Za hlavní devízu domu považují autoři projektu architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se jim za cenu bytu v městské zástavbě podařilo postavit dům, byť malý, ale s komfortem vlastní menší zahrady, navíc v docházkové vzdálenosti od MHD a občanské vybavenosti.
Cestu od hledání pozemku až po hotovou stavbu si prošli architekti s klienty opravdu celou. Klienti v dané lokalitě bydleli a v nabídce místních pozemků se docela orientovali. Rozpočet na dům nebyl nijak veliký, a tak se snažili pořídit menší parcelu, která by po zastavění nabízela ještě kousek zahrady.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová
To se povedlo v bývalé vesnici Pustkovec, kterou později pohltilo ostravské sídliště Poruba. Zbyl úzký pruh rodinné zástavby, kterou od sídliště odděluje sběrná silnice a park s rybníkem. Aby byl maximálně využitý pozemek, architekti stavbu umístili na hranici s veřejným prostranstvím a s minimálními odstupy od dalších dvou hranic pozemku.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová
Muselo být zohledněno i to, že přes pozemek vede ochranné pásmo podzemního vysokého napětí. Na současný problém nedostatku vody dům reaguje vlastní studnou a podzemním zásobníkem na užitkovou vodu jímanou ze střechy domu a terasy. Majitelé také původně uvažovali o elektrické kompostovací toaletě, která se používá na chatách a poskytuje stejný uživatelský komfort jako splachovací WC, není však napojena na vodu ani na kanalizaci. Ta vede totiž od domu dost daleko. Nakonec se však kvůli úřadům museli na kanalizaci připojit.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová
Otevřená dispozice
Na zastavěné ploše pouhých 72 metrů se povedlo vytvořit komfortní bydlení pro tříčlennou rodinu. Dům je netradiční nejen fasádou, ale i mnohým dalším. Je definován jako difuzně otevřená dřevostavba s fasádou z cetrisových desek. Vnitřní obvodové stěny jsou z nabíleného sádrokartonu, další prvky z bukové překližky.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová
Podhledy galerií tvoří přiznané stropnice a záklop. Zvláštností je otevřená dispozice, kdy jediné uzavíratelné místnosti jsou koupelna, toaleta a pracovna. Dětský pokoj a ložnice rodičů v patře jsou propojeny s převýšeným hlavním obytným prostorem jen posuvnými dveřmi a závěsy, které mohou v budoucnu nahradit lehké posuvné panely. Takto otevřená dispozice dovolila i to, že k vytápění domu stačí kamna na dřevo, jejichž komínová roura prochází středem domu.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová Dále je tu tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Čerpadlo je upevněné na fasádě, o cirkulaci teplého vzduch se stará jednotka umístěná v interiéru. Dům se tak obešel bez radiátorů i jiných rozvodů. V přízemí vede z hlavní obytné místnosti velké okno, které tak dům přirozeně propojuje se zahradou. Menší okna v ložnici, dětském pokoji, koupelně a na galeriích poskytují výhledy do okolí a do korun vzrostlých borovic u domu.
Foto: Aneta Kaluža Klimešová Obě patra propojuje dřevěné dvouramenné schodiště. Pod částí půdorysu se ještě nalézá malý sklep, jehož součást slouží k ukládání sezónních potravin a část tvoří nahrávací kabina, v níž se natáčejí audioknihy. Ke komfortu domu přispívá dřevěná terasa a prostor pod borovicemi, kde lze posedět u ohně.
Technické údaje
typ domu: difuzně otevřená dřevostavba
zastavěná plocha: 72 m2
fasáda: cetrisové desky (www.cetris.cz)
vnitřní stěny: sádrokarton a buková překližka
okna: dřevěná eurookna
vytápění: kamna, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch IVT (www.cerpadla-ivt.cz)
autoři: Ing. arch. Marie Hýlová, Ing. arch. Petr Hýl
(Hýl Hýlová architekti, hylp@email.cz)