Menší byt ve staré zástavbě v Praze Nuslích prošel důkladnou rekonstrukcí, které se ujala architektka Ivana Šustrová. Zadáním pro ni bylo, vytvořit příjemné a zajímavé bydlení pro dvě osoby v bytě, který je určený ke krátkodobému pronajímání.
Tentokrát se tedy neřešily až tak úložné prostory jako spíše líbivý vzhled a dostatečný komfort pro nájemníky, kteří tady budou chvilku žít. K bytu chyběla projektová dokumentace a jediné, co měla architektka k dispozici, byly pouze plány z roku výstavby před padesáti lety, takže to prý byl občas adrenalin, když se čekalo, co bude pod povrchem zdí a podlah.
Foto: Tomáš Dittrich
S původní dispozicí 2+kk se hýbalo jen lehce. Ve zdi dělící původní kuchyň a pokoj se proboural propojovací prostor bez dveří, čímž vznikly dvě volně průchozí a mnohem světlejší místnosti. Dále se zazdil vchod z kuchyně do koupelny a vznikla tím mnohem větší kuchyň a zvětšila se i koupelna, které bylo přidáno více metrů z chodby. Obývací pokoj opticky odděluje od ložnice spací box, jehož boční stěnu směrem do obývací části vyplňují úložné skříně se zásuvkami a posuvnými dveřmi.
Foto: Tomáš Dittrich
Spaní mohlo vyřešit patro, pod nímž by byla pracovna, což architektka nechtěla vzhledem k tomu, že byt je určený na krátkodobý pronájem, takže tam nebylo potřeba dělat hodně úložných prostor, ale spíše zajistit pohodlné místo na spaní. Pracovní koutek je vybudovaný v jídelní části kuchyně a tvoří ho nástěnná deska se stoličkou.
Foto: Tomáš Dittrich
Úložné prostory na kabáty jsou v předsíni za vysokými skříňovými dveřmi, které mají místo kazet vyfrézované drážky, což je jednoduché a levné řešení. Komfort bytu zvyšuje sprcha integrovaná do podhledu s LED RGB osvětlením.
OČIMA ARCHITEKTKY
I když byl byt určený na krátkodobý pronájem, chtěla jsem, aby byl něčím zajímavý, barevný a příjemný i na krátké žití. Jsem ráda, že jsem klienta přesvědčila o tom, abychom tam dostali prvky, jako jsou staré obložky, dveře, které jsme nechali vyrobit podle těch původních.
Foto: Tomáš Dittrich
Udělali jsme to v takovém vídeňském stylu, jenž interiéru velmi pomohl. Jsou tam i stará okna, dřevěné podlahy s klasickou pokládkou, která se musela doplňovat a repasovat. Na podlahu jsem použila nápad s přechodem dřevěné podlahy v hexagonovou dlažbu. Přechodovou lištu řeší korek, který je pružný. Zajímavým prvkem je i obraz nad pracovní deskou v jídelně, který tvoří původní omítka odhalená po oškrabání zdi. Vídeňský styl napodobují i skříňové dveře v předsíni.
Foto: Tomáš Dittrich
***
ARCHITEKTKA
Ivana Šustrová
Zabývá se návrhy interiérů soukromých i komerčních objektů. Řídí a organizuje projekty ve výstavbě až do fáze dodávky interiéru sdůrazem na zpracování architektonických detailů. www.designist.cz