo ho maximálně prosvětlit, provzdušnit a propojit v kompaktní celek.
Foto: archiv redakce
SLOVO DESIGNÉREK
Původní dispozice 2 + kk byla téměř zachována, ale došlo k vyzdění nových příček mezi koupelnou a kuchyňským koutem a ke zvětšení koupelny na úkor kuchyně, což je téměř nepatrné, ale pro jednotlivé místnosti výhodné. Jako sjednocující prvek byla zvolena podlaha, kterou v předsíni a koupelně tvoří cementová dlažba, v ostatních prostorách je položena masivní dubová podlaha. Bylo nutné udělat i rekonstrukci elektrorozvodů, nově natřít klasické žebrované radiátory a navrhnout kompletně nový nábytek. Nové nábytkové kousky se pak velmi vkusně doplnily starým nábytkem, který majitelé zdědili a sami ho repasovali. Materiály použité na nábytek jsou v celém bytě jednotné – kombinují masivní dubové dřevo s bílým laminem, barevným akcentem je olivově zelená MDF deska.
Foto: archiv redakce
NA PROHLÍDKU
Předsíň je navržena skromně a funkčně, díky čemuž může vyniknout dekorativní dlažba, která pokračuje do prostoru koupelny. Koupelna je pak světlá a jasně řešená. Majitelé rádi vaří, proto byla velká pozornost věnována kuchyni, aby splňovala nejen estetické, ale i funkční kvality. Kuchyňská sestava je situovaná do tvaru písmene L a vede pod okno, kde byla původně spíž. Vzniklo tak příjemné místo na vaření u okna, ale bylo potřeba vyřešit náhradní úložný prostor. Kuchyňská stěna je proto využita po celé výšce. Nad otevřenými policemi, které lze částečně zakrýt sklem, jsou uzavřené skříně z bílého lamina, které mají být nenápadné a sloužit k ukládání věcí, jež se používají pouze příležitostně. Pro lednici se našlo místo ve vyzděném výklenku vedle vstupu do obývacího pokoje. Kuchyň je propojená s obývákem a díky oknům po obou stranách prostoru je dostatečně zásobena denním světlem.
Foto: archiv redakce
Okno v obývacím pokoji navíc nabízí výhled do zahrady. V obývacím pokoji se ještě našlo místo na minipracovnu a ve výklenku je umístěný pracovní stůl a židle. Do malé ložnice bylo potřeba vměstnat manželskou postel a najít prostor pro ukládání ošacení. Postel o rozměru 160 x 200 cm byla nakonec umístěna k oknu a stěna za dveřmi využita pro vestavěnou šatní skříň. Výrazným prvkem v ložnici je dekor na stěně, který je kompletně dílem majitelů.
Studio Schwestern
Iveta Čermáková, Monika Cihlářová
Foto: archiv redakce
Studio vzniklo na základě podobného koncepčního uvažování o architektuře, designu a umění. Hlavním cílem sesterské dvojky je navrhovat v jasné a minimalistické rovině s důrazem na silný koncept každého nového projektu. Forma a přemýšlení o ideální architektuře a designu je stále více ovlivněna myšlenkou vytvářet „trvalou“ architekturu s odpovědností k životnímu prostředí. Výhodu při realizaci projektů je spolupráce se spřátelenou rodinnou truhlárnou a možnost výroby našich návrhů, www.schwestern.cz